NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



© Reiger

   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Mattias Ekström kan bli Årets Senior.
PRESSRELEASE

På Bilsportgalan på Stockholmsmässan i Älvsjö nu på lördag den 24 november, premieras årets främsta framgångar för svenska bilsportutövare. Bland mycket annat ska Årets Senior och Årets Junior i svensk motorsport på fyra hjul utses. Efter sin andra DTM-titel är Mattias Ekström storfavorit till utmärkelsen Årets Senior.

Dalkarlen Mattias Ekström stod för en stor bragd när han i höstas säkrade sin andra DTM-titel. Det tyska standardvagnsmästerskapet ligger näst efter Formel 1 i status ute i Europa.
- Dagarna efter segern var oerhört hektiska med betydligt mer uppvaktning från media än efter min seger 2004, berättar Mattias.

Nu är han en av fyra nominerade till titeln Årets Senior 2007. En utmärkelse som röstas fram av entusiaster och motorsportfans från hela Sverige. Omröstningen pågår på www.bilsport.se ända fram till klockan 15.00 på lördag.
- Att få sådana utmärkelser gör mig väldigt glad. Det är ett kvitto på att man haft ett bra år och att man rankas högt av kompetenta människor som vet vad det handlar om, säger Mattias i en längre intervju publicerad i tidningen Bilsport som finns ute i butik just nu.

Nytt miljöpris
Närkingen Marcus Ericsson är favorit att utses till Årets Junior. 17-åringen från Kumla utklassade konkurrenterna i Formula BMW i England i år och ses som ett av Sveriges största framtidslöften.
Den stjärnspäckade galakvällen kommer att bli ett formidabelt medaljregn. Förutom SM-medaljer och utdelningar ur minnesfonder ska även Bilsport Special Award delas ut. Priset går till någon som gjort extra förtjänstfulla insatser för motorsporten.
Dessutom premieras motorsportens sedan länge kraftfulla miljöarbete genom det nyinstiftade priset Bilsportens Miljöpris. Utmärkelsen går i år till Rolf Linde och Malte Sandberg på BSR i Växjö för deras entusiastiska arbete med alternativa drivmedel för såväl tävlingsbilar som gatbilar.
Sammanlagt kommer prischeckar till ett värde av upp emot 400.000 kronor delas ut under galakvällen.
Här är de nio förare som har chans att bli Årets Senior respektive Årets Junior

Bilsport Award 2007
Årets Racingförare : Mattias Ekström, 29 år, Salenstein. Schweiz.
Motivering: "Dalkarlen gjorde det igen - vann tyska DTM för andra gången i karriären. Ekström fanns med i toppen på mästerskapet under hela säsongen och höll undan i en dramatisk avslutning."
Årets Rallyförare: Per-Gunnar Andersson, 27 år, Årjäng.
Motivering: "En missad tävling hindrade inte värmlänningen från att skriva ett stycke rallyhistoria. Tillsammans med kartläsaren Jonas Andersson vann "PG" juniorernas eget mästerskap i rally-VM. Han avgjorde med kyla i finalen på Korsika."
Årets Rallycrossförare: Lars "Stinsen" Larsson, 42 år, Svenljunga.
Motivering: "Rallycrossens nya kung avslutade karriären på bästa tänkbara sätt genom att i sin Skoda Fabia köra hem andra raka EM-titeln och tredje raka SM-guldet i värstingklassen Division 1. Snacka om att lägga av på topp."
Årets Dragracingförare: Jimmy Ålund, 39 år, Norrköping.
Motivering: "Fjärde EM-guldet i Pro Stock kom i stenhård konkurrens. Det i kombination med att titeln säkrades på en körskicklighet i finalen i England gör Jimmy synnerligen kvalificerad för utmärkelsen."
Årets Racingjunior: Marcus Ericsson, 17 år, Kumla.
Motivering: "2005 utsågs närkingen till Årets Kartingförare. Nu får han ett Bilsport Award-pris till - efter ett fantastiskt debutår i Formula BMW i England. Ericsson utklassade konkurrenterna och siktar nu mot Formel 3."

Årets Rallyjunior: Andreas Sjölander, 23 år, Valbo.
Motivering: "Tillsammans med kartläsaren Håkan Jacobsson har Ford Fiesta-föraren tagit ytterligare ett steg i utvecklingen under säsongen. Segern i junior-SM säger en del liksom segern i Ford Flexifuel Cup. Två topprestationer i hård konkurrens."Årets Rallycrossjunior: Andreas Larsen, 19 år, Sysslebäck.
Motivering: "I stenhård konkurrens vann värmlänningen junior-SM för andra året i rad efter att ha levt upp till högt ställda förväntningar i finalen på Kinnekulle Ring."
Årets Dragracingjunior: Linus Eriksson, 15 år, Östervåla.
Motivering: "Linus blev under sin andra säsong i sporten årets dominant i junior dragster med seger i Toyo Racing Series, en andraplats i SM och en fjärdeplats i den Europeiska serien NDRS. Erikssons facit vittnar om såväl stabilitet som jämnhet på hög nivå."
Årets Kartingförare: Joel Johansson, 18 år, Örebro.
Motivering: "Kartingen är ett getingbo av unga talanger. Med bland annat en femteplats i EM, final i NM, en andraplats i Göteborgs Stora Pris och bra prestationer i Italien har KF2-föraren Joel stuckit ut - även om konkurrensen från fjolårets Awardvinnare Jesper Wernersson var knivskarp."

Bilsportgalan äger rum den 24 november i Victoriahallen, Stockholmsmässan med start klockan 19.30. Under helgen den 23-25 november pågår också Svenska Bilsportmässan i Älvsjö.


» Pressrelease från Svensk Bilsport.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Sommarsprinten:[Resultat]
Rallijsprints Talsi:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Rally Aalborg:[Resultat][Tidsplan][Anslagstavla]
Seffle City Motor Challenge 50-årsracet:[Resultat]
Skilling 500:[Resultat]
SM-Veckan Sommar, Rallysprint:[Resultat][Tidsplan][WebTV][Info][Anslagstavla]
SM-Veckan Sommar, Rallysprint - kval:[Resultat]
Ardeca Ypres Historic Rally:[Resultat]
EKO Acropolis Rally Greece:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Info][Anslagstavla][Karta]
Mittsverigesprinten:[Resultat][Karta]

Publicerad: 2007-11-20 16:14






33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
© emotorsport.seSom uppvärmning inför rallycrossfesten i Höljes körs Rally Magic med Finnskoga MK som arrangör, nästa fredagkväll körs det rally över banan och på områdets vägar, bland annat campingområdet "lyckliga gatan".

Igår fredagens presenterades listan, 33 namn för rallyt som inleds med Pontus Tidemand, J...

Publicerad: 2025-06-27 23:32


Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
© emotorsport.seSöndagsrally med Surasprinten hos MSK Hammaren - rallyt går i Surahammars centrum som totalt ger knapp 3km och då ska en sträcka på asfalt som går fyra gånger.

14 åkare genom trimmat 2wd med Jörgen Jansson, Marcus Rutgerson, Ole Morten Korsmo och Johnny Nilsson bland namnen i klassen.

Åtta åka...

Publicerad: 2025-06-27 22:28


Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
© emotorsport.seDet blir en massiv rallyhelg på flera fronter, både i Sverige och utomlands tävlas det med Svenska intressen, Skilling 500 med närmare 170-talet startande är störst med sex sträckor på 45km.

Hällefors MK kör sista deltävlingen för året i HMK´s RS-serie och har Historiska Sprint & Back Cupen på be...

Publicerad: 2025-06-27 22:24


Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
© emotorsport.seHögt tempo, bra rallyväder och gott om publik runt Himmelstalundsområdet när SM Veckan Rallysprint avgjordes under fredagen i Norrköping - för rallysprinten stod Norrköpings MK. Inledning med två kvalåk för de 40 åkarna, enskilt bästa kvalåk som utgjorde gallringen till finalen och det var i andra å...

Publicerad: 2025-06-27 22:23


WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
© Hyundai Motorsport.Marginalerna drog ut redan på första sträckan under fredagens morgon i EKO Acropolis Rally, det var också rallyts längsta sträcka på 26,76km där Sebastien Ogier tog kommandot.

Thierry Neuville tog över ledningen innan Belgaren körde punktering och dalade i listan på ss4. Hyundaiåkarna med Adrien ...

Publicerad: 2025-06-27 21:55


Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
© Skillingaryds MK.Nu på lördag den 28 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. För första gången har tävlingen sin start- och målplats i Vrigstad. Det är också det fina samarbetet med Best Western Hotell Vrigstad och dess syskonhotell i gruppen Meeting Småland Hotel Group som ger tävlingen namnet Meeting S...

Publicerad: 2025-06-27 21:31


Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
© emotorsport.seSvensk Bilsport presenterar nu en preliminär kalender för 2026 års Rally-SM. Med sex deltävlingar på snö och grus väntar en säsong som bland annat bjuder på två vinterklassiker, final med South Swedish Rally i Olofström och ett historiskt jubileum i Vimmerby.

Kalendern innehåller både välkända st...

Publicerad: 2025-06-27 15:35


Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
© emotorsport.seSummering, två kvalåk följdes av två finalåk - när dem båda finalåken slagit samman och dammet lagt sig över Himmelstalundsområdet intill E4:an i Norrköping kunde de tre snabbaste besättningarna i de båda klasserna ta klivet upp på prispallen.

För de fyrhjulsdrivna ser vi Pontus Tidemand som vinn...

Publicerad: 2025-06-26 18:23


Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.
© emotorsport.seFinaldags vid 17-tiden, två nya åk ska göras över Himmelstalundsfältets välkända område, efter lite banpreparering och under tälten justeringar på bilarna. Tolv bilar för 2wd och åtta i fyrhjulsdrift gör upp om SM medaljerna.

Här gäller två åk, nu med sammanslagen tid vilket gör att det gäller at...

Publicerad: 2025-06-26 18:21


Söndagsrally med Trollsprinten - 30-talet åkare i Trollhättan.
© emotorsport.seRallykörning för söndagen även i Trollhättan, där går Trollsprinten med SMK Trollhättan som arrangör, 8,4km special fördelat på två sträckor väntar de tävlande 30-talet tävlande.

Smdigit arrangerat med fyra klasser, störst är Standard på 19 bilar med Tomas Sjöberg och Dan Rhodin som A-förare, på ...

Publicerad: 2025-06-26 18:18


Tidigare nyheter:
Kvaldags i SM-Veckan, 12:50 drar man igång - WebTV och resultat live.
170 åkare till Skilling 500, sex sträckor under lördagen för DM-åkarna.
Fredagsrally, SM Veckan och EKO Rally Acropolis.
Tänak och Ogier toppar SS1 i EKO Rally Acropolis, Solberg WRC2 ledare, Mille åtta i JWRC.
Carlberg redo för Kanadensiskt rallyäventyr, 'fått fria tyglar' av Peugeot.
Katsuta och Neuville delat snabbast på shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Jubileumsrally mitt i Säffle centrum, Seffle City Motor Challenge med maxat startfält.
60-talet åkare när HMK´s RS-serie avslutar med Sommarsprinten.
Andervang på 700 mils rallyturné, tävlingar, Monte Carlo-sträckor och i20 Rally2 Step 2.
Shakedown inför EKO Acropolis Rally - WebTV & resultat direkt här.
145 klassiska ekipage redo för KAK Midnattssolsrallyt 2025.
Resultat & WebTV från morgondagens shakedown inför EKO Acropolis Rally.
103 ekipage till ERC Rally di Roma Capitale - fyra Svenska bilar.
VM-ledande Mille redo för stentuffa JVM-tävlingen i Grekland.
Helin till helgens Rally Aalborg, ingår i Danska Mästerskapet och DM-Veckan.
Svenskt i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, Carlberg favorit i 2wd.
Fler namn släppta för Rally Magic i Höljes - Sevius, Liljegren och Kristoffersson.
SM Veckan med 40 rallyåkare som gör upp om medaljer på Himmelstalundsområdet.
Onsdag och kvällsrally, SMK Sundsvall med Mittsverigesprinten.
Inför EKO Acropolis Rally, Startfält, Sträckor och länkar inför rallyt.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 16/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 04-06/07


Rally SM:
KR Snapphanerallyt 08-09/08


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally Greece 26-29/06


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 02/08




Foto:
Borås Bil Rallysprint.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, torsdag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.