|
 Rekordstartfält i asfaltpremiären Bilmånsson Hörby Rallysprint. PRESSRELEASE
När anmälan stängde till SMK Hörbys traditionsenliga öppningstävling i RS-DM/Asfaltcup i år med nytt namn Bilmånsson Hörby Rallysprint, var det med rekordmånga förare anmälda. Nya tävlingsledaren Linn Wingren kommer nu på söndag den 14 april att släppa i väg nästan 90 ekipage på Industriområdet i Hörby.
- Jättekul att så många ville komma och köra hos oss, konstaterar Linn.
- Vi är 20 bilar mer än i fjol och det är helt klart att omdömet från dom som körde då, att tävlingen var kul har burit frukt och gjort att ännu fler ville åka i år!
Bilmånsson Hörby Rallysprint körs helt och hållet på det norra industriområdet inte långt från Hörbycentrum. Här bjuds på tre heat där varje ekipage kör tre varv vardera.
- Dessutom släpper vi ut flera bilar samtidigt så det blir aldrig tråkigt för publiken, berättar Linn.
- Mitt på banan vid Räddningstjänsten har vi dessutom olika publikaktiviteter plus korvgrillning och precis som i fjol en speaker som ger all nödvändig information.
Nu är det inte bara ett stort startfält det är dessutom mer namnkunnigt än någonsin. Speciellt gläder sig Linn åt att fjolårsvinnaren från Hedemora, Mats Myrsell med landets hårigaste rallybil en Porsche 997GT3 Rally kommer på nytt besök.
- Så klart måste Myrsell räknas som het segerkandidat men han får tuffare motstånd än i fjol, lovar Linn.
- Tror till exempel att Simrishamns Joachim Grahn blir svårslagen och som här gör debut med sonen Adam som kartläsare i en WRC-Fiesta som kördes i Rally-VM för bara två år sedan.
Bakom den här duon finns ytterligare en handfull svåra utmanare till exempel ursnabbe dansken Kenneth Madsen i en för Sverige unik och mycket häftig Suzuki Maxi 2000. För att inte tala om utlandsrutinerade stockholmaren Lars Stugemo i nya vinnarbilen i WRC2-klassen, Volkswagen Polo GTI R5. Går inte heller att räkna bort Hässleholms Rolf Grybb som vann RS-DM i fjol och som i år taggat upp med ny vinnarbil. Den segerrika Opeln är historia och i år sitter han i danske rallymästaren Ib Kraghs vinnarbil Citroén DS3 R5.
- Vi får inte eller glömma bort våra egna hopp som faktiskt kan vara med i toppstriden, Robin Svensson, Victor Hansen och Joachim Kristiansson, menar Linn.
- Speciellt Victor har imponerat och som redan hunnit med att vinna både i Tyskland och senast i helgen dä han körde i Simrishamns rallypremiär.
Första start är klockan 10.00 från Stjärneborgs Auktioner där det strax intill finns publikparkering. Även på Hörby Bruk med gångavstånd direkt till specialprovet kan publiken parkera sina bilar.
- Men jag vill även poängtera att publiken verkligen respekterar de uppsatta parkeringförbjudet skyltar som finns, dessa finns där för att inte försvåra för Skånetrafikens bussar och Räddningstjänsten, uppmanar Linn.
» Pressrelease från SMK Hörby.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2019-04-08 21:03
|
|
Carlberg dominerar i Kanadensiska Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, tvåa totalt.
I Kanada körs Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs med Svenskt på startlinjen, första etappen avverkad med sju specialsträckor på 13 mil. Runt New Richmond, Quebec körs rallyt som har Calle och Torbjörn Carlberg i täten av rallyt. Svenskarna gör andra starten i Peugeot 208 Rally4 för Peugeot ...Publicerad: 2025-06-29 08:54
Helin åtta totalt i Rally Aalborg, stor klasseger i Danska Mästerskapet.
Danska Rally Aalborg med 10 sträckor på asfalt och närmare 13 mil special, samtidigt ingick fyra av sträckorna i den Danska motsvarigheten till SM-Veckan - möjligen är det samma koncept som väntar i Karlstad nästa år då Rally SM deltävling förlagts i Karlstad samtidigt med SM-Veckan.
Dagen inledd...Publicerad: 2025-06-29 08:27
B-förare Arvidsson i 2wd totalvinnare i Skilling 500.
Sex sträckor från Vrigstad mot Stockaryd när Skilling 500 avgjordes, 170-talet bilar för de 45km special där Smålands DM, Södras DM, Sydsvenska Mästerskapet och VOC Sverigeserien körde om poäng.
2wd snabbast i rallyt - Arvidsson tog alla sträcksegrar.
Snabbast direkt ut på ss1 var Isak Ar...Publicerad: 2025-06-28 22:06
Tänak och Solberg toppar i Acropolis Rallyt, Mille bröt lördagen.
EKO Acropolis Rally ser ut att gå mot Estnisk seger, tre sekunders ledning fredag kväll till 43 sekunder för Ott Tänak efter sex sträckor och 12 mil special på lördagen. Lördagen innebar tre sträckor följt av service, eftermiddagen med en andra vända på sträckorna. Den som jagar är Sebastien Ogier, ...Publicerad: 2025-06-28 21:44
Persson körde hem Hällefors Sommarsprint. Sommarsprinten hos Hällefors MK avslutade säsongen för HMK´s RS-serie samt deltävling för Historiska Sprint & Back Cupen. En sträcka tre gånger på klubbens motorområde där Lima MS föraren Tony Persson vann 1,7 sekund före Måns Lindell - trea på pallen Sören Svensson.
Segern för A/B-förare 2wd kör...Publicerad: 2025-06-28 20:46
33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
Som uppvärmning inför rallycrossfesten i Höljes körs Rally Magic med Finnskoga MK som arrangör, nästa fredagkväll körs det rally över banan och på områdets vägar, bland annat campingområdet "lyckliga gatan".
Igår fredagens presenterades listan, 33 namn för rallyt som inleds med Pontus Tidemand, J...Publicerad: 2025-06-27 23:32
Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
Söndagsrally med Surasprinten hos MSK Hammaren - rallyt går i Surahammars centrum som totalt ger knapp 3km och då ska en sträcka på asfalt som går fyra gånger.
14 åkare genom trimmat 2wd med Jörgen Jansson, Marcus Rutgerson, Ole Morten Korsmo och Johnny Nilsson bland namnen i klassen.
Åtta åka...Publicerad: 2025-06-27 22:28
Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
Det blir en massiv rallyhelg på flera fronter, både i Sverige och utomlands tävlas det med Svenska intressen, Skilling 500 med närmare 170-talet startande är störst med sex sträckor på 45km.
Hällefors MK kör sista deltävlingen för året i HMK´s RS-serie och har Historiska Sprint & Back Cupen på be...Publicerad: 2025-06-27 22:24
Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
Högt tempo, bra rallyväder och gott om publik runt Himmelstalundsområdet när SM Veckan Rallysprint avgjordes under fredagen i Norrköping - för rallysprinten stod Norrköpings MK. Inledning med två kvalåk för de 40 åkarna, enskilt bästa kvalåk som utgjorde gallringen till finalen och det var i andra å...Publicerad: 2025-06-27 22:23
WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
Marginalerna drog ut redan på första sträckan under fredagens morgon i EKO Acropolis Rally, det var också rallyts längsta sträcka på 26,76km där Sebastien Ogier tog kommandot.
Thierry Neuville tog över ledningen innan Belgaren körde punktering och dalade i listan på ss4. Hyundaiåkarna med Adrien ...Publicerad: 2025-06-27 21:55
|
|
Tidigare nyheter:
Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.
Söndagsrally med Trollsprinten - 30-talet åkare i Trollhättan.
Kvaldags i SM-Veckan, 12:50 drar man igång - WebTV och resultat live.
170 åkare till Skilling 500, sex sträckor under lördagen för DM-åkarna.
Fredagsrally, SM Veckan och EKO Rally Acropolis.
Tänak och Ogier toppar SS1 i EKO Rally Acropolis, Solberg WRC2 ledare, Mille åtta i JWRC.
Carlberg redo för Kanadensiskt rallyäventyr, 'fått fria tyglar' av Peugeot.
Katsuta och Neuville delat snabbast på shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Jubileumsrally mitt i Säffle centrum, Seffle City Motor Challenge med maxat startfält.
60-talet åkare när HMK´s RS-serie avslutar med Sommarsprinten.
Andervang på 700 mils rallyturné, tävlingar, Monte Carlo-sträckor och i20 Rally2 Step 2.
Shakedown inför EKO Acropolis Rally - WebTV & resultat direkt här.
145 klassiska ekipage redo för KAK Midnattssolsrallyt 2025.
Resultat & WebTV från morgondagens shakedown inför EKO Acropolis Rally.
103 ekipage till ERC Rally di Roma Capitale - fyra Svenska bilar.
VM-ledande Mille redo för stentuffa JVM-tävlingen i Grekland.
Helin till helgens Rally Aalborg, ingår i Danska Mästerskapet och DM-Veckan.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |