|
 56:e TV-Svängens på lördag. PRESSRELEASE
TV-Svängens svit av 55 rallytävlingar i rad bröts i fjol när Covid-19 slog till. SMK Hörby valde då att följa myndigheternas alla regler och under stor vånda ställdes klassikern in. Men nu är det dags för återstart och på lördag körs den 56:e upplagan, om än i något nedbantad version mot sina föregångare.
- Ändå jättekul att vi återigen kan köra TV-Svängen och som vi hoppas, med samma härliga och stora publik som vanligt, berättar tävlingsledare Eva-Marie Hasslöf.
Årets upplaga blir med två specialsträckor som körs två gånger och det är också dit som publik är välkommen berättar Hasslöf och lägger till.
- Vid start och mål i Linderöd tillåter fortfarande inte Länsstyrelsen att vi välkomnar åskådare så det är bara för oss att rätta in oss efter detta.
Inte bara tävlingsbanan som är lite nedbantad utan även antalet deltagare berättar tävlingsekretare Bertil Gunnarsson.
- Vi hade satt 80 ekipage som gräns för att få ihop tävlingen tidsmässigt och när vi nu blev 70 bilar på lördag är vi helt nöjda.
Då pandemireglerna mjukades upp i somras innebar det att även rally kunde återstarta. Något som faktiskt drabbade TV-Svängen lite negativt då SM-arrangören tryckte ihop årets fyra deltävlingar från mitten av augusti till slutet av nästa månad.
- Tyvärr kom vi då i kläm mellan South Swedish Rally och nästa helgs Snapphanerally i Hässleholm så i ljuset av detta måste vi vara nöjda med 70 anmälda, menar Gunnarsson.
Trots att han är inne i en intensiv tävlingsperiod så kommer faktiskt SMK Hörbys egen SMledare Victor Hansen till start i TV-Svängen. I helgen som gick vann han för andra gången klassen i South Swedish Rally, men då med sin ”SM-bil”, Team Nybes nya Ford Fiesta Rally4. Till Linderöd kommer han och kartläsare Victor Johansson från Ryd med sin Peugeot R2 som man egentligen tävlar utomlands med och då på asfalt.
- Spelar mindre roll då jag tidigare kört väldigt mycket grus med Peugeot och en bil som jag känner mycket bättre än Forden. Faktiskt också lite enklare att ”busa med”, berättar Victor som kör i största klassen ”Trimmat 2WD” med 16 startande.
Men han får tuffa konkurrenter lovar Gunnarsson och tänker speciellt på klubbkompisen och nykorade Svenske Mästaren på asfalt, Joacim Kristiansson med Roger Clausson som kartläsare i Toyota. Men där finns fler Hörby-förare som vill vara med i toppstriden.
- Jocke blir tuff men även helgens SM-åtta Pontus Berglund och även rutinerade Lars Mårtensson lär ladda på, tror Gunnarsson.
Bland förarna utanför arrangerande klubben är det främst klassvinnaren 2019, Johan Green/Kevin Athley från Hässleholm som kan bli svår att rå på. När det kommer till klassen för 4WD-bilar som brukar vara de som är allra snabbast i rallytävlingar, tror Gunnarsson stenhårt på Hässleholms Ingvar Andersson.
- Ingvar har kört här många gånger och hans rutin blir värdefull. Jag varnar även för Hörbys egen Peter Blomquist med danska kartläsaren Ditte Kammersgaard och Haninges Nils Jensen i klassen nyaste bil, Citron DS3R5.
Först ut på lördag är ”Ungdomsrally” följt av tio klassiska rallybilar i ”Appendix K-klassen”. Här förtjänar Eslövs Östen Andersson att lyftas fram då han redan i TV-Svängens barndom körde tävlingen. Nu drygt 70+ kör Östen med sonen Mats som kartläsare, dessutom med samma vita Saab V4 som han startade med 1970.
Första start sker klockan 10.00 från Linderöds IP.
» Pressrelease från SMK Hörby.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2021-08-30 20:27
|
|
Händelserik avslutning i Rally-SM´s Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Den sista dagen av årets tredje Rally SM deltävling bjöd på starka insatser och flera dramatiska avgöranden när Royal Rally avslutades med fyra sträckor under lördagen.
