____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   
   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© @World / EVEN Management.
© @World / EVEN Management.
Pontus Tidemand och Jonas Andersson klara mästare i WRC2.
Pontus Tidemand korad världsmästare.
PRESSRELEASE

Han hade chansen att avgöra WRC 2-mästerskapet redan i helgens tyska VM-rally och den chansen tog han. Efter en mäkta imponerande prestation under säsongen är den värmländske rallytalangen Pontus Tidemand nu korad världsmästare.
-Känslan är helt otrolig, det här är exakt vad vi har kämpat för, säger han.

Pontus Tidemand fick en riktig drömstart i årets WRC 2-serie och har radat upp toppresultat efter toppresultat. Den första segern kom i den första deltävlingen i februari, Rally Sweden, inför en jublande hemmapublik. Månaden efter bar det av över Atlanten till Mexico och sedan till Argentina - båda tävlingarna slutade han högst upp på pallen. Seger nummer fyra kom i Portugal i maj och följdes upp med en stark andraplats i Polen. Prestationerna gav honom och kartläsaren Jonas Andersson slagläge inför Rallye Deutschland och de reste dit med möjligheten att komma tillbaka med VM-guld i bagaget.
- Det är en sak att veta om att man kan ta hem det, det är en annan sak att faktiskt göra det. Vi fokuserade på att göra en så bra tävling som möjligt, även om vi visste att vi var tvungna att bygga strategin efter vår position i mästerskapet. Vi hade en plan och den höll vi oss till, säger Pontus, som än en gång visade sin styrka i att leverera när pressen är som störst.

Den svenska duon fick en perfekt inledning på Rallye Deutschland när de direkt slog sig in i tätstriden. Efter öppningssträckan i Saarbrücken på torsdagskvällen och fredagens snirkliga och tekniska vingårdssträckor, hade de andraplatsen med förstaplatsen inom räckhåll. Men när vingårdarna byttes mot ökända Panzerplatte under lördagen, åkte Pontus och Jonas på en punktering och tappade runt 50 sekunder. Lyckligtvis trillade de inte längre ner än till tredjeplatsen och den kunde de hålla inför finaldagen.

På söndagen var det full fokus på att fullfölja tävlingen - och inte sluta sämre än fyra, vilket var vad som krävdes för att säkra titeln. Pontus största utmaning var att hålla koncentrationen när han inte behövde göra mer än att just komma över mållinjen. Att slå av på tempot gör lätt att misstagen kommer, men han tog sig säkert igenom de sista sträckorna. När den 21:a och sista var avklarad stod det klart att ingen kommer kunna ta sig förbi dem i den totala mästerskapsställningen och ett svenskt VM-guld var ett faktum.
- Känslan är helt otrolig, säger en jublande glad Pontus. Det här är exakt vad vi har kämpat för, det har varit vad vi siktat på ända sen fjolårssäsongen avslutades. Allt har fungerat perfekt för oss i år, vi har förberett in i minsta detalj inför varje tävling och bilen har varit felfri. Jag är så tacksam för alla som är med oss på den här resan, både stöttar och ser till att allt flyter på som det ska. Stort tack till Jonas, till Skoda Motorsport och till EVEN Management. Teamwork är allt i den här sporten och vi kan inte backas upp av ett bättre gäng. Nu har vi verkligen något att fira tillsammans innan vi tar nya tag och jobbar vidare mot nästa mål.

Världsmästartiteln i WRC 2 är Pontus tredje internationella titel på fem år. 2013 blev han juniorvärldsmästare i rally och 2015 blev han mästare i Asia-Pacific Rally Championship. Trots att kampen om guldet är över, ingår sju deltävlingar i WRC 2-serien (varav en får räknas bort i slutet av säsongen) och det betyder att det återstår en tävling för Pontus samtidigt som de övriga placeringarna ska avgöras.

Topp 5 WRC 2 Rallye Deutschland
1. Eric Camilli (FRA) 3:08:16.0
2. Jan Kopecký (CZE) +48.1
3. Pontus Tidemand (SWE) +1:50.7
4. Quentin Gilbert (FRA) +3:03.4
5. Pierre-Louis Loubet (FRA) +3:48.9


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2017-08-20 17:24:46






Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
© Opel Motorsport.Calle Carlberg bjöd in att köra nya Opel Mokka GSE som föråkare till ADAC Opel e-Rally Cup´s final i samband med Central European Rally. Svensken med bred erfarenhet av dagens Opel Corsa-e fick nu chansen att vara med och utveckla den kommande cupbilen som ska forma nästa generation rallyjuniorer.
...

Publicerad: 2025-10-22 08:55:19


Svenska Sprintserien redo med sex tävlingshelger 2026.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien körs på banor med rally och rallycrossbilar, serien släppte i släppte i helgen kalendern för 2026 års serie. Det blir som tidigare sex tävlingshelger med en deltävling per dag - totalt 12 deltävlingar.

Konceptet med tre åk på tid, först ett träningsåk följt av två i tävling...

