NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  ONOTADE
       RALLYSERIEN

  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Stenhårt och supertajt när VOC´s SverigeSerie avgjordes.
PRESSRELEASE

Gångna helg möttes Sverigetoppen i VOC traditionsenligt i Örebro och Rikspokalen. VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie skulle avgöras. Lika traditionsenligt blev det supertajt ända in till finaltävlingens allra sista PowerStage. Till slut var det Lukas Kindgren som fick kliva högst på pallen i Elit A med minsta möjliga marginal. Gustav Johansson dito i Elit B och Marcus Persson i Cup. Jacob Johannesson i Junior var faktiskt var klar segrare redan innan finaltävlingen.

När VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie kör sin traditionsenliga final i Örebro är det alltid tufft och tajt, men i år var det osannolikt tufft på flera håll och det ända in till årets avslutande specialsträcka som dessutom var en PowerStage med ytterligare max 5 poäng i potten.
– Det är osannolikt tufft att vinna SverigeSerien i VOC Mekonomen Rally, fattas bara annat då vi pratar den nationella toppserien i Sveriges utan konkurrens största rallyklass, säger klassansvarig Roger Fransson.

Lukas Kindgren högst på tronen i Elit A
Ett oerhört tajt tabelläge i Elit A bäddade redan innan tävling för en historisk fajt ända in till målsnöret.
– Och fajt blev det sannerligen. När dammet lagt sig så visade det sig att allt verkligen avgjordes på tävlingens och årets allra sista sträcka. Här var Lukas Kindgren 0,3 sekunder snabbare än Kristoffer Karlsson som jagade Lukas i tabellen och som vann klassen totalt i Örebro. Dessa ynka 0,3 sekunder var till slut det som avgjorde till Lukas fördel. Man måste verkligen se båda dessa herrar som segrare när det är så oerhört lite som skiljer.

Värdig vinnare till sist alltså Lukas Kindgren med Kristoffer Karlsson sniffande i nacken på en andra plats. Men det hände mycket mer i tabellen.
– Tvåa i tävlingen och vinnare på dagens PowerStage var Tobias Isaksson. Den sammanlagda poängen från detta räckte för att ta upp Tobias på pallen totalt i årets SverigeSerie, tre poäng före Dennis Askling på fjärde plats och Emil Andersson ytterligare en ynka poäng bakom på femte plats.

Tråkigt nog också en allvarlig olycka i Elit A.
– Unge och riktigt snabbe Joakim Ellner Landberg har klivit snabbt genom förarklasserna i år och startade nu i Elit A. Men tävlingen blev kort för Joakim och CoDriver Elina Svensson. Redan i slutet av första sträckan så åkte man av och vad jag kan förstå så rullande man sin VOC 240 in i ett träd i mycket hög fart. Riktigt, riktigt otäckt! Tävlingen stoppades förstås medan räddningspersonal kom till undsättning. Men mycket glädjande så kan vi konstatera att allt har gått efter omständigheterna väldigt bra och båda har fått lämna sjukhus efter undersökning. Har också fått rapport om att fokus nu är på att låna bil för att köra andra viktiga finaler de två närmsta helgerna. Underbart att höra!

Gustav Johansson vann komfortabelt serien i Elit B
Mannen för dagen i VOC Mekonomen Rallys lägre elitklass var Dan Rhodin. Han vann både tävlingen och inte minst så krossade han allt motstånd i klassen på dagens PowerStage.
– Eftersom att det tog en stund innan sträckan kunde stoppas efter Ellner Landbergs olycka så blev också de tre toppseedade förarna i Elit B hindrade vid olyckan. Därför fick dessa tre helt enligt regelverket konstruerade tider utifrån sina övriga resultat. Förhållanden var dock tydliga och detta hade lyckligtvis ingen inverkan på tävlingsresultatet och på Dannes tydliga seger i klassen.

