|
 Panzerplatte waterloo för Tom & Henrik i Tyska VM Rallyt. PRESSRELEASE
På den 13:e specialsträckan av 18 tog det på lördagseftermiddagen slut i ADAC Rallye Deutschland för Tom Kristensson och Henrik Appelskog efter en avåkning på den andra rundan på den beryktade nästan 40 km långa Panzerplatte på det militära övningsfältet Baumholder.
- I en snabb vänstersväng var det en lagning i asfalten, som stack upp, och bakvagnen studsade upp och slog i två Hinkelstein, stridsvagnshinderna i betong som står precis i vägkanten, förklarar Tom händelsen.
- Hade de stått 10 cm längre från vägen hade vi klarat det. Nu blev det en rejäl avåkning, men vi klarade oss själva helskinnade, frånsett lite ömma muskler, mycket tack vare den säkerhetsutrustning som vår Opel Adam R2, liksom alla rallybilar, har.
- Fram till dess hade allt fungerat bra, vi hade varit snabbast på 7 av de 12 körda sträckorna, och låg på andra plats endast 19 sekunder efter ledande fransmannen Franceschi i R2-klassen, men drygt 6 minuter före trean, trots att vi inte på något sett "överladdade", berättar Tom när han och Henrik i stället agerar åskådare på rallyt sista sträcka på söndagen.
- Lite förargligt var det att ledaren Franceschi fick bryta på näst sista sträckan med differentialhaveri, men rally är rally och det gäller att ta sig i mål.
Redan i veckan beger sig paret till Tjekien med Opel Rallye Junior Team, för att jag poäng nästa helg i i den fjärde deltävlingen i Junior-EM.
- Dit tar vi med oss en fantastisk bra känsla i bilen, bra fart och ett jäkla bra humör, så det skall bli grymt kul att komma i bilen igen, avslutar Tom från St. Wendel i Tyskland.
En mellanskånsk framgång blev det dock i klassen i tävlingen, då Mats Andersson från Eslövs MK och Tom klubbkompis Jörgen Jönsson från SMK Hörby, även de i en Opel Adam R2, tog tredje platsen, knappt 30 sekunder från andra platsen. Efter lite småstrul i början av tävlingen gick det bättre och bättre och belöningen blev en mycket välförtjänt pallplats.
» Pressrelease från Tom Kristensson Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-08-20 06:28:46
|
|
Dubbelt Svenskt i helgens franska Rallye Vosges - Grand-Est.
Till helgen avgörs franska e-Rallye Vosges - Grand-Est, rallyt går ihop med 41:a upplagan av Rallye Vosges - Grand-Est.
Svensk intresse lockas mot andra deltävlingen i ADAC Opel Mokka GSE Rally Cup där 12 mil på sju sträckor ska avverkas, tre sträckor på lördagen och resterande under söndagen, m...Publicerad: 2026-06-10 13:11:38
EM-vinnaren utmanar i helgens finska Jyväskylän Kesäralli.
Till helgen fortsätter Finska mästerskapet med Jyväskylän Kesäralli från just Jyväskylä, sju sträckor på 9 mil under helgen som startar med en kort inledning fredag kväll, resten under lördagen.
Totalt ett 140-tal ekipage i rallyt, 15 första för Rally2 med sju Toyota och åtta Skoda - i startfälte...Publicerad: 2026-06-10 12:01:05
Toyota och FIA vill vässa Rally2 bilarna för att rädda WRC27 satsningen.
Halva året har gått, fortfarande tyst kring kommande WRC-säsong - av dagens tre tillverkare som ställer mellan 10-12 bilar på startlinjen är det bara Toyota som mer eller mindre gjort klart för en fortsättning i VM-serien. De testar en prototyp som synts i flera skepnader och funnits med i flera län...Publicerad: 2026-06-10 09:01:09
Kåtmyra bjöd på dubbla sprintdraman i Ljusdal.
Svenska Sprintserien rullade vidare med deltävling 5–6 när Ljusdals MS arrangerade Kåtmyra Racet under helgen. Två intensiva tävlingsdagar bjöd på jämna fajter, snabba tider och flera förare som visade toppform i jakten på viktiga poäng i serien.
Rallybilar 2WD – A-förare.