Publicerad: 2025-10-22 05:53:33


Söndag full av rallykurser hos Fagersta MK.
© emotorsport.seFagersta MK bjuder in till en dag full av kurser i slutet av november, söndagen den 30:e är det dags att riva av kurser för Förar & Kartläsarutbildning men där arrangeras också kurs för co-driver/notutbildning och så även en L-ABC utbildning.

Allt under en och samma dag med basen i Fagersta MK:s...

Publicerad: 2025-10-21 16:59:26


Dags att nominera till Kickens Minnesfond, vem tycker du ska få stipendier för 2025?
© Gotlands MF BK.Christoffer ”Kicken” Jacobssons Minnesfond - "Årets eldsjäl inom svensk rallysport".

För att hedra minnet av en passionerad och talangfull förare, eldsjäl och förebild för rallysporten i hela Sverige har Gotlands MF BK beslutat att instifta en minnesfond. Minnesfonden delar årligen ut två stipend...

Publicerad: 2025-10-21 13:50:55


Junior WRC summering, Milles väg till guldet.
© Junior WRC / M-Sport.I söndagens avslutade Mille Johansson och Johan Grönvall en fantastisk och svängig första Junior WRC säsong, hög press på Juniorerna hela säsongen och framför allt för varje sträcka på de lerhala sträckorna i Tyskland, Tjeckien och Österrike. Men hur har då säsongen gått?

Snövallsvisit men mäk...

Publicerad: 2025-10-21 11:01:17


Heindrichs vann händelserik ADAC Opel e-Rally Cup avslutning - brorsans WRC-krasch del i segern.
© Opel Motorsport.Belgaren Tom Heindrichs vann lite oväntat ADAC Opel e-Rally Cup - kanske var det rent av hans storebror vars krasch i WRC klassen skapade söndagens dramatik? De flesta trodde nog Spanjoren Alex Espanol som toppade 12 poäng före Heindrichs inför finalen skulle stå som vinnare.

Tio sträckor i samb...

Publicerad: 2025-10-21 09:01:30


Lancia bekräftar, Ypsilon Rally2 HF Integrale i WRC2 redan 2026.
© Lancia.För drygt en månad sedan dök de första klippen upp från Lancias tester med nya Lancia Ypsilon Rally2 HF Integrale - strax efter kom också Lancia från Stellantis koncernen med ett officiellt meddelande, de bygger en bil för Rally2 klassen och siktar högre.

I lördags, i samband med Central European...

Publicerad: 2025-10-21 05:52:42


WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
© Junior WRC / M-Sport.WRC-säsongen närmar sig sitt slut, efter helgen Central European Rally står deltävlingar i Japan och Saudiarabien på spel innan serien avslutas. Om förartiteln är det spännande, tre förare från ett och samma team gör upp.

Elfyn Evans tillbaka som ledare, nu 13 poäng före Sebastien Ogier och helge...

Publicerad: 2025-10-20 11:05:39


Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
© Junior WRC / M-Sport.I förra veckan presenterades såväl Rallyguide som tidsplan och kartor för Rally Sweden 2026, torsdagen 12:e februari inleds rallyt med shakedown, sträckan Umeå City klockan 9:01, identisk med årets lyckade shakedown centralt i Umeå på 3,44km.

På kvällen efter klockan 18 invigs rallyt och de tävla...

Publicerad: 2025-10-20 08:55:53


Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
© emotorsport.se72:a upplagan av Rallye Sanremo avgjordes i helgen med Svenskt på startlinjen, Isak Reiersen och Stefan Gustafsson åkte till Italien för andra raka asfaltsrallyt.

Fyra sträckor på fyra mil under lördagens kväll, som 43:a ses Isak efter dagen med Skoda Fabia Rally2 Evo, man inledde annars som tol...

Publicerad: 2025-10-20 05:58:49


Tidigare nyheter:
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.
Mille Johansson och Johan Grönvall Juniorvärldsmästare i rally - avgjorde med 1,6 sekund.
Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
Rovanperäs seger säkrar Toyotas VM titel - Solberg vann Rally2.
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.
Fyra sträckor kvar i Central European Rally, följ spännande söndag.
Just nu guldläge för Gill i Junior WRC - bronsplats för Mille.
Rovanperä och Solberg VM ledare i Central European Rally - Mille trea i JWRC.
Grahn snabbast genom SSRC-finalen.
Chribbe vann Lövdansen, Jakobsson bäst av de onotade.
Rovanperä förbi när Ogier träffade träd - Solberg i topp - tufft för Mille.
Över 200 åkare till Novemberskölden, anmälan stänger imorgon.
Följ lördagens Lövdans, SSRC-final, Central European Rally och Rallye Sanremo.
Carlberg nöjd med fredagen i nya Opel Mokka GSE Rally - snabbaste 2wd bil i VM tävlingen.
Junior WRC tabellen just nu - rekordjämnt med Turkisk guld - Mille tabelltrea.
Ogier leder Central European Rally - Oliver toppar WRC2 & Mille Junior WRC tvåa.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 20-22/03


Rally SM:
Vinterpokalen 06-07/02


Rally VM - WRC:
Forum8 Rally Japan 06-09/11


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.