NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© Jorge Cunha / DPPI.
© Jorge Cunha / DPPI.
50% Svenskt på prispallen i Junior EM klassen, Jim Hjerpe som co-driver för tvåan Sindre Furuseth - tredjeplats för Adam Westlund och Joakim Sjöberg.

© Jorge Cunha / DPPI.
© Jorge Cunha / DPPI.
Adielsson tog andraplats i JEM klassen för R2, ligger fyra i tabellen.

© Jorge Cunha / DPPI.
© Jorge Cunha / DPPI.
Adam Westlund, tävlandes med stor framgång på Lettisk licens, det var just där han lagt grunden till framgången genom R2 tävlande i ung ålder.

© FIA ERC.
© FIA ERC.
Minst sagt motig helg för Elias Lundberg, körde starkt men tekniska problem förstörde.
Adielsson, Westlund och Lundberg - kommentarerna från helgens Rally Polen.

EM promotorn summerar helgens Rally Polen, här är förarnas kommentarer från den avslutande utskicket från EM organisationen. Sjua totalt i Rajd Polski / Rally Poland var resultatet för Mattias Adielsson och Andreas Johansson, de kör för Sainteloc teamet i en Citroen C3 R5. Ett avåkning kostade tid men skapade publicitet för svensken, trasig drivning med bara bakhjulsdrift var några av problemen för Svensken som trots allt bärgade andraplatsen i Junior EM för R5 bilar.
- Helt fantastiskt, vi gick i mål som tvåa i ERC2 Junior klassen i vårt tredje rally. Visade bra tempo på kvalet och från start, det var det här resultatet vi behövde. Det var nära att ta slut flera gånger, vi har verkligen laddad hårt, men alla har haft sina aha-upplevelser under helgen. Vi lär oss hela tiden, vi tog flera steg från Lettland, det var riktigt krävande sträckor här och det gällde att lita på noterna fullt ut, det gjorde jag och är väldigt glad för en pallplats.

Mattias ligger fyra i JEM tabellen, 56 inkörda poäng och bara tre poäng bakom tvåan, Cyprioten Alexandros Tsouloftas - mellan dem helgens vinnare Filip Mares.

Westlund knep pallen i första försöket.
18-årige Adam Westlund tog Junior EM serien med storm, inledde i eget tempo som var högt nog att hänga med i konkurrenternas tempo. Körde egna teamets Peugeot 208 R2 under Sainteloc-teamets tält.
När söndagen så kom ökades tempo än några snäpp, det samma gjorde konkurrenterna och alla kom inte till mål. Till mål kom Adam och Joakim Sjöberg som trea i Junior EM klassen med sträckseger och ett par andratider i bagaget, Adam summerar.
- Jag drömde om att stå på pallen i mitt första EM rally men trodde aldrig att det skulle vara möjligt, jag är så glad att vara här. Jag försökte bara göra mitt eget rally, försöka undvika punkteringar, vi hade lite tur också. Vi förbättrade oss hela tiden, så nöjd med resultatet för att vara första gången i det här rallyt. Vi gjorde några små misstag men vi var här för att lära oss. Vi körde kontrollerat, men försökte trycka på lite extra på de snabba partierna. Under söndagen satte vi allt bättre tider och allt kändes bra. Vi hittade ett högre tempo och kände oss samtidigt mer bekväma och hade roligt i bilen. Sista loopen handlade mer om överlevnad, djupa spår över allt.

Adam hoppade direkt upp som nia i EM tabellen på 24 poäng, bara fyra poäng bakom svenskkollegan Elias Lundberg.

Elfel och drivaxel stoppade Elias.
En oturshelg hade Elias Lundberg, David Arhusiander och Opel Motorsport, en del tekniskt strul för Elias innan slutligen en drivaxel gav upp, strax intill på sträckan strandade också teamkollegan Gregoire Munster med samma öde, de djupa spåren tog hårt på materialet för R2 bilarna.
- Det kände väldigt bra efter de första etapperna då vi inte var så långt bakom de andra. Självklart vill jag haft högre tempo, men vi försöker att lära oss och öka farten i takt med erfarenheterna. Vi hade lite elektriska problem på lördagen, förlorade intercom och servostyrningen på sträcka åtta och även motorn dog några gånger så vi fick starta om. Bilen fungerade bra på söndagsmorgonen och vi försökte hitta den riktiga rytmen, allt var helt okej. Tråkigt att behöva bryta så nära målet med en pallplats i sikte. Till skillnad från några av våra konkurrenter hade vi inte gjort några egna misstag heller under rallyt.

Sjua i tabellen med 28 poäng för Elias med fyra körda rallyn av sex möjliga.

Norske Furuseth i EM topp med Hjerpe i högerstolen.
EM ledare Furuseth med Svenske Jim Hjerpe i högerstolen har tre andraplatser och toppar serien inför fortsättningen, två deltävlingar på asfalt!
- Vi förtjänade att vinna men Ken Torn gjorde ett riktigt bra jobb. Vi startade den första dagen med starkt och byggde upp en liten ledning, men en punktering satte oss i en svår position. Vi tog in tid på söndagsmorgonen, men när jag såg Kens fart på de dåliga sträckorna efter service, tänkte jag bara att det inte var möjligt så vi körde bara för att överleva och hålla plasten. Jag är förvånad över att vi gjorde det till mål utan problem för att vara ärlig, det var så tuffa vägar. Mästerskapet ser bra ut med tre andraplatser nu, men självklart vill vi också ha en seger, menar Sindre.

Rally di Roma Capitale, Italienskt asfaltrally som promotas av rallyåkaren Max Rendina, tävlingen i andra halvan av juli väntar för EM serien som lovar Svenskt på startlinjen i både R5 och R2 klassen! För R5 klassen ses bland annat Lars Stugemo i en av HMI teamets Hyundai i20 R5.

» Resultatlista, se
''Resultat''.


Följ helgens rallyn:
Rally Anderslöv:[Resultat][Info]
Trystorpssprinten:[Resultat]
ADAC Roland Rallye Nordhausen:[Resultat][Anslagstavla]
Olympus Rally:[Resultat]
Rally Sierra Morena:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]

Publicerad: 2019-07-02 08:55:53






BDS Sprinten på Västeråda Handelsområde, anmälan stänger imorgon.
© emotorsport.seSöndagen dem 26/4 kör Dals MK Rally på Västeråda Handelsområde i Mellerud, BDS Sprinten som premiär i Mega Rally Cup.

Tävlingen körs i tre heat med två varv per heat, startlistor finns till försäljning vid HQ, Serviceområdet på norra delen av parkeringen.
- I år ingår tävlingen Mega Rally Cup...

Publicerad: 2026-04-18 13:10:49


75 åkare till Värmdö BK´s Prästnibblesprinten, söndagsrally på Ekerö.
© emotorsport.seVärmdö BK river igång rallysäsongen med tävlingen Prästnibblesprinten, sträckan på 2,8km körs tre gånger innan resultaten summeras och priser kan fördelas. Bara fem bilar skiljde från att nå maximala 80 bilar för söndagens tävling.

Störst är Trimmat 2wd som tar 35 av platserna för rallyt, 16 av d...

Publicerad: 2026-04-18 11:40:25


Sydlig RS-premiär under söndagen, Bilmånsson Rallysprint i Hörby.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Södras RS-DM startar året med Bilmånsson Rallysprint hos SMK Hörby under söndagen, klubben satsar nytt och kör inte bara varvlopp på industriområde utan går med en asfaltsträcka utanför orten som körs två gånger. Inne på industriområdet går varvloppet över tre varv per åk - och det körs tre gånger. ...

Publicerad: 2026-04-18 08:45:06


Rally Anderslöv, Trystorpssprint, Preilasprinten, Rallye Nordhausen & Rally Sierra Morena bland lördagens rally.
© emotorsport.seRally Anderslöv, andra deltävling för Bilsport RallyCup i år, nu fyra sträckor som går dubbelt hos Trelleborgs MK. Det handlar om 37km special för lördagen och ett 60-tal tävlande och resultaten går live.

Hos SMK Örebro arrangeras Trystorpssprinten under lördagen, 40 tävlande gör upp över en strä...

Publicerad: 2026-04-18 05:48:32


Calle bjöd på show, snabbaste Svensk i Rally Sierra Morena på ss1 - snurrning för Reiersen.
© @World / Red Bull Content Pool.De Spanska rallyfantasterna bjöds på show när kilometern långa SS1, Cordoba SSS avgjordes i centrala staden. 26-årige tjecken Dominik Striteskyvar snabbast runt rondeller, blomkrukor och trottoarkanter när publiksträckan inledde rallyt.

JC-åkande Devine tvåa.
Halvsekunden från sträckseger...

Publicerad: 2026-04-17 21:43:36


Strax start i Rally Sierra Morena - Reiersen tionde bil på vägen, så gick det i kvalet.
© @World / Red Bull Content Pool.Trippelt Skoda när kvalet inför Rally Sierra Morena kördes vid lunchtid, Spanioren Antonio Suarez Jose toppade sträckan 0,2 sekund före Mikolaj Marczyk och POlske landsmannen Jakub Matulka som trea.

Philip Allen som fota kör på och över gränsen drar in som fyra följd av Andrea Mabellini som debut...

Publicerad: 2026-04-17 19:30:55


Andervang i helgens tyska ADAC Roland Rallye Nordhausen.
© emotorsport.seSäsongen är igång, senaste helgen i Holland och nu Tyskland - Stig Andervang ses i listan till helgens ADAC Roland Rallye Nordhausen. Stefanie Fritzensmeier tar plats som co-driver precis som senast i Tyskland.

Fullt med 60-talet anmälda, med R5/Rally2-bilar ses Herbert Lösch, David Tomek, Petri ...

Publicerad: 2026-04-17 10:45:47


Träningstider och WebTV live från kvalet inför ERC Rally Sierra Morena.
© emotorsport.seIsak, Adam och Calle, de tre Svenska förarna i årets ERC premiär som med co-drivers försvarar de blågula färgerna i Rally Sierra Morena.

Från klockan 9:30 fredag förmiddag går sträckan Los Villares på 6,38km igång med fria träningen för Rally2 klassen, två åk som sätter startpositionen till kvale...

Publicerad: 2026-04-17 08:58:18


60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
© emotorsport.seStörst för lördagen är Rally Anderslöv där Trelleborgs MK arrangerar, andra deltävling för Bilsport Rally Cup och det i samma område som premiären avgjordes för någon vecka sedan. Det är fyra sträckor som alla går dubbelt vilket ger 37km special. Totalt 66 tävlande, exklusive debutant och föråkare f...

Publicerad: 2026-04-17 05:54:02


Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
© emotorsport.seTill Himlabacken och Borås MK åker Back SM åkarna den 25-26:e april, då inleds säsongen, just nu 60 anmälda, plats för fler men anmälan stänger fredag.

35 av åkarna går i de tre rallyklasserna där Mattias Adielsson, Tobias Johansson och Mats Jonsson ses bland åkarna i 4wd klassen. Andreas Levin, ...

Publicerad: 2026-04-16 21:47:08


Tidigare nyheter:
60-talet åkare ger sig ut i lördagens Rally Anderslöv.
Missa inte anmälan till Himlabacken, årspremiär i Back SM.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför ERC Rally Sierra Morena.
Mega Rally Cup dubblerar - körs samma serie virtuellt.
Fullt startfält för lördagens Trystorpssprint hos SMK Örebro.
Lördagens Preilasprinten startar Gotländska rallysäsongen.
Latvala, Semenuk, Block och Pastrana - starkt startfält i Olympus Rally.
Rekordintresse för Vilda Ryd Racet – största startfältet i en notad tävling sedan 2018 i Sydsverige!
70 ekipage till WRC Vodafone Rally de Portugal med Oliver, Mille & Calle.
Adam Grahn redo för EM-premiär i Spanien.
Inför ERC-premiären Rally Sierra Morena - tidsplan, tävlande, nyheter & viktiga länkar.
Andervang summerar helgens Zuiderzerally - vattenplaning, flygtur över dike - trea i mästerskapet!
Missa inte chansen att åka Vilda Ryd Racet, onsdag klockan 18 stänger anmälan, fåtal platser kvar.
Årets Götenerunda utmanar deltagarna - tillbaka i Folkets Park.
Bilsportförbundet förbereder för extern promotor till Rally SM 2027.
Foto från WRC Croatia Rally.
Nytt upplägg, så fördelas de fria däcken i Rally SM.
Spännande rallypremiär med Bilmånsson Rallysprint.
Viktiga lärdomar för Mille i Kroatiska WRC-rallyt.
Irländaren Devin kör ERC för Svenska JC Raceteknik.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
RC-Maskinrallyt 09/05


Rally EM - ERC:
Rally Sierra Morena 17-19/04


Rally SM:
Rally Nyköping 15-16/05


Rally VM - WRC:
Rally Islas Canarias 23-26/04


Onotade Rallyserien:
Violenrallyt 02/05


Svenska RallyCupen:
Vilda Ryd Racet 25/04




Foto:
Ekrundan Light.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Croatia Rally.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto. © Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.

Himmelstalundssprinten till Sieverts minne.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Rally Svedala.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.