Mikael Gullinde...Publicerad: 2026-06-10 05:54:22
SverigeSerien får egen profil. Den nya SverigeSerien som från och med i år är öppen för ALLA standardrallybilar, det vill säga förutom VOC även för Grupp E och Grupp F upplevs av många som otydlig. Sammanblandningen mellan bilklassen VOC Autoexperten Rally och serien SverigeSerien är påtaglig. För att tydliggöra skillnaderna och ...Publicerad: 2026-06-09 17:43:36
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Nu på lördag den 13 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. Vi har denna gång återvänt till Värnamo där vi senast var 2022. Tävlingens högkvarter är på Rasta på Bredastensområdet där också serviceplatsen är inom gångavstånd.
Motorklubben har genom åren haft tävlingen förlagd till olik...Publicerad: 2026-06-09 13:03:18
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Två deltävlingar avverkade i Svenska RallyCupen, tredje starten går i Herrljunga där sommarklassikern Kullingstrofén körs. Den 1:e augusti är det dags i år för 46km special på fyra sträckor med arrangörsnoter av Anders Åberg och Jemba.
Just nu närmare 20 deltagare i listan då anmälan just öppnat,...Publicerad: 2026-06-09 09:01:13
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Den tidigare rallystjärnan Patrik Sandell, juniorvärldsmästare i rally, är nu klar för att representera Sverige i Defender Trophy, en internationell offroad- och äventyrstävling där fysisk uthållighet, navigering och teamwork står i fokus.
Den 12–14 juni reser Patrik tillsammans med två teamkamra...Publicerad: 2026-06-09 05:48:05
Foto från Tjustknäppen.
Under lördagen arrangerade Tjust MK deltävling i Bilsport Rally Cup och Östergötlands DM-serie - tävlingen Tjustknäppen med totalt fyra varierande sträckor. Populär tävling med 90-talet startande.
Arrangörsklubbens Magnus Johansson i Volvo 240 vann tävlingen efter en hård kamp i skogen under dage...Publicerad: 2026-06-08 21:08:39
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen. Det var som vanligt stenhårda fajter i alla klasser när Nya SverigeSerien fortsatte årets serie i Ljungby. I högsta VOC klass Elit A/B var det Emil Karlsson med Alexander Svensson i Codriversätet som tog hem segern. Olle Andersson och CoDriver Tobias Andersson tog hem segern i VOC C. I Grupp F så im...Publicerad: 2026-06-08 17:59:14
|
|
Tidigare nyheter:
Värnamo centrum för Skilling 500 - tips inför helgen.
Anmälan öppen för Kullingstrofén, deltävling tre i Svenska RallyCupen.
Nya utmaningar för Patrik Sandell, tävlar i Defender Torphy.
Foto från Tjustknäppen.
Fantastiska sträckor i Ljungby - VOC summerar helgen.
Läget i tabellerna för Onotade Rallyserien.
Programförsäljningen för Midnattssolrallyt tar form, släpps 26/6 på 10-talet orter.
Första rallyt för SwedRally i oktober, premiär i Sydsverige.
Magnus snabbast totalt i Tjustknäppen - många nöjda vinnare.
Larsen vann, Grahn tvåa i Aurskog Høland Rally.
Grahn vann premiären - Björnvad tvåa totalt i Enerco Malmjärn Runt.
KMS med nyutvecklad rallymotor, testkördes i Volvo 940.
Tjustknäppen, Malmjärn Runt, Sprintserie och Aurskog Höland Rally - rallyn att följa.
Carlberg skriver fabrikskontrakt med Opel för tredje året i rad!
DM och Onotade kör deltävling i lördagens Enerco Malmjärn Runt.
90-talet åkare för Tjustknäppen, fyra sträckor väntar i BRC och Östergötlands DM.
Carlberg tillbaka hos Opel Motorsport, kör nya Opel Mokka GSE Rally i franska Rally Vosges Grand Est.
4,5km härligt krokig sträcka på Kvällskvisten, missa inte chansen till rally en fredagkväll.
Tjustknäpp på lördag, info om programförsäljning.
Sprintserien kör vidare, nu tävlingshelg i Ljusdal.
Nyhetsarkiv:
[ 2026 ][ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |