|
 Piteå laddade för SM-veckan med bl.a. rally! PRESSRELEASE
Efter fyra inställda SM-veckor står nu Piteå redo att genomföra SM-veckan vinter 2022. Virtuell Bilsport, Rally, Rallycross och Crosskart är bilsportens grenar i veckan som kommer genomföras 23 – 28 mars.
SM-veckan startade 2009 och är en produkt av ett samarbete mellan Riksidrottsförbundet och SVT som även sänder live och i efterhand från nästan alla sportgrenar på SM-veckan. Piteå är ingen nykomling när det gäller vintertävlingar i SM-veckan. Redan 2016 stod staden värd för en av Idrottssveriges största sportevenemang.
- För oss känns det bra och tryggt. Det är alltid roligt att köra bilsporten i SM-veckan i nya städer, men det finns också fördelar med att återkomma och i Piteå 2016 hade vi väldigt fina och välarrangerade tävlingar, så det känns bra att vi är tillbaka, säger Jörgen Ekwall, Svensk Bilsports projektledare för SM-veckan.
Först ut för bilsporten är Virtuell Bilsport som kommer köra sin SM-tävling på Pite Havsbad under torsdagen den 24 mars. Exakt vilken tävlingsform det blir är ännu inte klart.
- Nej, vi har inte helt bestämt det. Vi har under de senaste åren haft en enorm utveckling av den virtuella bilsporten och kört SM i flera klasser med lyckat resultat, där vi även livesänt flera av dem. Så vi vet att det här är en sport som lockar till sig även nya in till bilsporten och det blev väldigt lyckat senast på SM-veckan i Sundsvall när vi då körde virtuell bilsport, berättar Ekwall.
Redan dagen efter, 25 mars, körs samtliga resterande bilsporter när Piteå Motorstadion blir navet under en dag fylld av bilsport. Då kommer två klasser av rallycross med Supercar-Lites i ena och traditionella rallycrossbilar i den andra som kommer att köra på banan där även Crosskart Xteme kommer göra upp om SM-medaljerna. Men där på vägarna runt motorstadion och med målgång inne på rallycrossbanan, precis som 2016, kommer Rally avgöras sin SM-sprint i två klasser, 2wd och 4wd.
- Man kan säga att det var Piteå konceptet med att blanda sportgrenar på banan med rally föddes för oss i SM-veckan. Det blev väldigt lyckat och gav mycket bra genomslag på tittarsiffrorna i SVT, så vi har, när det har varit möjligt, försökt att bygga vidare på det här tänket med att blanda bilar på en bana med en närliggande rallysträcka. Nu får vi tre biltyper på arenan och två klasser i rally, det kommer bli riktigt bra, avslutar Jörgen Ekwall.
» Pressrelease från Svensk Bilsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2021-12-03 08:45:11
|
|
Shakedown imorgon bitti inför Central European Rally.
4,6km mäter asfaltsträckan som ska likna de kommande 18 sträckorna i årets 12:e WRC deltävling, det handlar om shakedown inför Central European Rally som inleder redan 8:00 på torsdag morgon.
Följ WRC eliten och Rally2 toppen direkt på sträckan, tiderna redovisas och första delen sänder WRC Promo...Publicerad: 2025-10-15 20:09:15
Mer erfarenhet på asfalt för världsmästare Solberg.
Oliver Solberg kör sitt första rally som världsmästare när den centraleuropeiska WRC-tävlingen sveper genom Tyskland, Tjeckien och Österrike denna vecka.
24-åringen säkrade sin första världsmästerskapstitel i karriären med seger i Chile för en månad sedan. Världsmästaren i näst högsta nivå (WRC2)...Publicerad: 2025-10-15 14:26:28
Wheatley ny sportchef för WRC satsningen i Hyundai Motorsport.
Med 28 års erfarenhet från båda sidor av WRC serien kliver Andrew Wheatley in som Sportchef för Hyundai Motorsports WRC satsning. Andrew har redan klivet in hos Hyundai och finns på plats i Central European Rally för att ta första klivet in i WRC satsningen hos företaget.
Sedan blir det fullt fok...Publicerad: 2025-10-15 13:15:26
Reiersen i listan för helgens Rallye Sanremo.
Till helgen körs 72:a upplagan av Rallye Sanremo, närmare 12 mil över 12 sträckor. Shakedown lördag morgon följs av rallystart på eftermiddag. Fyra olika sträckor på 41km väntar under kvällen. Omstart söndag morgon, då fyra sträckor som går dubbelt på 76km innan målgång vid 16-tiden.
85 bilar i l...Publicerad: 2025-10-15 11:02:44
Startfält, sträckor och länkar inför Central European Rally.
Sista året med Central European Rally i WRC-serien, ett samarrangemang mellan Tyskland, Österrike och Tjeckien när årets 12:e deltävling avgörs. Shakedown körs redan klockan 8:00 på torsdagen, detta för att hinna förbereda eftermiddagen start. En sträcka på 12,8km körs dubbelt under eftermiddag och ...Publicerad: 2025-10-15 08:58:38
Taylor eller Mille - stenhårt om vem som vinner WRC2 plats för M-Sport?
Den åtråvärda Junior VM titeln står på spel i helgens Central European Rally - sent i startfältet ut på vägarna väntas leriga och hala förhållanden i Tyskland, Tjeckien och Österrike.
Dubbla poäng, en start räknas bort.
Femte och sista deltävlingen i Junior VM serien bjuder alltid dubbla ...Publicerad: 2025-10-15 05:56:57
38 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan - Solberg och Andersson är Svenskarna.
Idag släpptes anmälningslistan för Forum8 Rally Japan, årets näst sista deltävling med 38 ekipage till startlinjen. Rallyt körs över 20 sträckor på 30 mil den 6-9:e november.
10 åkare går för Rally1 klassen med Sebastien Ogier, Elfyn Evans och Kalle Rovanperä för Toyota Gazoo Racing. Takamoto Kats...Publicerad: 2025-10-14 17:55:11
Carlbergs fantastiska säsong - sex segrar på åtta starter - avslutar som föråkare i WRC tävling.
Calle Carlberg säkrade Junior EM guldet redan i Tjeckien, den tävlingen Svensken haft sämst resultat i genom säsongen. En drivaxel gick av, svensken fick bryta men kunde starta om, ta målgång som åtta och guldet i hamn.
När Calle summerar sin säsong som tävlingsmässigt avslutades i Kroatien gör h...Publicerad: 2025-10-14 11:01:53
Al-Attiyah med Puma Rally1 i WRC finalen.
54-årige Nasser Al-Attiyah är tillbaka i WRC-klassen när årets säsong avslutas, han har under sin långa karriär både kört Citroen Ds3 WRC och Ford Fiesta WRC, det sistnämnda lämnade han för 12 år sedan och gick över till R5/Rally2 klassen.
Rallyåkandet har trappats ned till att följa FIA Middle E...Publicerad: 2025-10-14 09:01:02
Mårtensson, Hansen, Holm & Suld - 2025 års Volvo Euro Cup vinnare.
Volvo Euro Cup avslutade i helgen 2025 års säsong, där kördes deltävling 8-9 i årets cup under Danska Rally Stoholm. Cupen har avgjorts under sju olika rallyn, två av rallyna har körts under två dagar och då inneburit två deltävlingar. Start i vintras med Finnskogsvalsen, följdes av Rally Sulingen i...Publicerad: 2025-10-14 05:55:17
|
| |