Gustav Johansson har varit rena vinstlokomotivet i årets serie men med vetskapen om att det räckte för honom med de 10 poäng som fullföljd tävling garanterat ger så tog Gustav det ovanligt lugnt i Örebro och slutade på en tredje plats i tävlingen och för honom ovanligt mänskliga femte plats på dagens PowerStage.
– Full fart i Örbro hade däremot Rickard Gustafsson som inte kört full SverigeSerie i år. Men striden mellan honom och Dan Rhodin avgjordes på dagens avslutande PowerStage där Danne var drygt 10 sekunder snabbare och med detta i en klass för sig i Elit B.

Marcus Persson höll hela vägen och vann SverigeSeriens Cupklass
I Cupklassen hade Marcus Persson exakt samma guldläge som Gustav hade i Elit B. Och det förvaltade han på bästa möjliga sätt. Marcus körde till slut in som fyra i tävlingen och det räckte mer än väl till att säkra segern i serien. En säsong där Marcus gått från klarhet till klarhet avslutades väldigt proffsigt på ett balanserat sätt för att bevaka slutsegern totalt.
– Marcus jagades i serien av Mattias Hjalmarsson och som Mattias laddade i sin hemmatävling. Han öste på och vann med detta tävlingen komfortabelt med nästan 18 sekunder före Magnus Lindkvist på andra plats och Emil Huss på tredje.

Bara att lyfta på kepsen åt unga talanger som även hanterar taktik på ett alldeles föredömligt sätt.
– Vi kan inte lämna Cupklassen utan att också lyfta fram Marcus Jardler. Trots att han inte kunde köra finaltävlingen efter att polisen valt att ”låna” Marcus körkort en månad eller två till följd av en fortkörning så lyckas Marcus ändå bärga tredjeplatsen i den här stenhårda klassen. Kanske är jag tjatig när jag återigen lyfter att Jardler faktiskt kör en handikappanpassad rallybil och i normala fall tar han sig fram med rullstol efter en bilolycka för ett antal år sedan. Det är en i sanning imponerande prestation!

Jacob Johannesson i Svenskt Rallys verkliga plantskola
Juniorklassen i VOC Mekonomen Rallys SverigeSerie är sedan 25 år svenskt rallys verkliga plantskola. Det är här man börjar om man vill nå någonstans med sitt rallyåkande. Listan kan göras hur lång som helst men om vi håller oss bara till de som just nu är riktigt på väg i sina internationella karriärer så kan vi även med den avgränsningen nämna Pontus Tideman, Emil Bergkvist, Tom Kristensson och Elias Lundberg.
– Om relativt unga Marcus och Gustav imponerade med att hantera situationen taktiskt fulländat i B och C så är det kanske ändå mer imponerade att blott 17 år gamla Jacob Johannesson gör detsamma i VOC Mekonomen Rally juniorklass. Han har imponerat stort hela året, och stänger serien avvägt med en andraplats och vinner med det klassens Juniorserie i stor stil. Jacob är en man, och Team Johannesson ett team, med en plan. Så håll ögonen öppna för det här namnet i framtiden.

Men det är i bara namnet Jacob Johannesson som ni ska lära er och hålla utkik efter.
– Klassen som producerar supertalanger på löpande band är riktigt på gång igen, det är ingen överdrift. Ni ska också lära er namnen Isak Vikman som vann finalen i Örebro och inte bara vann utan imponerade stort med tider som hade räckt riktig långt i både A och B, och det alltså utan körkort och utan noter, det tål att upprepas hur många gånger som helst för ser ni dessa unga fartfantomer ute i spåret så skulle ni aldrig tro detta.

Och inte räcker det att lära sig dessa två namn heller.
– Nej, ni ska också programmera in Tim Lagerstam och Oscar Östlund i era medvetanden. Tim körde in som klasstrea i Örebro och säkrade med det en andraplats i SverigeSerien totalt. Oscar Östlund var länge med i striden om pallplatserna men rullade på dagens sista sträcka och försvann därför ur resonemanget. Men Oscar har visat att han har vad som krävs och därför ska ni hålla koll även på honom.

VOC Mekonomen Rally, världmästarklassen.
Klassen har producerat en juniorvärldsmästare under året i-och-med Emil Bergkvists seger. Nästa i raden tror jag kommer att heta Elias Lundberg. Men om då nästa heter Jacob, Isak, Tim eller Oscar det står skrivet i stjärnorna.

Nestor Ingvar Nilsson säkrar guldet bland klassens seniorer
I år har vi valt att orda ganska lite om klassens silverryggar, seniorerna.
- I Örebro är det Joakim Larsson som vinner både klassen i tävlingen totalt och dagens PowerStage. Med det säkrar han också ett silver i SverigeSeriens seniorklass 2018. Men i den totala klassen är det ”som vanligt” inget att göra åt klassens nestor Ingvar Nilsson, mannen som kört VOC ända sedan klassen startade för 29 år sedan. Bara det är värt all respekt. Men att han sedan kör in som tvåa i finalen och dessutom vinner seniorklassen totalt i mogen ålder är riktigt imponerande.

Det är annat som imponerar också i seniorklassen.
– Trea både i finalen och i serien totalt är Sigfried Mayr med hustru Renate i högerstolen, imponerande i sig. Men allra mest imponerande är att Siggi och Renate bor ända nere i södra Tyskland och har inte bara långt till alla SverigeSerie deltävlingar utan är dessutom tvingade att åka färja för att komma hit. Ändå står de ofta på startlinjen när det vankas SverigeSerie. Imponerande!

Stort, stort grattis till alla topplacerare i det som är kanske landets allra svåraste serie att placera sig högt i.

Med det så stänger vi årets SverigeSerie. Vi återkommer inom kort med reportage från den utsålda, härliga fest och prisutdelningen som satte slutlig punkt för både SverigeSerie, SommarSerie och VinterSerie 2018.


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2018-10-09 06:32:01






Fem sträckor väntar i stora höstfinalen, Novemberskölden.
© emotorsport.seDen 31:e oktober körs Novemberskölden, en riktig höstklassiker som årligen lockar stora startfält till Nässjö MK´s tävling. Som så många gånger förr är det Bilsport RallyCup som tar final i rallyt. Rallyt är ett av de sista för säsongen och lockar årligen rekordstort startfält.

I veckan hade klub...

Publicerad: 2026-06-10 21:27:56


Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
© Opel Motorsport.Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.

Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...

Publicerad: 2026-06-10 13:11:38


EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
© emotorsport.seTill helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.

Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...

Publicerad: 2026-06-10 12:01:05


Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
© emotorsport.seHalva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...

Publicerad: 2026-06-10 09:01:09


Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
© PG Rallybilder.Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.

Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...

Publicerad: 2026-06-10 05:54:22


SverigeSerien får egen profil.
Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...

Publicerad: 2026-06-09 17:43:36


Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
© emotorsport.seNu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.

Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...

Publicerad: 2026-06-09 13:03:18


Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
© emotorsport.seTvå deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.

Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...

Publicerad: 2026-06-09 09:01:13


Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
© emotorsport.seDen tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.

Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...

Publicerad: 2026-06-09 05:48:05


Foto från Tjustknäppen.
© emotorsport.seUnder lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.

Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...

Publicerad: 2026-06-08 21:08:39


Tidigare nyheter:
SverigeSerien får egen profil.
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.



Nyhetsarkiv:
[
2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Polkatrofén 15/08


Rally EM - ERC:
Rally di Roma Capitale 03-05/07


Rally SM:
Thoréns i Kil Rally Killingen 26-27/06


Rally VM - WRC:
EKO Acropolis Rally 25-28/06


Onotade Rallyserien:
Engh Mek Rallyt 15/08


Svenska RallyCupen:
Kullingstrofén 01/08




Foto:
Tjustknäppen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, söndag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Bauhaus Royal Rally of Scandinavia, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2026.