NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

VOC SommarSerie avgjordes med NoraTrofén.
PRESSRELEASE

Nora MK bjöd på fyra högintensivt specialsträckor som trots att de totalt bara mätte 22 kilometer ändå blev till en jättefin och utslagsgivande tävling. På dessa blev VOC Mekonomen Rallys SommarSerie avgjord. Obligatorisk tävling i serien tillsammans med upp till fem poäng för snabbaste bil på sista sträckan öppnade upp för stora omkastningar i tabellerna. Snabbast runt tävlingens sträckning var Kristoffer Karlsson i Elit A. Dennis Persson segrade i Elit B och Robin Bäckström var snabbast i Cup-klassen. Isak Vikman var enda startande ungdom, tvingades tyvärr bryta men lyckades ändå bärga seriesegern.

Ett relativt litet startfält men kraftigt dominerat av en stort VOC-klass tog sig an Nora MK’s 22 kilometer specialsträcka där varje meter var av utmanande och klurig karaktär men av riktigt hög kvalitet. Helgen sammanföll med andra stora tävlingar i landet och en stor tävling i trakterna kring Uppsala varför konkurrensen tog ut sin rätt. När Nora MK dessutom fick lida av förlorade SS-kilometer till följd av vägägare som inte önskade rally på sina marker så slog det tyvärr på tävlingens tillgängliga specialsträckor. Tävlingen i stort löpte dock på fint med undantag för en ambulans som kollade till ett olycksdrabbat Suzuki-ekipage där de inblandade lyckligtvis klarade sig med mindre blessyrer.

– Redan i försnacket nämnde jag problematiken som Svenskt Rally står inför med tillgång på vägar därför jag lämnar den frågan därhän här. Istället kan jag konstatera att de vägar som Nora levererade oss tävlande i helgen höll utmärkt kvalitet och ställde riktigt höga krav på oss förare, precis som det ska vara i en final. Det tackar vi ödmjukast för, hatten av för Nora. Tävlingen då, jo den är ju obligatorisk final i vår SommarSerie vilket betyder att alla kan direkt addera inhämtade poäng till sin serie och därmed veta vad som krävs för att avancera eller bibehålla sin position. Borträknande av tävlingar med mera har vi i våra serier redan klarat av när vi kommer till finalen, säger klassansvarige Roger Fransson.

Nära fullständig perfektion för Kristoffer Karlsson i Elit A.
En poäng ifrån en maximal serie kommer Kristoffer Karlsson i SommarSerien efter att kört hem segern även i Nora. Han missar dock den maximala poängen (135 poäng) med en enstaka poäng då Joakim Larsson snuvar Kristoffer på den sista PowerStage-poängen. Joakim som slutar fyra i tävlingen gör en närmast ofattbar insats på sista sträckan och vinner denna med nästa sex sekunder. Tvåa i tävlingen var Emil Andersson som behövde ett frånfälle av Kristoffer för att kunna segra i serien. Andraplatsen säkrade dock dito i serien och Emils tre poäng på PowerStage skadade inte heller. Trea blev hemmaföraren Mikael Lönnström som med en fjärde plats på PowerStage tog ett ordentligt kliv i serien. Richard Gustafsson hade svårt att hitta rätt i rytmen i Nora men insatsen räckte likväl för att klättra upp på sista pallplatsen i serien. Sista PowerStagepoängen tog Joakim Ellner Landberg.

– Jag är så otroligt glad för Kristoffers skull att få ta hem SommarSerien och så välförtjänt. Så som han har kört denna säsong, imponerande. Hela säsongen har han visat att han här mannen att slå om man vill ha hem högsta priset men det var ingen som riktigt rådde på honom så segern i SommarSerien är mer än välförtjänt. Men ingen skugga ska falla på Emil Andersson som kämpar hela säsongen igenom och vid mer än ett tillfälle är där och håller Kristoffer på tårna. Emils andraplats är en stor bedrift och förtjänar all heder. Detta gäller för övrigt såväl tävlingen som serien. Likaså vill jag visa min djupaste respekt till Mikael Lönnström som blandar sig i toppstriden här på självaste finaltävlingen, riktigt bra jobbat och säkerligen ger det en bra skjuts i tabellen också. Och när vi ändå imponeras och gratulerar så vill jag rikta ett särskilt sådant till Joakim Larsson vars tid på PowerStage är mäkta imponerande. Att utan ha visat så här grymma takter plötsligt tvåla till Kristoffer, Emil och Mikael med mellan sex och åtta sekunder är häpnadsväckande på gränsen till ifrågasättande. Slutligen vill jag rikta ett stort grattis till Richard Gustafsson som med en genomgående stabil insats under säsongen tar en välförtjänt tredjeplats i serien.

