|
 Många vinnare i Sydsvenska Rallycupens Rally Blekinge. PRESSRELEASE
Drygt 140 ekipage gav sig ut på de 43 km SS som arrangörerna av Rally Blekinge erbjöd. Motorklubbarna i Asarum och Olofström upprepade sitt succéartade samarbete från tidigare år och bjöd på en bana med fyra sträckor på bästa tänkbara Blekingevägar. Vägarna är krokiga, vilket alla vet, och de skördar sina offer. Med en medelhastighet för segraren på 89,6 km i timmen är det av landets långsammaste men ändå mest krävande för förare och kartläsare. Rallyt var sista tävlingen i årets grundserie i Sydsvenska Rallycupen, sista deltävlingen i Sydsvenska Mästerskapet och också sista chansen att placera sig i den totala Prispottslistan samt att kvalificera sig för finalen den 6 oktober i Eslöv.
I R4/4WD kunde ingen hota Stoffe Nilsson/Jesper Johansson, Hässleholm denna dag. Han säger själv att han under dagen gjorde några av sina bästa sträckor för året och då är det inte många som slår Stoffe. Robin Adolfsson/Nicklas Ottosson, Växjö hade som huvudsakliga mål denna dag att inte komma sämre än tvåa, detta för att säkra segern i den totala Prispottslistan och de tjugofem tusenlappar som då väntar på honom i Eslöv. Han lyckades så det är bara att gratulera en värdig vinnare. Ingvar och Adam Andersson landar på tredje plats och är förstås också välkommen till finalen.
I Ungdomsklassen skulle jag kunna kopiera texten från Mästarmötet. Vinner gör Calle och Torbjörn Carlberg, Nässjö och de slår alla B- och C-förare i bilklassen och har bara tre A-förare framför sig. Utan noter!! Tvåa är Emil och Andreas Friman, femma totalt i VOC. Fantastiskt bra av Calle och Emil!!
I klassen trimmat A 2 WD satte Mattis Olsson/Marcus Sundh, Gulllabo upp högsta tempo på SS1 men i en av de sista svängarna drev det ute lite och när det gör det i Blekinge så ligger det alltid en sten där och Mattis körde helt plötsligt trehjuling igen efter typ minst 30 års uppehåll. Ledningen på SS 1 togs av Jonas Åkesson/Mathias Bengtsson, Karlskrona och den släpper de aldrig ifrån sig utan kan vinna med drygt nitton sekunder före Simon Karlsson/Tobias Steen, Gullabo som med sin tredje plats blir bäste 2WD i SSRC och i Sydsvenska Mästerskapets bakhjulsdrivna klass. Ingen dålig utdelning. Även Jonas måste vara väldigt nöjd med att ha hittat rätt i framhjulsdriften, tidigare första platser är från 2016 också i Rally Blekinge och innan dess 2010 i Karlskronapokalen
Nu över till den dramatiska B-klassen i 2WD. Enligt SSRC:s regelverk kan man som tävlande med chefsuppdrag i egen tävling kompenseras med en genomsnittlig poäng för tävlingsåret. Det gjorde att förutsättningarna var kända för Simon Magnusson/ Christoffer Svensson, Älmhult i kampen med Björn Borgqvist, Olofström. Endast seger räknades och efter SS2 var det ingen diskussion, segern bärgades men bara drygt sju sekunder före Fredrik Karlander/Victor Svensson, Toarp.
I C-klassen vara dramatiken desto mindre då Victor Hansen/Ida Lidebjer Granberg vinner med drygt minuten före Lukas och Magnus Hägg, Trelleborg. Trea Kenny Andersson/Marcus Truedsson som äntligen fick en framgång efter att ha brutit tre SSRC tävlingar i år!
I Volvoklasserna var spänningen inför sista tävlingen inte jättestor i någon klass förutsatt att man kom i mål och det gjorde de främsta i alla klasserna. Henrik och Ida Levin vann A-klassen helt utan förra årets strul lite mer än åtta sekunder före tvåan Patrik Fredriksson/Mats Jonsjö, Fryksdalen och trea Jim Nilsson/Jörgen Jönsson, Hörby. Henrik och Ida blir behåller då också sin andra plats i Prispottslistan.
I B-klassen vann för andra helgen i rad Fredrik Persson/Johan Haak, Simrishamn över brodern och klubbkamraten Andreas med kartläsare Magnus Andersson. Mellan dessa trängde sig Mattias Erelt/Åke Lundberg in på en andra plats. Andreas behåller dock ledningen totalt i klassen.
Emil Karlsson/Filip Henningsson, Ljungby vinner C-klassen före den slutlige totalsegraren i klassen och trean i Prispottslistan Simon och Anton Johansson, Växjö och på tredje plats kommer Tobias och Gert Ekelund, Hässleholm.
Grupp E är i totalen uppdelat i två klasser, A- och B-förare i en klass och C-förare i den andra. Jesper Larsson vinner den första klassen totalt och med kartläsaren Erika Ledin också denna dag. Tvåan Stefan Ottosson/Sofie Adolfsson, Vetlanda tappar segern i en häftig regnskur på sista sträckan. Trea blir Erik Ohlsson/Daniel Wärnlund, Gullabo. Bäst i B-klassen och trea i totallistan är Erik Sundqvist/Max Salomonsson, Ljungby.
I C-klassen händer det som inte får hända. Johan Widerberg/Peter Olsson, Simrishamn bryter och ramlar från första till femte plats totalt och lämnar fältet fritt för Per Johansson/Tobias Wingårdh, Kind att ta hem första platsen. Vinner gör Sebastian Dahl/Björn Johnsson, Hästveda före Linus Hedström/Simon Liljekvist, MK Brinkarna
Nu ser vi alla fram mot finalen och prisutdelningsfesten i Eslöv den 6 oktober. De 80 förare som samlat ihop minst 204 poäng och startat i minst fyra tävlingar är kvalificerade.
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-09-26 21:49:32
|
|
GK Door Team Sweden vinnare i SM seriens teammästerskap.
Ett mästerskap för team har ingått i Rally SM under säsongen, ett lite undanskymt mästerskap för de sex teamen som anmält sig för säsongen.
Vinner mästerskapet gör GK Door Team Sweden som plockade 94 poäng under året genom att plocka fulla poäng i tre av fem deltävlingar. De har även tillhört top...Publicerad: 2025-09-16 14:29:22
Sex sträckor, Klassiker & Bilsport Rally Cup, sträckbeskrivning inför Rally Vetlanda.
Rally Vetlanda med närmare 49km på sex sträckor den 4:e oktober, Vetlanda RRC som arrangör och på plats Bilsport Rally Cup, Klassiska & Historiska Rallycuperna samt RM för Historiska Rallybilar. Men vad kan då de tävlande vänta sig av sträckorna, vi låter arrangören beskriva.
- Vi kan börja med ...Publicerad: 2025-09-16 10:52:14
Andervang summerar Eurol Hellendoorn Rally, femma totalt trots avåkning och felaktigt däckval.
Fredag och lördag kördes Holländska Eurol Hellendoorn Rally, Stig Andervang och Sven Hakkesteeg körde rallyt. Tävlingen var lång, 16 sträckor med en längd på 155km. Fyra av dessa kördes i mörker samt delvis i regn.
De startade med en femtetid på ss1 men på ss2 försvann tid, ett förarmisstag.
- <...Publicerad: 2025-09-16 08:56:46
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
På lördag den 20 september firar SMK Hörbys rallyklassiker, ”TV-Svängen” 60 år. Det hela började klockan 19.00 den 2 oktober 1965 när SMK Hörbys tävlingsledare Mauritz ”Macke” Elofsson flaggade iväg Hässleholmarna Bertil Lind/Anders Ericssons som hade startnummer ett på sin Ford Cortina GT. Med dett...Publicerad: 2025-09-16 05:55:38
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
Precis som införsnacket slog fast så blev det en riktigt fin tävling i Nora. Magnus ”Linkan” Lindqvist som numera satt Fredrik Rudmalm i sin högerstol visade gammal fin storform och vann högsta elitklass A/B. Cup C vanns som väntat av Mathias Hansson och co-driver Tobias Holmström, dessutom vann duo...Publicerad: 2025-09-15 16:54:25
WRC tabellerna efter Chile Rally Bio Bio.
