|
 Patrik och Emil på plats, 400 meter under havet. PRESSRELEASE
Jordaniens VM-rally ser ut att bli extremernas rally. Höjdskillnader från 1000 meter ner till 400 meter under havsnivå, helt nya okända vägunderlag, och över 40 graders värme. Patrik Sandell, Emil Axelsson och de andra VM-förarna har en tuff helg framför sig.
I helgen är det dags att rita in ett helt nytt land på rallykartan. Då är det premiär för Rally Jordanien, som därmed blir första land i arabvärlden att arrangera ett VM-rally. Det blir ett rally där det mesta är nytt för deltagarna.
Rallyhögkvarteret och serviceområdet ligger vid Döda havet, vid världens lägsta punkt 400 meter under havsnivån. 70% av specialsträckorna kommer att köras under havsnivå. Medan vissa sträckor klättrar upp på över 1000 meters höjd. 40-gradig hetta och nya okända underlag sätter extra press på förarnas skärpa på de slingrande ökenvägarna
”Det kommer att bli en intressant tävling, helt annorlunda från vad vi kört tidigare. De flesta sträckorna går genom stenigt ökenlandskap, där det är väldigt svårt att hitta referenspunkter medan man kör, vilket gör det väldigt svårt både för mig som kartläsare och föraren” säger Emil Axelsson.
Flera av vägarna har byggts speciellt för rallyt Döda havet, som fått sitt namn av att ingenting kan leva i sjön pga den extremt höga salthalten, spelar också en särskild roll i tävlingen. På vissa av sträckorna har arrangörena hällt vatten från sjön över vägbanan. När den sedan torkat upp bildar saltet en hård yta som ibland påminner mer om asfalt än om grus.
”Det är fina vägar men det kommer att bli tufft för däcken. Dels på grund av värmen, men även det hårda underlaget. Ibland är det bromsspår som om det vore asfalt” berättar Emil Axelsson.
Rally Jordan är den andra deltävlingen i Junior World Rally Champion. Patrik och Emil är revanschsugna efter inledningen i Rally Mexico i början av mars. Svenskarna var då snabbast på många sträckor, men bromsproblem och punkteringar satte stopp för en topplacering, och de ligger femma VM-tabellen inför Jordanien.
Fredag morgon startar rallyt. Under tre dagars tävlande kör deltagarna 22 specialsträckor på totalt 36 mil. Till det kommer över 60 mil transportsträckor.
» Pressrelease från Patrik Sandell, www.patriksandell.com.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
38 ekipage för WRC Forum8 Rally Japan - Solberg och Andersson är Svenskarna.
Idag släpptes anmälningslistan för Forum8 Rally Japan, årets näst sista deltävling med 38 ekipage till startlinjen. Rallyt körs över 20 sträckor på 30 mil den 6-9:e november.
10 åkare går för Rally1 klassen med Sebastien Ogier, Elfyn Evans och Kalle Rovanperä för Toyota Gazoo Racing. Takamoto Kats...Publicerad: 2025-10-14 17:55:11
Carlbergs fantastiska säsong - sex segrar på åtta starter - avslutar som föråkare i WRC tävling.
Calle Carlberg säkrade Junior EM guldet redan i Tjeckien, den tävlingen Svensken haft sämst resultat i genom säsongen. En drivaxel gick av, svensken fick bryta men kunde starta om, ta målgång som åtta och guldet i hamn.
När Calle summerar sin säsong som tävlingsmässigt avslutades i Kroatien gör h...Publicerad: 2025-10-14 11:01:53
Al-Attiyah med Puma Rally1 i WRC finalen.
54-årige Nasser Al-Attiyah är tillbaka i WRC-klassen när årets säsong avslutas, han har under sin långa karriär både kört Citroen Ds3 WRC och Ford Fiesta WRC, det sistnämnda lämnade han för 12 år sedan och gick över till R5/Rally2 klassen.
Rallyåkandet har trappats ned till att följa FIA Middle E...Publicerad: 2025-10-14 09:01:02
Mårtensson, Hansen, Holm & Suld - 2025 års Volvo Euro Cup vinnare.
Volvo Euro Cup avslutade i helgen 2025 års säsong, där kördes deltävling 8-9 i årets cup under Danska Rally Stoholm. Cupen har avgjorts under sju olika rallyn, två av rallyna har körts under två dagar och då inneburit två deltävlingar. Start i vintras med Finnskogsvalsen, följdes av Rally Sulingen i...Publicerad: 2025-10-14 05:55:17
Kalendern för Sydsvenska Mästerskapet 2026.
Bland båda distriktens rallyansvariga råder samsyn om att distrikten är de som över tid skall ansvara för att det finns en verksamhet som gynnar arrangörer och tävlande. Cuper och serier kan komma och gå men tack vare det demokratiska systemet inom SBF kommer det hela tiden nya som tar ansvar för at...Publicerad: 2025-10-13 21:21:08
Carlberg kör VM-tävlingen Central European Rally som säsongsavslutning.
Europamästaren från Jönköping avslutar säsongen och fabrikssitsen tillsammans med Opel med att göra VM-debut med nya FIA homologerade Opel Mokka GSE Rally. Världens första FIA homologerade elrallybil. Calle kommer att köra bakom WRC fältet. Vägarna, som ofta blir leriga, kommer att vara en stor utma...Publicerad: 2025-10-13 15:54:33
Mille och Johan går för VM-guld i Junior WRC-finalen.
Efter en stark säsong med flest sträcksegrar av alla i mästerskapet är 20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm redo för årets största utmaning – finalen i Junior-VM. Tillsammans med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika ligger dom tvåa i mästerskapet inför Central European Rally, bar...Publicerad: 2025-10-13 12:30:46
Novemberskölden på gång - rallystart med massor av aktiviteter på torget.
Nässjö Motorklubb bjuder in till höstens stora rally Novemberskölden med rallytorg och start på Stortorget i Nässjö den 1:a november.
Välkommen till ett av Sveriges största rallyn sett till antalet deltagare – med upp till 250 team och 5-6 personer i varje team! Detta är Nässjös största idrottsev...Publicerad: 2025-10-13 11:05:32
TV-tablå inför helgens Central European Rally.
Årets 12:e WRC deltävling på tur, Central European Rally med sträckor i Tyskland, Tjeckien och Österrike väntar under helgen. Torsdag morgon shakedown som sänds live i vår WebTV & Video avdelning via promotorns sändning.
Rallyt på 14 sträckor inleder torsdag eftermiddag då en sträcka går dubbelt ...Publicerad: 2025-10-13 09:01:36
Åtta deltävlingar för Bilsport Rally Cup 2026.
Åtta deltävlingar blev resultatet när Bilsport Rally Cup stängde sin kalender för 2026, en hektiskt säsong för de onotade åkarna även om det väntas bli resultat man får räkna bort från säsongen när allt summeras.
De tävlande har från start fem deltävlingar på drygt 2 månader, Skåne inleder Rally ...Publicerad: 2025-10-13 05:58:44
|
| |