|
 Det blir snabbt och utmanande när SverigeSerien styr kosan till Kil tillsammans med SM. PRESSRELEASE
Kil och Rally Killingen är nästa anhalt för årets SverigeSerie i VOC Mekonomen Rally. Röster som känner omgivningarna väl och som har haft möjlighet att syna sträckorna talar om att Kils nya organisation med Mikael Gustafsson i centrum har gjort ett fantastiskt arbete med vägarna. Det talas om vägar av Finlandskaraktär och vägar som har allt. Det kommer att bli ett snabbt och utmanade rally.
Kil är nästa stopp för årets SverigeSerie. Rally Killingen har sedan länge en närmast abonnerad plats i VOC Mekonomen Rallys nationella serie men i år är det lite annorlunda då tävlingen körs tillsammans med SM.
– Det blir helt enkelt extra pådrag, extra allt är ju ett klassikt uttryck, säger klassansvarig Roger Fransson. Lite besviken är jag på antalet anmälda VOC ekipage, totalt bara 34 stycken. I ett så fint rally så borde vi vara betydligt fler. Förvisso tvingas vi köra Kil utan våra juniorer eftersom att rallyt går tillsammans med SM som inte tillåter juniorer, men det kan bara till viss del förklara det relativt svaga startfältet.
En extra krydda för VOC eliten blir att på samma sträckor kunna jämföra sig rakt av mot landets GrF elit som med sitt RM kör tillsammans med SM-fältet.
– Det blir verkligen spännande att se hur väl vi står oss som klass. Jag måste understryka att vi egentligen inte ska jämför då vi inte alls kör tävlingen på lika villkor. GrF rekognoserar sträckorna och kan göra egna tillägg och värderingar i noterna, en jättestor fördel. Vi kör som vanligt i SverigeSerien helt på arrangörsnot rakt av utan att reka. Detta för att som sig bör i en instegsklass hålla nere kostnader och inte kräva en extra dags ledigt från jobbet och en extra övernattning för teamet som det blir om man ska reka. Sedan har ju homologerade GrF ett betydligt friare reglemente också som framförallt öppnar för lättare bilar, och vikt är ju en tävlingsbils värsta fiende. Trots detta sticker jag ut hakan och vågar tro att våra toppförare även med dessa handikapp kommer att stå sig mycket väl i konkurrensen.
Som klassanvarig brukar du i dessa inför reportage också våga tippa, hur går det då i tävlingen?
– Ja, jag brukar tippa och jag sticker ut hakan igen och säger att jag dessutom brukar ha bra utfall på mina tips. I högsta Elitklass så tror jag att en grymt revanschsugen Kristoffer Karlsson efter avåkningen senast blir svårslagen. Men Emil Andersson som vann i Flen och därför är toppseedad kommer att göra allt för att plocka en andra raka seger. Patrik Fredriksson är ytterligare en som trivs på snabba vägar och som inte kommer att lägga ens ett dasspapper under gaspedalen. Det kommer att blir fajt hela vägen, och det kommer att bli väldigt spännande att följa.
– I Elit B drog jag ett oväntat kort innan Flen … och fick rätt. Därför tror jag återigen att det blir på Robin Bäckström som drar det längsta strået. Magnus Lindkvist tror jag blir hans tuffaste utmanare följt av Magnus Westman som med sitt stora, goa leende lyckades bärga andraplatsen i Violenrallyt.
– I Cupklassen tror jag också att det blir en rejäl batalj. Jonas Karlsson visade vinnartakter i början av Violenrallyt och jag tipsade alla om att lägga hans namn på minnet. Jag tror han blir en segeraspirant redan nu i Kil. Men just i Kil har också vinnaren från Flen, Daniel Jonsson redan tidigare med eftertryck visat vilken fantastisk rallyförare han är så vem av dessa som drar längsta strået vågar jag inte sia om. I ämnet ska jag också säga att det finns några namn som jag inte har så bra koll på i startfältet, så det kan visa sig att jag tippat helt fel.
Välkomna till en fantastisk rallydag i Kil.
» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2021-08-13 20:19
|
|
Händelserik avslutning i Rally-SM´s Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Den sista dagen av årets tredje Rally SM deltävling bjöd på starka insatser och flera dramatiska avgöranden när Royal Rally avslutades med fyra sträckor under lördagen.