Rally Chile Bio Bio blev en succé för Toyota som tillverkare och Toyota Gazoo Racing som team - genom Sebastien Ogier säkrade man segern och är nu enskilt mest vinstrika tillverkare i WRC serien genom tiderna. Inför helgen delade man platsen med Citroen som inte längre tävlar i huvudklassen.
Ogie...Publicerad: 2025-09-15 13:05:39
Världsmästare Solbergs ord efter säkrade WRC2 titeln i Chile.
Sådan fader, sådan son. Oliver Solberg (23) följer sin pappa Petters fotspår och säkrade sin första VM-titel i rally i helgen.
På söndagen firade Oliver och kartläsaren Elliott Edmondson VM-titeln i den näst högsta nivån i rally-VM efter de säkrat segern i Rally Chile i säsongens sista av sju kva...Publicerad: 2025-09-15 12:23:42
Foto från fyra av sträckorna i South Swedish Rally.
Rally SM final med South Swedish Rally i Olofström, totalt nio sträckor, alla under lördagen när de 50-talet åkarna gjorde upp. En spännande kamp och bra med publik i skogen när rallyt avgjordes.
Segern totalt till Kalle Gustafsson, i nationella 4wd vann Adam Grahn. För 2wd Patrik Hallberg och i ...Publicerad: 2025-09-15 10:55:30
Så körs Marknadsnatta - gammalt och nytt bland sträckorna.
På onsdag kväll stänger anmälan för finalen av Svenska RallyCupen, det handlar om Marknadsnatta hos Västra Östergötlands MK. Fyra sträckor på 46km väntar den 27:e september då även Östergötlands, Smålands, Gotlands och Stockholms distrikt kör om poäng. Just nu 90 anmälda men det finns gott om plats ...Publicerad: 2025-09-15 09:01:13
Listan för klassiska Safarirallyt släppt - flera Svenskar i vinterns rally.
När anmälningslistan till East African Safari Classic Rally släpptes under fredagen, en vecka för sent, visar den på 59 ekipage för vinterns rally. Den 5-13:e december avgörs rallyt, åtta tävlingsdagar med 228 mil special fördelat på 24 sträckor - ett snitt om 9,5mil per sträcka! Halva fältet består...Publicerad: 2025-09-15 06:02:44
|
|
Tidigare nyheter:
60-års jubilerande TV-Svängen på lördag.
Riktigt spännande tävling när SverigeSerien körde i Nora.
WRC tabellerna efter Chile Rally Bio Bio.
Världsmästare Solbergs ord efter säkrade WRC2 titeln i Chile.
Foto från fyra av sträckorna i South Swedish Rally.
Så körs Marknadsnatta - gammalt och nytt bland sträckorna.
Listan för klassiska Safarirallyt släppt - flera Svenskar i vinterns rally.
Favoritsegrare i YRC-Sprinten.
Andervang femma i Holländska Eurol Hellendoorn Rally, nu väntar Svenskt grus.
Ogier vinner i Chile och tar VM ledning - Solberg klar WRC2 mästare.
Solberg och Edmondson mästare, körde just hem Rally Chile Bio Bio.
Grahn snabbast även söndag, vinner YRC-Sprinten.
Solberg 8,8km från WRC2 guldet, Ogier går för VM ledning - en sträcka kvar!
Foto från South Swedish Rally, del 1.
Rådström, Johansson, Berg och Larspers SM vinnare 2025.
Eddie vinnare i Ungdomsrally, snabbaste Standard i Addinol Sprinten.
Larsen snabbast, Svenskarna bra med i Trimmat 2wd.
Pettersson körde hem Addinol Sprinten.
Rafflande guldstrider när Rally SM avgjordes i Olofström.
Dubbelt Toyota - Ogier och Solberg leder i Rally Chile Bio Bio.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |