NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© IKsport Racing.
© IKsport Racing.
Dennis och Johan kör Ford Fiesta Rally4 i Kroatiska VM rallyt.
Dennis Rådström och Johan Johansson kör Rally-VM i Kroatien.
PRESSRELEASE

Rallyföraren Dennis Rådström från Torsby har tillsammans med kartläsare Johan Johansson från Valdemarsvik de senaste åren tävlat i Junior-VM och EM i rally, och ska till i år göra en satsning på SM i den högsta klassen. Men på grund av pandemin har säsongspremiären på hemmaplan blivit uppskjuten till sensommaren. Dennis och Johan behöver dock inte vänta så länge på att sitta i en rallybil, utan det står nu klart att de gör comeback i Rally-VM när nästa deltävling körs i Kroatien 22-25 april. De kommer tävla för det Slovenska teamet IKsport Racing i en Ford Fiesta Rally4, samma biltyp som de tidigare kört i Junior-VM och EM.

Först och främst är vi oerhört glada att ha fått denna chansen och att IKsport Racing hörde av sig med möjligheten att köra deras bil i VM-tävlingen. Vi har både kört tester och tävlat med dom innan och har en god relation. Det är ett professionellt team med mycket passion för rally. Vårt huvudmål för året är fortfarande SM, men med kalendern framflyttad gäller det att hålla i gång och köra. Då är detta ett alternativ som ger oss mycket mil bakom ratten. Sen är vårt långsiktiga mål fortfarande att köra i VM, och då gäller det att ta tillvara på sådana här möjligheter, säger Dennis.

Kroatiens VM-rally är nytt in i VM-kalendern för i år och körs helt på asfalt. Dennis och Johan har sedan tidigare vart med och utvecklat Rally4 Fiestan ihop med M-Sport Polen som bygger Fords rallybilar, och känner sig därmed hemma i både bilen och på asfaltunderlaget.

Vi måste ha respekt för att vi inte kört tävling på länge. Men vi ska ha en testdag innan tävlingen och borde komma in i det snabbt igen. Vi siktar på att vara snabbaste Rally4-bil i tävlingen, fortsätter Dennis.

Det känns helt fantastiskt att vara till baka i VM, det är där vi vill vara. Det är en jättemöjlighet vi fått och en utmaning i ett helt nytt land. Men vi är komfortabla i bilen och våra noter funkar bra på asfalt. Så det känns väldigt bra, tillägger Johan.


» Pressrelease från Rådström Motorsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2021-03-24 19:29:17






Shakedown imorgon eftermiddag inför Ueno Rally del Paraguay, resultat & WebTV.
© Hyundai Motorsport.Shakedown brukar starta lagom runt frukost, men när WRC serien nu är i Paraguay blir det start klockan 14:01 för Elfyn Evans. Ueno Rally del Paraguays shakedown körs på den 4,9km långa sträckan Trinidad som ska likna helgens resterande sträckor.

Tio bilar i Rally1-klassen följs av WRC2 täten med ...

Publicerad: 2025-08-27 20:57:03


Motorsportsalongen tjuvstartar nätverkandet inför Örebro-premiären.
© Motorsportsalongen.Efter succén i Karlstad tar Sveriges enda nischade motorsportmässa nästa steg och flyttar till Conventum Arena i Örebro den 21–22 november. Motorsportsalongen är mötesplatsen där proffs, entusiaster och unga talanger samlas för att nätverka, inspireras och uppleva motorsport på nära håll – från hist...

Publicerad: 2025-08-27 18:43:13


Solberg på Sydamerikansk jakt efter fler WRC2-poäng.
© Toyota Gazoo Racing.Rallyföraren Oliver Solberg får nya utmaningar i okänd terräng då jakten på VM-titeln i WRC2 fortsätter i helgen.

Paraguay gör sin debut på WRC-kalendern och blir den 38:e nationen någonsin att vara värd för en deltävling i rally-VM. Flest tävlingar i rally-VM har hållits i Finland.
Det kom...

Publicerad: 2025-08-27 13:47:00


”Norge-känsla” när SSRC drar mot Dalsland.
© Bengtsfors MCLördagen den 6 september är det dags för Bengtsfors MC att vara värd för årets fjärde deltävling. Tävlingen består av två sprintsträckor som kommer att köras två gånger är den totala sträcklängden är på 28 kilometer. Anmälan, besiktning och serviceplats är belägen i Brohögen, Dals Långed.

Simon A...

Publicerad: 2025-08-27 12:52:18


Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
© Subaru Motorsports USA.Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.

20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...

Publicerad: 2025-08-27 11:05:16


Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
© emotorsport.seSista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.

En bit över 14...

Publicerad: 2025-08-27 08:58:33


Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
© Oliver Solberg Rally.33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...

Publicerad: 2025-08-27 06:01:48


Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
© emotorsport.seRedan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.

I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...

Publicerad: 2025-08-26 09:03:14


Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
© Toyota Gazoo Racing.2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.

I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.

...

Publicerad: 2025-08-26 06:01:34


19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
© emotorsport.seDen 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.

Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...

Publicerad: 2025-08-25 16:41:18


Tidigare nyheter:
Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Jakobssons tog fullt i Back SM - Melin och Gullinder också rallyvinnare.
Drive VXO-Sprintens inbjudan släpps med stort intresse och fria startavgifter.
Foto från Ekrundan.
Sverigepremiär för Lancia Ypsilon HF Rally4 i SM finalen.
Brynildsen snabbast totalt i Rally Grimstad - Mårtensson snabbast av VEC-svenskarna.
Stark prestation av 15-årige Arvid i Humus Paide Ralli - seger och andraplatser.
Axelsson snabbast av alla, körde hem populära Ekrundan.
Jansson snabbast i Åmålsracet.
Stolpe ut för Helin i Danska mästerskapet.
Nydén snabbast totalt i Kopparberg, många vinnare i startfältet.
”Konst & Rally” 2025 närmar sig, snabba Volvobilar vid Skogshyddan.
Följ sju av lördagens rallyn, bl.a. Ekrundan, Åmålsracet, Röforsloppet & Rally Grimstad.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
JDS Machinery Rali Ceredigion 05-07/09


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Ekrundan.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Polkatrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.