|
 SMK Hörbys Victor Hansen laddad inför årets Rally-SM-premiär. PRESSRELEASE
På lördag startar årets traditionella Rally-SM, som avgörs på grusvägar kring värmländska Kil. I ny bil för säsongen är SMK Hörbys Victor Hansen förväntansfull.
– Det ska bli kul att SM drar igång igen, säger Victor som även i år ingår i småländska Team Nybes SM-satsning.
I fjol tog Victor Hansen tillsammans med sin co-driver, Victor Johansson, en meriterande tredjeplats i JSM. Nu är fjolårets Peugeot ersatt med en Ford Fiesta Rally 4 som han kör i samma bilklass, det vill säga i den otrimmade R2-klassen.
– Ny bil och ny säsong, så det ska bli spännande hur allt kommer att gå. Men vi känner oss förberedda och redo att möta de snabba vägarna i Kil, inleder Victor.
– Forden är ganska olika den Peugeot som jag kört innan då den har turbo. Men jag känner att jag kommer in i den mer och mer, fortsätter han.
Som för många andra sporter har pandemin och dess restriktioner inneburit få möjligheter att tävla på hemmaplan för de aktiva i den svenska nationalsporten. Victor och Victor har fått söka sig utanför landets gränser för att få viktiga tävlingsmil i den nya rallybilen.
– Vi har kört några utlandstävlingar innan i år och det har gått bra samt varit galet kul. Mycket asfalt har det blivit, så det är bra mil i kroppen för framtiden.
Victor Hansen slutade klasstvåa i tjeckiska Rallye Sumava, tog motsvarande placering i Rally Zemaitija i Litauen samt slutade klassåtta i tyska Rally Stemweder.
Nu är det traditionella SM på grus i Kil som står på tur, säg att det upp till bevis för Victor och Victor.
– Vi har bra förutsättningar samtidigt som alla är så åksugna igen, det kommer att bli en tuff tävling, avslutar SMK Hörbys Victor Hansen.
» Pressrelease från Team Nybe.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2021-08-12 21:53
|
|
Stavbom snabbast igen, vann Stenbocken Sprinten.
Kenny Stavbom trivs på Himmelstalundsfältet, också i år tog han hem totalsegern i Stenbocken Sprinten, det traditionella rallyt på Påskafton hos Norrköpings MK. Den för MK Speed tävlande Kenny i Hyundai i20 R5 var snabbast i samtliga tre åk på banan. För den fyrhjulsdrivna klassen var Henrik Appelsk...Publicerad: 2025-04-19 18:37
Följ påskaftonens Stenbocken Sprint.
Tre åk på Himmelstalundsområdet för de 116 ekipagen i listan, det handlar om Stenbockensprinten hos Norrköpings MK traditionsenligt på Påskafton. Det körs premiär för Östergötlands RS-DM och de tre åken ger runt 7km special. Det är stor prestige att vinna klasserna, samtidigt ivrigt påhejade av meka...Publicerad: 2025-04-18 20:09
Karlström körde hem Karlskronapokalen.
Karlskronapokalen med en sträcka tre gånger, sträckan Tombäck på 6km hos Karlskrona AK under långfredagen när Svenska SprintRallyCupen inledde året.
Gullabos Filip Karlström i Mitusibshi Mirage tog tre raka sträcksegrar under dagen och vinner rallyt totalt med 9,8 sekunder. För 4wd klassen var To...Publicerad: 2025-04-18 16:20
Bröderna Bulacia gör storsatsning på WRC2 med Toyota.
De Bolivianska bröderna Bulacia, 24-årige storebrodern Marco och yngre brodern Bruno 22 år tog förra året ett litet steg bakåt, tävlade mer på hemmaplan efter en tidigare större stasning internationellt.
Men för 2025 laddar bröderna om, det blir en fullskalig WRC2 satsning för bröderna som kommer...Publicerad: 2025-04-17 22:41
Fullt ös på Himmelstalundsfältet, Stenbocken Sprinten på Påskafton.
Det blev hård gallring för Norrköpings MK inför Stenbockensprinten som inleder rallysäsongen i Östergötlands RS-DM - en stor tradition på Himmelstalundsområdet på Påskafton. En sträcka på området går tre gånger vilket ger 7km special.
Ned till de maximala 120 gallrade man sig från en bit över 150 a...Publicerad: 2025-04-17 22:30
Starkt startfält och historisk juniorsatsning när Rally-SM gästar Älmhult.
Den 2–3 maj är Rally SM tillbaka i Älmhult när Silverratten firar 60-årsjubileum. 94 ekipage är anmälda till säsongens andra SM-deltävling, där samtliga klasser bjuder på ett starkt startfält.
Extra uppmärksamhet riktas mot premiären för Junior-SM Standard – Rally-SM:s nya satsning på unga förare...Publicerad: 2025-04-17 20:55
Annie Seel kör för Team Lexus i ökenrallyt Rally Jameel.
Dakarveteranen Annie Seel har signerat som officiell förare i Team Lexus för att köra i Rally Jameel, ett helt unikt ökenrally endast för damer, som körs i Jordanien och Saudiarabien 21-26 april.
Det här blir Annie Seels fjärde start i Rally Jameel, där hon segrade i första upplagan vilken kördes...Publicerad: 2025-04-17 19:41
Fourmaux kör Portugisiska Rali Terras d´Aboboreira som WRC träning.
Den 2-3:e maj körs tredje deltävlingen i Portugisiska mästerskapet, dit skickar Hyundai Motorsport Adrien Fourmaux så han får känna på de Portugisiska grusvägarna inför kommande WRC-deltävling.
Rali Terras d´Aboboreira är rallyt som får besök av Forumaux i en Hyundai i20 N Rally1. Tio specialsträ...Publicerad: 2025-04-17 08:36
Tom Kristensson kör Skoda i Australiska Mästerskapet.
SMK Hörbys Tom Kristensson med co-driver Andreas Johansson från Åsele MS kommer i slutet av maj att åka till Australien för att köra andra deltävlingen i Australienska Mästerskapet
Tävlingen är Forest Rally, och har sitt centrum i staden Nannup i Western Australia, ca 25 mil söder om Perth i sydv...Publicerad: 2025-04-16 21:25
Fredagsrally med 50-talet åkare i Karlskronapokalen.
Karlskronapokalen hos Karlskrona AK inleder Svenska SprintRallyCupen, under långfredagen väntar en sträcka som körs tre gånger och ger 19,2km.
53 anmälda ses i listan över de fem klasserna, fem bilar till 4wd där Filip Karlström, Tobias Pettersson, Håkan Rönnebring, Heidi Ryrlén och Oscar Hedberg...Publicerad: 2025-04-16 21:13
|
| |
|
|
|