____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   
   

   
   

   
   

   
   

   
   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Dennis Persson imponerade i VOC Mekonomen Rallys högsta elitklass då han välförtjänt tog årets första seger.
Jätteutmanande och mycket händelserikt när VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie gästade Eskilstuna.
PRESSRELEASE

Eskilstuna och EMK Kannan är alltid en riktigt tuff utmaning, omväxlande snabbt och jättelurigt. Årets upplaga gick på nya vägar men karaktären var den välkända. I VOC Mekonomen Rally blev det väldigt händelserikt. När dammet lagt sig så kunde Dennis Persson inkassera årets första seger i högsta Elitklassen. I Elit B var det Magnus Lindqvist som segrade, också hans första för året. I Cupklassen inkasserade Daniel Jonsson sin första viktoria och hos juniorerna var det Arvid Larspers som vann.

Att EMK Kannan är ett riktigt mandomsprov är känt sedan länge. Skogarna kring Eskilstuna bjuder på väldigt omväxlande vägar där det bitvis går riktigt snabbt för att sedan brytas av med riktiga indianöverfall. Organisationen i Eskilstuna är alltid jätteduktiga på att vaska fram riktig rallyväg och att organisera riktigt fina tävlingar, all heder åt det fina arbetet.

VOC Mekonomen Rally var huvudklass och ensam nationell serie i tävlingen denna Coronapräglade säsong.

Dennis Persson tog välförtjänt seger i högsta elitklassen.
– I högsta elitklass blev det verkligt händelserikt. Två toppnamn föll i listan, Kristoffer Karlsson efter punktering redan på SS3 och med hela 5 km kvar av sträckan. Kristoffer slutade till slut ändå fyra. Emil Andersson tappade treans växel på samma sträcka och att köra tvåan-fyran på dessa luriga sträckor är som bekant inte lätt men belönades till sist med en femteplats. Men, frågan är om någon av dem ändå skulle ha rått på Dennis Persson den här lördagen. Dennis måste ha gått på en diet av taggtråd hela veckan före tävling för han visade verkligen upp ett imponerande tempo. Och kom ihåg att jag hade Persson som gardering i mitt införtips, säger en belåten klassansvarig Roger Fransson.

Men hur såg då resten av pallen i Elit A ut?
- Här körde ett annat av mina förhandsvarningar namne Dennis men med efternamn Askling in på en finfin andraplats. Och tredjeplatsen plockade Frederik Eckhardt.

Med segern i Elit A så tar Dennis Persson också ledningen i SverigeSerien totalt, en serie som nu tajtar till sig betänkligt. Spännande!

Magnus Lindqvist övertygade i Elit B.
Händelserikt i Elit A men om möjligt ännu mer händelserikt i Elit B.
– Här parkerade en av förhandstipsen Magnus Westman bilen på taket redan på dagens andra sträcka. Robin Bäckström som rullade så dramatiskt i Kil senast hade gjort en bedrift och fått bilen i ordning och kom till start men en högfartsrullning tar en stund att rensa ur huvudet, det vet klassansvarig av egen surt förvärvad erfarenhet. Så vi kan med fog säga att Robin verkligen vann en tredjeplats till slut, starkt att få upp tempot redan efter tre sträckor.

Vem vann då i Elit B och vem blev tvåa?
– Situationen är en parallell med högsta elitklass. Magnus Lindqvist har måhända delat diet med Dennis Persson i A för Magnus hade en speed som ingen annan i klassen i Eskilstuna. Han vann till slut komfortabelt med årsdebuterande Niklas Berglund på en jättefin andraplats.

I och med sin seger så tar Magnus Lindqvist ett litet grepp om Elit B så här i halvtid. Men en tävling ska räknas bort samtidigt som finaltävlingen är obligatoriskt räknad för alla, därför kommer med all sannolikhet inget att vara avgjort i lägre elitklass heller förrän målflaggan faller i finalen i Örebro om knappt tre veckor.

Favoritseger i Cupklassen av Daniel Jonsson.
Det är mycket glädjande att konstatera att framtidsklassen VOC C var klart störst VOC klass i tävlingen. Det bådar gott inför framtiden för såväl klassen som för svenskt rally.

Om det var händelserikt i både A och B så var verkligen C inget undantag. Jonas Karlsson som nämndes i försnacket parkerade sin bil i ett träd på minst sagt händelserika SS3 och var med det förstås ute ur handlingen.
– Även här så var det en förare som gått på taggtrådsdiet. Daniel Jonsson dominerade från början till slut. Han slog av lite på takten på slutet får man förmoda i komfortabel ledning så tappade han ett par sträcksegrar till tvåan i klassen Jack Ernstson som i sin tur hade tämligen tydligt avstånd till trean Noah Grönkvist.

Daniel Jonsson tar ett rejält grepp om VOC C med två loggade segrar och en andraplats. Men ännu är definitivt inget avgjort här heller.

Arvid Larspers tog välförtjänt seger i VOC´s ungdomsklass.
Även bland juniorerna var det lite kalabalik på Eskilstunas svåra sträckor.
– Gabriel Banger rullade tyvärr och lämnade därmed segern till Arvid Larspers. Han körde å sin sida mycket stabilt och kunde logga en säker 30 poängare,

I juniorklassen är det ännu så länge bara kört två tävlingar och därför går Arvid med sin seger upp på samma poäng som ledande Elliot Sjögren.

Vi skickar vårt stora tack till tävlingsledningen i Eskilstuna för en riktig kanontävling. Och inte heller här krävs det något större snille för att inse att vi med all sannolikhet ses om ett år igen.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Central European Rally:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]
Lilla VM:[Resultat]

Publicerad: 2021-09-14 18:33:37






Marknadsnatta hyllas av Boxholms Skogar, skogsbolaget ser positivt på tävlande.
© emotorsport.seFör några helger sedan avgjordes Marknadsnatta där ett 120-tal ekipage och stor publik letade sig till Boxholm där Västra Östergötlands MK förlagt tävlingen med start & mål de senaste två åren. Det skapar en kompaktare bana med mindre transport än att utgå från klubbens hemmaplan i Skänninge.

Sam...

Publicerad: 2025-10-16 08:58:42


Dags för shakedown inför Central European Rally, WebTV & Resultat från 8:00.
© M-Sport.Redan klockan 8:01 släpper Sebastien Ogier iväg sin Toyota GR Yaris Rally1 ut på den 4,6km långa sträckan som utgör shakedown. Fransmannen som jagar sin nionde titel gör det som VM ledare med tre deltävlingar kvar på säsongen. Elfyn Evans och Kalle Rovanperä står bakom på startlinjen redo att kämpa ...

Publicerad: 2025-10-16 06:01:54


Shakedown imorgon bitti inför Central European Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.4,6km mäter asfaltsträckan som ska likna de kommande 18 sträckorna i årets 12:e WRC deltävling, det handlar om shakedown inför Central European Rally som inleder redan 8:00 på torsdag morgon.

Följ WRC eliten och Rally2 toppen direkt på sträckan, tiderna redovisas och första delen sänder WRC Promo...

Publicerad: 2025-10-15 20:09:15


Mer erfarenhet på asfalt för världsmästare Solberg.
© Toyota Gazoo Racing.Oliver Solberg kör sitt första rally som världsmästare när den centraleuropeiska WRC-tävlingen sveper genom Tyskland, Tjeckien och Österrike denna vecka.

24-åringen säkrade sin första världsmästerskapstitel i karriären med seger i Chile för en månad sedan. Världsmästaren i näst högsta nivå (WRC2)...

Publicerad: 2025-10-15 14:26:28


Wheatley ny sportchef för WRC satsningen i Hyundai Motorsport.
© Hyundai Motorsport.Med 28 års erfarenhet från båda sidor av WRC serien kliver Andrew Wheatley in som Sportchef för Hyundai Motorsports WRC satsning. Andrew har redan klivet in hos Hyundai och finns på plats i Central European Rally för att ta första klivet in i WRC satsningen hos företaget.