Den tredje och sista dagen av Royal Rally of Scandinavia, där SM avgjordes som en del av EM-tävlingen, rörde sig i östlig riktni...Publicerad: 2025-06-01 08:36
Hallberg & Stigh trea i Italienska mästerskapets Rally Due Valli.
Italienska Rally Due Valli inledde med två sträckor under fredagens kväll, fortsatte med sex under lördagen, allt på asfalt. Drygt 10 mil special från Verona som fjärde deltävling i Italienska mästerskapet.
33 av de 93 startande sågs i Rally4 klassen där Lancia Ypsilon Rally4 HF stod för 25 av ek...Publicerad: 2025-05-31 23:09
Patrik Flodin och Göran Bergsten återtar SM-ledningen efter seger i Royal Rally of Scandinavia.
Patrik Flodin och Göran Bergsten höll upp farten och vann den tvåhjulsdrivna Rally SM klassen i Royal Rally of Scandinavia efter seger på SM-delens sju av nio sträckor. Därmed återtar de SM-ledningen igen.
– Det har varit speciellt att få köra tillsammans med EM på de här otroligt fina vägarna. ...Publicerad: 2025-05-31 21:56
Rådström tar segern i SM-deltävlingen, Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Rally SM med tävlande under Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, de 100-talet SM åkarna körde bakom SM-fältet och avverkade nio sträckor.
Dennis Rådström och Sunniva Rudi tog tog kommandot från start när de inte bara vann SS1 i SM-delen utan också straffade EM-åkarnas tider. 25,4 sekunder blir seg...Publicerad: 2025-05-31 19:04
Brynildsen, Korhonen & Reiersen på pallen - Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i mål.
En femtetid genom Ölme 2 räckte för att säkra segern i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Eyvind Brynildsen och Jörn Listerud med sitt egna team säkrade segern i den tredje utgåvan av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, ett rally som växt till sig och i år lockat ett klart större publiktryck.
<...Publicerad: 2025-05-31 18:10
Brynildsen vinner Bauhaus Royal Rally of Scandinavia 2025!
En hård kamp över 17 specialsträckor i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia är över, som vinnare står Eyvind Brynildsen och co-driver Jörn Listerud som just passerade mållinjen på den avslutande specialsträckan.
Bakom följer Roope Korhonen och Isak Reiersen på prispallen topp tre i den Svenska EM d...Publicerad: 2025-05-31 05:03
Dags för avslut, Royal Forest och Ölme tar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia till mål,
Nu ska Bauhaus Royal Rally of Scandinavia avslutas, fyra sträckor kvar och en rejäl utmaning. Royal Forest på 20km inleds 12:14 och 13:05 inleds Ölmesträckan som i år går "baklänges" mot vanligt, sträckan 7,8km.
Ett tankstopp och omstart 13:58 innan man går för regrouping - samla fältet och seeda s...Publicerad: 2025-05-30 22:35
69 ekipage till WRC Acropolis Rally Greece - Solberg, Andersson och Mille i VM-klasser.
Det närmar sig halvtid i WRC-serien, den 26-29:e juni tävlas det i Grekland med EKO Acropolis Rally Greece. Igår släpptes anmälningslistan som pekar mot 69 ekipage till start.
Tolv bilar i Rally1 där Toyota Gazoo Racing även denna gång kommer med fem bilar, Elfyn Evans, Kalle Rovanperä och Sebast...Publicerad: 2025-05-30 22:29
Tidig morgon, Ängebäckstorp och Bjurerud i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia.
Klockan 6:00 är det aktivitet på serviceplatsen då de tävlande gör sig redo för avslutning, 11,3km Ängebäckstorp startar 07:18 och följs 08:08 av Bjurerud på 7km.
Likt fredagen ett kortare stopp för bränsle innan man går för andra vändan. 09:09 går Ängebäckstorp 2 och vid 10-tiden Bjurerud 2. Efte...Publicerad: 2025-05-30 20:32
Brynildsen toppar Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - Reiersen jagar.
Första långa dagen av Bauhaus Royal Rally of Scandinavia är över, efter torsdagen torra vägar möttes de tävlande av regn och andra förutsättningar - en spännande uppgift menade flera.
Isak Reiersen trivdes och gick till topp, blev från ss4 omåkt av Eyvind Brynildsen som höll greppet in till kvällen...Publicerad: 2025-05-30 20:29
|
| |