Den tredje och sista dagen av Royal Rally of Scandinavia, där SM avgjordes som en del av EM-tävlingen, rörde sig i östlig riktni...Publicerad: 2025-06-01 08:36
Hallberg & Stigh trea i Italienska mästerskapets Rally Due Valli.
Italienska Rally Due Valli inledde med två sträckor under fredagens kväll, fortsatte med sex under lördagen, allt på asfalt. Drygt 10 mil special från Verona som fjärde deltävling i Italienska mästerskapet.
33 av de 93 startande sågs i Rally4 klassen där Lancia Ypsilon Rally4 HF stod för 25 av ek...Publicerad: 2025-05-31 23:09
Patrik Flodin och Göran Bergsten återtar SM-ledningen efter seger i Royal Rally of Scandinavia.
Patrik Flodin och Göran Bergsten höll upp farten och vann den tvåhjulsdrivna Rally SM klassen i Royal Rally of Scandinavia efter seger på SM-delens sju av nio sträckor. Därmed återtar de SM-ledningen igen.
– Det har varit speciellt att få köra tillsammans med EM på de här otroligt fina vägarna. ...Publicerad: 2025-05-31 21:56
Rådström tar segern i SM-deltävlingen, Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Rally SM med tävlande under Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, de 100-talet SM åkarna körde bakom SM-fältet och avverkade nio sträckor.
Dennis Rådström och Sunniva Rudi tog tog kommandot från start när de inte bara vann SS1 i SM-delen utan också straffade EM-åkarnas tider. 25,4 sekunder blir seg...Publicerad: 2025-05-31 19:04
Brynildsen, Korhonen & Reiersen på pallen - Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i mål.
En femtetid genom Ölme 2 räckte för att säkra segern i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Eyvind Brynildsen och Jörn Listerud med sitt egna team säkrade segern i den tredje utgåvan av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, ett rally som växt till sig och i år lockat ett klart större publiktryck.
<...Publicerad: 2025-05-31 18:10
Brynildsen vinner Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025!
En hård kamp över 17 specialsträckor i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia är över, som vinnare står Eyvind Brynildsen och co-driver Jörn Listerud som just passerade mållinjen på den avslutande specialsträckan.
Bakom följer Roope Korhonen och Isak Reiersen på prispallen topp tre i den Svenska EM d...Publicerad: 2025-05-31 05:03
Dags för avslut, Royal Forest och Ölme tar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål,
Nu ska Bauhaus Royal Rally of Scandinavia avslutas, fyra sträckor kvar och en rejäl utmaning. Royal Forest på 20km inleds 12:14 och 13:05 inleds Ölmesträckan som i år går "baklänges" mot vanligt, sträckan 7,8km.
Ett tankstopp och omstart 13:58 innan man går för regrouping - samla fältet och seeda s...Publicerad: 2025-05-30 22:35
69 ekipage till WRC Acropolis Rally Greece - Solberg, Andersson och Mille i VM-klasser.
Det närmar sig halvtid i WRC-serien, den 26-29:e juni tävlas det i Grekland med EKO Acropolis Rally Greece. Igår släpptes anmälningslistan som pekar mot 69 ekipage till start.
Tolv bilar i Rally1 där Toyota Gazoo Racing även denna gång kommer med fem bilar, Elfyn Evans, Kalle Rovanperä och Sebast...Publicerad: 2025-05-30 22:29
Tidig morgon, Ängebäckstorp och Bjurerud i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Klockan 6:00 är det aktivitet på serviceplatsen då de tävlande gör sig redo för avslutning, 11,3km Ängebäckstorp startar 07:18 och följs 08:08 av Bjurerud på 7km.
Likt fredagen ett kortare stopp för bränsle innan man går för andra vändan. 09:09 går Ängebäckstorp 2 och vid 10-tiden Bjurerud 2. Efte...Publicerad: 2025-05-30 20:32
Brynildsen toppar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen jagar.
Första långa dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia är över, efter torsdagen torra vägar möttes de tävlande av regn och andra förutsättningar - en spännande uppgift menade flera.
Isak Reiersen trivdes och gick till topp, blev från ss4 omåkt av Eyvind Brynildsen som höll greppet in till kvällen...Publicerad: 2025-05-30 20:29
|
| |