Dennis Persson gjorde vad han behövde i Elit B.
Med en stabil ledning i serien behövde Dennis Persson inte leverera några toppresultat för att säkra seriesegern. Dennis verkade dock inte bry sig om det direkt utan körde sin tävling som han brukade och kunde inkassera maxpoäng med seger på PowerStage som lite extra på segern i klassen. Som tvåa fick vi se Tim Palmqvist som visade att tidigare resultat var långt ifrån några tillfälligheter och tar därmed tre andraplatser. Fyra tiondelar var dock allt som hade behövts för att ta tre poäng på PowerStage istället för två och därmed nå en tredje plats i serien. Istället var det Andreas Liljeberg som lyckades behålla den positionen efter en tredjeplats på PowerStage. Magnus Lindqvist kör stabilt dagen igenom och tar hem sista pallplatsen närmast hotad av klassansvarige Roger Fransson som kör in bara dryga två sekunder efter. Magnus Westman gjorde allt för att plocka den sista pallplatsen i serien och med en andraplats på PowerStage gav han sig själv förutsättningarna men det räckte tyvärr inte hela vägen. Sista poängen på PowerStage togs hem av Björn Kallin.

– Dennis Persson gjorde precis det ingen förväntade sig av honom. Han behövde egentligen bara köra i mål i Nora och säkra seriesegern men se det ligger inte för den gode Dennis som uppenbarligen kör snabbt även när han inte har bråttom. Stort grattis till segern både i tävlingen och i serien, det är du verkligen värd. Tim Palmqvist är en annan ung talang jag hoppas vi kommer få se mer av framöver, den killen kan verkligen köra bil snabbt något han visade redan i Eskilstuna och vidimerar ytterligare här. Magnus Lindqvist lägger ännu ett stabilt resultat till sin serie med denna tredjeplats och säkrar också andraplatsen i serien efter Dennis, bra jobbat och stort grattis.

Kampen bakom toppen var stenhård.
– För mig själv, Magnus Westman och Andreas Liljeberg skulle Nora handla om en sista chans att knipa sista pallplatsen i serien. Jag gjorde vad jag skulle (nästan) och körde fortast av trion på tre av dagens fyra sträckor. Andreas innehöll tredjeplatsen i serien innan start men när han kom inhaltande till service med en krökt bakaxel var blodvittringen total i min och Magnus bil, vi hade definitivt chansen. Inför sista sträckan hade vi båda chansen att klättra förbi Andreas med en riktigt bra PowerStage. Och vi laddade! I mål är jag fantastiskt nöjd med min prestation och men det visade sig inte hjälpa mot Magnus som tagit i ordentligt och tagit andra bästa tid på PowerStage, otroligt imponerande. Men jag måste lyfta på kepsen för Andreas, vad gör Stockholmaren? Med krökt bakaxel laddar han ur fullständigt på sista sträckan, kniper tredjeplatsen på PowerStage och med minsta möjliga marginal behåller han sin plats i serien, och det utan att rulla en enda gång i år, i alla fall hittills. Vi får bara gratulera. Jag måste säga att årets säsong med dessa herrar har varit fantastiskt rolig. Kampen en bit ner i resultatlistan märks sällan men undantagslöst hela säsongen har vi, som oftast delar både serviceplats och mekaniker, fightats om enstaka sekunder sträckor emellan. Det här är rallyutövande när det är som roligast och vi har vårt fina enhetsreglemente att tacka för det.

Robin Bäckström revanscherar sig med seger.
Efter en avåkning i Eskilstuna ville Robin Bäckström helt säkert revanschera sig och som han gjorde det. Full pott med seger i tävling och på PowerStage ger även seger i serien. Tvåa i tävlingen blir Oskar Nilsson som även tar andraplatsen på sista sträckan. Joel Norqvist kniper tredjeplatsen och även han likaså på PowerStage. Joels insats ger honom också tredjeplatsen i serien före Charlie de Jong som innan tävlingen hade lika många poäng. Patrik Lundberg låg tvåa i serien och hade ganska många poäng både upp och ned varför han framförallt behövde komma i mål med okej poängskörd. Han gjorde vad han behövde, säkrade andraplatsen och kunde dessutom få tillgodoräkna sig ytterligare en poäng från PowerStage. Fyra på PowerStage blev Charlie de Jong.

