|
 Landslagsfight att vänta i South Swedish Rally. PRESSRELEASE
Rally-SM går i helgen över på grus med South Swedish Rally i Älmhult. Landslagsförarna Fredrik Åhlin och Mattias Adielsson väntas stå för fighten om totalsegern.
Totalt ska de 83 anmälda ekipagen köra tolv sträckor på sammanlagt 125 km. I huvudklassen, Trimmat 4WD (R5), leder göteborgaren Mattias Adielsson/Andreas Johansson tabellen efter att ha vunnit vintertävlingen i Östersund. Segrare i premiären i Vännäs var Karlstad-föraren Fredrik Åhlin/Joakim Sjöberg, och med sina internationella erfarenheter förväntas dessa sätta upp ett tempo som andra får svårt att tackla.
Trion som jagar gör det så länge det finns nya skogssträckor att ge sig ut på. Jörgen Jonasson, Vännäs, är trea i tabellen och krigade stenhårt med Åhlin i hemmatävlingen, innan han fastnade i en snövall.
– Seger tror jag inte på nu, för snön har precis farit här uppe och vi har inte testat en meter, säger Jonasson.
Gotlänningen Johan Holmberg har redan farten uppe på grus – han vann nyligen Guterallyt. Då med en marginal på en minut till tvåan. Johan är fyra i SM-tabellen, tolv poäng efter Jonasson.
– Tempo på Gotland kan jag hålla högt av egen erfarenhet, men det var länge sedan jag var i trakterna av Älmhult. Men jag borde vara närmare toppåkarna nu i alla fall än i vintras, för det är inte mitt före, säger Holmberg.
Gävles Martin Berglund försvann ut i snömassorna med vinnartempo i Östersund. I Vännäs var han trea.
– Det blev mycket att åtgärda på bilen och vi passade på att lämna iväg motorn också för renovering. Tanken var att komma bättre förberedd till Älmhult, men det har varit fullt upp, säger Berglund.
– Men det är klart att fungerar bilen lika bra och grundinställningarna, då ska vi försöka!
Efter en lång vinter rullar alltså Rally-SM vidare med South Swedish Rally i Älmhult den 11-12 maj. Förutom Trimmat 4WD (R5) kör också 4WD Övriga, Otrimmat 2WD (R2) och Trimmat 2WD (R3) om SM. Förare under 25 år har möjlighet att välja JSM, antingen i Trimmat eller Otrimmat beroende på tävlingsfordon.
» Pressrelease från Rally SM.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2018-05-08 16:54:49
|
|
Från SM guld till Norsk Junior ERC satsning.
Nu 18-åriga Norska framtidsnamnet Karl Peder Nordstrand siktar kommande säsong på en full säsong i Junior ERC. Årets säsong har inneburit tävlande på hemmaplan med Peugeot 208 R2 där bland annat Johan Johansson hoppat in som co-driver.
Han har också gjort två Junior ERC starter, slutade tvåa i bå...Publicerad: 2025-10-24 18:36:04
90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
Taxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.
Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...Publicerad: 2025-10-24 10:46:28
Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
E-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.
För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...Publicerad: 2025-10-24 08:55:19
Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
Lewis & Hunter Cambrian Rally tar Brittiska rallymästerskapet till mål, från Llandudno utgår rallyt med 82km under lördagen. Lördagen bjuder sju sträckor, välkända sträcknamn från VM med Elsi, Clocaenog, Brenig och Alwen. Start strax efter nio på lördagens förmiddag och målgång vid 17-tiden för rall...Publicerad: 2025-10-24 05:55:23
Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
Kalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.
Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...Publicerad: 2025-10-23 19:43:39
Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
Inför helgen drar Stig Andervang till Holländska Rocar-Tech Twente Rally där Sven Hakkesteeg är tillbaka i högerstolen på Hyundai i20 N Rally2. Ett 80-tal bilar totalt i rallyt som avgörs Holländska Mästerskapet med 13,4 mil special på asfalt.
Rallyt startar lördag eftermiddag då tre sträckor kör...Publicerad: 2025-10-23 11:14:30
Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
Hälsingeserien tar målgång med Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS, det är tävling på banan med tre varv per om gång och två tävlingsåk.
Totalt 40 åkare stannade listan på när anmälan stängde, då med 35 bilar för rallyklasserna. Ut för 4wd går Jan Wikström i Ford Fiesta R5 medans Tony Persson och Måns ...Publicerad: 2025-10-23 09:01:10
Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
M-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.
En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...Publicerad: 2025-10-23 05:57:06
Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
Svenska RallyCupens kalender för 2026 är på gång samtidigt som det är dags att hylla årets pristagare efter sina prestationer i Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta.
Den 8:e november är det dags att inta Katrineholm där prisutdelning äger rum ihop med...Publicerad: 2025-10-22 18:31:41
Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
Calle Carlberg bjöd in att köra nya Opel Mokka GSE som föråkare till ADAC Opel e-Rally Cup´s final i samband med Central European Rally. Svensken med bred erfarenhet av dagens Opel Corsa-e fick nu chansen att vara med och utveckla den kommande cupbilen som ska forma nästa generation rallyjuniorer.
...Publicerad: 2025-10-22 08:55:19
|
| |