NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© emotorsport.se
© emotorsport.se
Dennis Persson imponerade i VOC Mekonomen Rallys högsta elitklass då han välförtjänt tog årets första seger.
Jätteutmanande och mycket händelserikt när VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie gästade Eskilstuna.
PRESSRELEASE

Eskilstuna och EMK Kannan är alltid en riktigt tuff utmaning, omväxlande snabbt och jättelurigt. Årets upplaga gick på nya vägar men karaktären var den välkända. I VOC Mekonomen Rally blev det väldigt händelserikt. När dammet lagt sig så kunde Dennis Persson inkassera årets första seger i högsta Elitklassen. I Elit B var det Magnus Lindqvist som segrade, också hans första för året. I Cupklassen inkasserade Daniel Jonsson sin första viktoria och hos juniorerna var det Arvid Larspers som vann.

Att EMK Kannan är ett riktigt mandomsprov är känt sedan länge. Skogarna kring Eskilstuna bjuder på väldigt omväxlande vägar där det bitvis går riktigt snabbt för att sedan brytas av med riktiga indianöverfall. Organisationen i Eskilstuna är alltid jätteduktiga på att vaska fram riktig rallyväg och att organisera riktigt fina tävlingar, all heder åt det fina arbetet.

VOC Mekonomen Rally var huvudklass och ensam nationell serie i tävlingen denna Coronapräglade säsong.

Dennis Persson tog välförtjänt seger i högsta elitklassen.
– I högsta elitklass blev det verkligt händelserikt. Två toppnamn föll i listan, Kristoffer Karlsson efter punktering redan på SS3 och med hela 5 km kvar av sträckan. Kristoffer slutade till slut ändå fyra. Emil Andersson tappade treans växel på samma sträcka och att köra tvåan-fyran på dessa luriga sträckor är som bekant inte lätt men belönades till sist med en femteplats. Men, frågan är om någon av dem ändå skulle ha rått på Dennis Persson den här lördagen. Dennis måste ha gått på en diet av taggtråd hela veckan före tävling för han visade verkligen upp ett imponerande tempo. Och kom ihåg att jag hade Persson som gardering i mitt införtips, säger en belåten klassansvarig Roger Fransson.

Men hur såg då resten av pallen i Elit A ut?
- Här körde ett annat av mina förhandsvarningar namne Dennis men med efternamn Askling in på en finfin andraplats. Och tredjeplatsen plockade Frederik Eckhardt.

Med segern i Elit A så tar Dennis Persson också ledningen i SverigeSerien totalt, en serie som nu tajtar till sig betänkligt. Spännande!

Magnus Lindqvist övertygade i Elit B.
Händelserikt i Elit A men om möjligt ännu mer händelserikt i Elit B.
– Här parkerade en av förhandstipsen Magnus Westman bilen på taket redan på dagens andra sträcka. Robin Bäckström som rullade så dramatiskt i Kil senast hade gjort en bedrift och fått bilen i ordning och kom till start men en högfartsrullning tar en stund att rensa ur huvudet, det vet klassansvarig av egen surt förvärvad erfarenhet. Så vi kan med fog säga att Robin verkligen vann en tredjeplats till slut, starkt att få upp tempot redan efter tre sträckor.

Vem vann då i Elit B och vem blev tvåa?
– Situationen är en parallell med högsta elitklass. Magnus Lindqvist har måhända delat diet med Dennis Persson i A för Magnus hade en speed som ingen annan i klassen i Eskilstuna. Han vann till slut komfortabelt med årsdebuterande Niklas Berglund på en jättefin andraplats.

I och med sin seger så tar Magnus Lindqvist ett litet grepp om Elit B så här i halvtid. Men en tävling ska räknas bort samtidigt som finaltävlingen är obligatoriskt räknad för alla, därför kommer med all sannolikhet inget att vara avgjort i lägre elitklass heller förrän målflaggan faller i finalen i Örebro om knappt tre veckor.

Favoritseger i Cupklassen av Daniel Jonsson.
Det är mycket glädjande att konstatera att framtidsklassen VOC C var klart störst VOC klass i tävlingen. Det bådar gott inför framtiden för såväl klassen som för svenskt rally.

Om det var händelserikt i både A och B så var verkligen C inget undantag. Jonas Karlsson som nämndes i försnacket parkerade sin bil i ett träd på minst sagt händelserika SS3 och var med det förstås ute ur handlingen.
– Även här så var det en förare som gått på taggtrådsdiet. Daniel Jonsson dominerade från början till slut. Han slog av lite på takten på slutet får man förmoda i komfortabel ledning så tappade han ett par sträcksegrar till tvåan i klassen Jack Ernstson som i sin tur hade tämligen tydligt avstånd till trean Noah Grönkvist.

Daniel Jonsson tar ett rejält grepp om VOC C med två loggade segrar och en andraplats. Men ännu är definitivt inget avgjort här heller.

Arvid Larspers tog välförtjänt seger i VOC´s ungdomsklass.
Även bland juniorerna var det lite kalabalik på Eskilstunas svåra sträckor.
– Gabriel Banger rullade tyvärr och lämnade därmed segern till Arvid Larspers. Han körde å sin sida mycket stabilt och kunde logga en säker 30 poängare,

I juniorklassen är det ännu så länge bara kört två tävlingar och därför går Arvid med sin seger upp på samma poäng som ledande Elliot Sjögren.

Vi skickar vårt stora tack till tävlingsledningen i Eskilstuna för en riktig kanontävling. Och inte heller här krävs det något större snille för att inse att vi med all sannolikhet ses om ett år igen.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2021-09-14 18:33:37






Solberg på Sydamerikansk jakt efter fler WRC2-poäng.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg får nya utmaningar i okänd terräng då jakten på VM-titeln i WRC2 fortsätter i helgen.

Paraguay gör sin debut på WRC-kalendern och blir den 38:e nationen någonsin att vara värd för en deltävling i rally-VM. Flest tävlingar i rally-VM har hållits i Finland.
Det kom...

Publicerad: 2025-08-27 13:47:00


”Norge-känsla” när SSRC drar mot Dalsland.
© Bengtsfors MCLördagen den 6 september är det dags för Bengtsfors MC att vara värd för årets fjärde deltävling. Tävlingen består av två sprintsträckor som kommer att köras två gånger är den totala sträcklängden är på 28 kilometer. Anmälan, besiktning och serviceplats är belägen i Brohögen, Dals Långed.

Simon A...

Publicerad: 2025-08-27 12:52:18


Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
© Subaru Motorsports USA.Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.

20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...

Publicerad: 2025-08-27 11:05:16


Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
© emotorsport.seSista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.

En bit över 14...

Publicerad: 2025-08-27 08:58:33


Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
© Oliver Solberg Rally.33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...

Publicerad: 2025-08-27 06:01:48


Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
© emotorsport.seRedan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.

I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...

Publicerad: 2025-08-26 09:03:14


Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
© Toyota Gazoo Racing.2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.

I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.

...

Publicerad: 2025-08-26 06:01:34


19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
© emotorsport.seDen 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.

Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...

Publicerad: 2025-08-25 16:41:18


HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
© emotorsport.seÖver 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.

Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...

Publicerad: 2025-08-25 11:02:49


TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
© Toyota Gazoo Racing.Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.

Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...

Publicerad: 2025-08-25 09:02:43


Tidigare nyheter:
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Jakobssons tog fullt i Back SM - Melin och Gullinder också rallyvinnare.
Drive VXO-Sprintens inbjudan släpps med stort intresse och fria startavgifter.
Foto från Ekrundan.
Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4 i SM finalen.
Brynildsen snabbast totalt i Rally Grimstad - Mårtensson snabbast av VEC-svenskarna.
Stark prestation av 15-årige Arvid i Humus Paide Ralli - seger och andraplatser.
Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
Jansson snabbast i Åmålsracet.
Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.
Arvid jagar Rally4-ledaren i Humus Paide Ralli.
Neuville klar för WRC-säsong med Hyundai Motorsport 2026.
FIA öppnar för anbud om övertagande av WRC rättigheter.
Falköpings MK kör ”utanför grindarna” i Team-Jumbo Rundan.
Största Ekrundan på flera år, DM och E-Cup ger 120 startande!
50-talet åkare i lördagens Åmålsrace.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Ekrundan.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.