Sedan blir det fullt fok...

Publicerad: 2025-10-15 13:15:26


Reiersen i listan för helgens Rallye Sanremo.
© emotorsport.seTill helgen körs 72:a upplagan av Rallye Sanremo, närmare 12 mil över 12 sträckor. Shakedown lördag morgon följs av rallystart på eftermiddag. Fyra olika sträckor på 41km väntar under kvällen. Omstart söndag morgon, då fyra sträckor som går dubbelt på 76km innan målgång vid 16-tiden.

85 bilar i l...

Publicerad: 2025-10-15 11:02:44


Startfält, sträckor och länkar inför Central European Rally.
© Hyundai Motorsport.Sista året med Central European Rally i WRC-serien, ett samarrangemang mellan Tyskland, Österrike och Tjeckien när årets 12:e deltävling avgörs. Shakedown körs redan klockan 8:00 på torsdagen, detta för att hinna förbereda eftermiddagen start. En sträcka på 12,8km körs dubbelt under eftermiddag och ...

Publicerad: 2025-10-15 08:58:38


Taylor eller Mille - stenhårt om vem som vinner WRC2 plats för M-Sport?
© Junior WRC / M-Sport.Den åtråvärda Junior VM titeln står på spel i helgens Central European Rally - sent i startfältet ut på vägarna väntas leriga och hala förhållanden i Tyskland, Tjeckien och Österrike.

Dubbla poäng, en start räknas bort.
Femte och sista deltävlingen i Junior VM serien bjuder alltid dubbla ...

Publicerad: 2025-10-15 05:56:57


38 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan - Solberg och Andersson är Svenskarna.
© Toyota Gazoo Racing.Idag släpptes anmälningslistan för Forum8 Rally Japan, årets näst sista deltävling med 38 ekipage till startlinjen. Rallyt körs över 20 sträckor på 30 mil den 6-9:e november.
10 åkare går för Rally1 klassen med Sebastien Ogier, Elfyn Evans och Kalle Rovanperä för Toyota Gazoo Racing. Takamoto Kats...

Publicerad: 2025-10-14 17:55:11


Carlbergs fantastiska säsong - sex segrar på åtta starter - avslutar som föråkare i WRC tävling.
© @World / Red Bull Content Pool.Calle Carlberg säkrade Junior EM guldet redan i Tjeckien, den tävlingen Svensken haft sämst resultat i genom säsongen. En drivaxel gick av, svensken fick bryta men kunde starta om, ta målgång som åtta och guldet i hamn.

När Calle summerar sin säsong som tävlingsmässigt avslutades i Kroatien gör h...

Publicerad: 2025-10-14 11:01:53


Tidigare nyheter:
Taylor eller Mille - stenhårt om vem som vinner WRC2 plats för M-Sport?
38 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan - Solberg och Andersson är Svenskarna.
Carlbergs fantastiska säsong - sex segrar på åtta starter - avslutar som föråkare i WRC tävling.
Al-Attiyah med Puma Rally1 i WRC finalen.
Mårtensson, Hansen, Holm & Suld - 2025 års Volvo Euro Cup vinnare.
Kalendern för Sydsvenska Mästerskapet 2026.
Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Ogier före Fourmaux i helgens genrep, Herbst Rally.
Drive VXO-Sprinten, Grahn glänste i premiären – mörkerkörning och publikfest på Uråsa.
Kalle bäst i Lilla VM på Högstabanan.
Samtliga sträcksegrar för Andervang i Havellandrallye.
Grahn totalvinnare i Drive VXO Sprinten.
Lövdansen närmar sig - möjlighet för rekognosering.
Madsen vann Rally Stoholm - Helin körde hem Appendix K.
Tvådagars Höstnatt avgjord på Gotland.
Olsson snabbast totalt - Andersson bäst i 2wd under Årjängs Sprinten.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
- - - - - 01-02/00


Rally SM:
- - - - - 06-07/02


Rally VM - WRC:
Central European Rally 16-19/10


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.