– Robin gjorde precis det jag förväntade av honom och som jag förutsade redan i ”införreportaget”. Jag kan bara lyfta på kepsen och gratulera till en helgjuten insats i Nora och hela säsongen. Riktigt bra jobbat. Det känns lite som alla kraftfulla adjektiv tagit slut och allt som kan sägas om Robin redan är sagt. Men tveklöst är att han varit helt outstanding i Cup-klassen i år och jag tycker lite synd om övriga deltagare vars insatser långt ifrån är något att skämmas för. En av dessa är ju Patrik Lundberg som tog en säker approach till tävlingen men vart där och pressat Robin under säsongen och tar hem en mycket välförtjänt andraplats i serien. Oskar Nilsson är en annan person som imponerat. Vi har inte sett mycket av Oskar under säsongen men han har kört fort när han visat sig, så också denna gång. På tal om bataljer så har ju Joel Norqvist och Charlie de Jong utkämpat en sådan och även om Joel är den som drar längsta strået så vill jag gratulera er båda till en fin insats. Slutligen också, självklart ett grattis till Patrik Lundberg som avslutade tävlingen med en fin insats på PowerStage.

Isak Vikman var snabbaste ungdom.
Isak Vikman var ensam i klassen i Nora. Tyvärr tvingas han bryta innan målgång men efter fotocellen på sista sträckan och får med sig minsta möjliga poäng. Förvisso var störste konkurrent i klassen med i Nora men efter en nära på, fatal skada för bilen i Eskilstuna så kom Marcus till start med bil i annan klass. Självklart kan han då inte tillgodoräkna sig poäng i klassens serier. Isak behåller därmed sin förstaplats i serien och tvåa blir Marcus Persson. Trea i serien blir Oscar Östlund.

– Tyvärr gick det inte hela vägen för Isak i Nora. Tiderna på sträckorna talar sitt tydliga språk men som så många rallyförare bittert fått erfara gäller det sig att ta sig hela vägen till slutmålet också. Vad jag förstått var det ett motorfäste som fått oljefiltret att gå sönder och tömma motorn på olja, något som uppdagades vid målgång på dagens sista sträcka. Det visade sig att motorn klarat sig så på det stora hela är det hela akademiskt då Isak därmed segrar i SommarSerien. Stort grattis! Stort grattis också till Marcus Persson och Oscar Östlund vars insatser säkrat andra- och tredjeplatsen i serien. Snyggt jobbat.”

Med detta gör vi bokslut över SommarSerien anno 2019 och gratulerar framförallt alla segrare men självklart därtill alla ekipage som levererat fina resultat under säsongen. Återstår i kalendern gör VOC Mekonomen Rallys finaltävling i SverigeSerien. Den går av stapeln 5 oktober i Örebro och självklart med efterföljande bankett och prisutdelning som traditionen bjuder. Håll utkik på klassens hemsida för mer information om detta och hur du anmäler dig till festen. Därmed tackar vi Nora MK till en fin tävling och önskar på återseende till Rikspokalen och det spännande MästarMötet som väntar då. Missa inte det, väl mött till dess.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Rally Anderslöv:[Resultat][Info]
Trystorpssprinten:[Resultat]
ADAC Roland Rallye Nordhausen:[Resultat][Anslagstavla]
Olympus Rally:[Resultat]
Rally Sierra Morena:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2019-09-16 17:23:24






75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
© emotorsport.seVärmdö BK river igång rallysäsongen med tävlingen Prästnibblesprinten, sträckan på 2,8km körs tre gånger innan resultaten summeras och priser kan fördelas. Bara fem bilar skiljde från att nå maximala 80 bilar för söndagens tävling.

Störst är Trimmat 2wd som tar 35 av platserna för rallyt, 16 av d...

Publicerad: 2026-04-18 11:40:25


Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM startar året med Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen, klubben satsar nytt och kör inte bara varvlopp på industriområde utan går med en asfaltsträcka utanför orten som körs två gånger. Inne på industriområdet går varvloppet över tre varv per åk - och det körs tre gånger. ...

Publicerad: 2026-04-18 08:45:06


Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
© emotorsport.seRally Anderslöv, andra deltävling för Bilsport RallyCup i år, nu fyra sträckor som går dubbelt hos Trelleborgs MK. Det handlar om 37km special för lördagen och ett 60-tal tävlande och resultaten går live.

Hos SMK Örebro arrangeras Trystorpssprinten under lördagen, 40 tävlande gör upp över en strä...

Publicerad: 2026-04-18 05:48:32


Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
© @World / Red Bull Content Pool.De Spanska rallyfantasterna bjöds på show när kilometern långa SS1, Cordoba SSS avgjordes i centrala staden. 26-årige tjecken Dominik Striteskyvar snabbast runt rondeller, blomkrukor och trottoarkanter när publiksträckan inledde rallyt.

JC-åkande Devine tvåa.
Halvsekunden från sträckseger...

Publicerad: 2026-04-17 21:43:36


Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
© @World / Red Bull Content Pool.Trippelt Skoda när kvalet inför Rally Sierra Morena kördes vid lunchtid, Spanioren Antonio Suarez Jose toppade sträckan 0,2 sekund före Mikolaj Marczyk och POlske landsmannen Jakub Matulka som trea.

Philip Allen som fota kör på och över gränsen drar in som fyra följd av Andrea Mabellini som debut...

Publicerad: 2026-04-17 19:30:55


Andervang i helgens tyska ADAC Roland Rallye Nordhausen.
© emotorsport.seSäsongen är igång, senaste helgen i Holland och nu Tyskland - Stig Andervang ses i listan till helgens ADAC Roland Rallye Nordhausen. Stefanie Fritzensmeier tar plats som co-driver precis som senast i Tyskland.

Fullt med 60-talet anmälda, med R5/Rally2-bilar ses Herbert Lösch, David Tomek, Petri ...

Publicerad: 2026-04-17 10:45:47


Träningstider och WebTV live från kvalet inför ERC Rally Sierra Morena.
© emotorsport.seIsak, Adam och Calle, de tre Svenska förarna i årets ERC premiär som med co-drivers försvarar de blågula färgerna i Rally Sierra Morena.

Från klockan 9:30 fredag förmiddag går sträckan Los Villares på 6,38km igång med fria träningen för Rally2 klassen, två åk som sätter startpositionen till kvale...

Publicerad: 2026-04-17 08:58:18


60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
© emotorsport.seStörst för lördagen är Rally Anderslöv där Trelleborgs MK arrangerar, andra deltävling för Bilsport Rally Cup och det i samma område som premiären avgjordes för någon vecka sedan. Det är fyra sträckor som alla går dubbelt vilket ger 37km special. Totalt 66 tävlande, exklusive debutant och föråkare f...

Publicerad: 2026-04-17 05:54:02


Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
© emotorsport.seTill Himlabacken och Borås MK åker Back SM åkarna den 25-26:e april, då inleds säsongen, just nu 60 anmälda, plats för fler men anmälan stänger fredag.

35 av åkarna går i de tre rallyklasserna där Mattias Adielsson, Tobias Johansson och Mats Jonsson ses bland åkarna i 4wd klassen. Andreas Levin, ...

Publicerad: 2026-04-16 21:47:08


Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
© @World / Red Bull Content PoolERC-premiär med Rally Sierra Morena under helgen, första sträckan startar fredag kväll, men redan på förmiddagen är det dags för träning, kval och shakedown. Sträckan Los Villares på 6,38km ska nyttjas under fredagens första hälft.

För Rally2 klassen och EM-tävlande gäller fri träning, två åk på ...

Publicerad: 2026-04-16 20:35:23


Tidigare nyheter:
60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
Mega Rally Cup dubblerar - körs samma serie virtuellt.
Fullt startfält för lördagens Trystorpssprint hos SMK Örebro.
Lördagens Preilasprinten startar Gotländska rallysäsongen.
Latvala, Semenuk, Block och Pastrana - starkt startfält i Olympus Rally.
Rekordintresse för Vilda Ryd Racet – största startfältet i en notad tävling sedan 2018 i Sydsverige!
70 ekipage till WRC Vodafone Rally de Portugal med Oliver, Mille & Calle.
Adam Grahn redo för EM-premiär i Spanien.
Inför ERC-premiären Rally Sierra Morena - tidsplan, tävlande, nyheter & viktiga länkar.
Andervang summerar helgens Zuiderzerally - vattenplaning, flygtur över dike - trea i mästerskapet!
Missa inte chansen att åka Vilda Ryd Racet, onsdag klockan 18 stänger anmälan, fåtal platser kvar.
Årets Götenerunda utmanar deltagarna - tillbaka i Folkets Park.
Bilsportförbundet förbereder för extern promotor till Rally SM 2027.
Foto från WRC Croatia Rally.
Nytt upplägg, så fördelas de fria däcken i Rally SM.
Spännande rallypremiär med Bilmånsson Rallysprint.
Viktiga lärdomar för Mille i Kroatiska WRC-rallyt.
Irländaren Devin kör ERC för Svenska JC Raceteknik.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Rally Sierra Morena 17-19/04


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.