|
 Elias Lundberg kör SM-sprint i Backe under SM-veckan i Borås. PRESSRELEASE
Torsdagen den 6:e juli, under SM-veckan i Borås, avgörs en TV-sänd SM-sprint i Backe. Tävlingen innehåller flertalet olika motorsport grenar. Däribland finns en klass med rallybilar vilket 19 åriga landslagsföraren Elias Lundberg i från SMK Sala kommer att ställa upp i. Bilen Elias kommer att delta med är en Volvo 940 Grupp-H som ägs av Ola Axelsson, styrelsemedlem i STAR (Swedish Talent Award for Rally).
– Det ska bli en otroligt rolig utmaning att få testa på att tävla i backe, något som är helt nytt för mig. Det är även ett perfekt tillfälle för mig att visa upp mig för vänner, familj och sammarbetspartners då tävlingen är TV-sänd, säger Elias.
Rallyklasserna i tävlingen är uppdelad i tvåhjulsdrivet och fyrhjulsdrivet, vilket gör att trimmade och otrimmade bilar, seniorer och juniorer kör i samma klasser. Detta är anledningen till att Elias lånar en bakhjulsdriven trimmad bil eftersom att den ordinarie bilen Elias vanligtvis tävlar i är en otrimmad framhjulsdriven bil.
– Jag är otroligt tacksam över att få låna Olas bil till denna tävling då min bil är för motorsvag för att ha någon chans att utmana den svenska eliten. Att det sedan blir en stor utmaning att hoppa in i en ny bil som dessutom är bakhjulsdriven och möta sprintspecialister ser jag som en rolig utmaning, säger en förväntansfull Elias.
Torsdagen börjar kl 10:00 med träning. Tävlingen drar sedan igång med två kvalomgångar mellan kl 12:00 och 15:30. De åtta snabbaste i varje klass från kvalet går sen vidare till final mellan kl 16:00 och 19:30.
TV-tider är följande: SVTPLAY 12.00-16.00 (kval) samt SVT 1 och SVTPLAY kl 16.00-19.30 (final).
» Pressrelease från Elias Lundberg.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2017-07-04 12:40
|
|
Söndagsrally med Trollsprinten - 30-talet åkare i Trollhättan.
Rallykörning för söndagen även i Trollhättan, där går Trollsprinten med SMK Trollhättan som arrangör, 8,4km special fördelat på två sträckor väntar de tävlande 30-talet tävlande.
Smdigit arrangerat med fyra klasser, störst är Standard på 19 bilar med Tomas Sjöberg och Dan Rhodin som A-förare, på ...Publicerad: 2025-06-26 18:18
Kvaldags i SM-Veckan, 12:50 drar man igång - WebTV och resultat live.
Fredagen är rallysportens dag i SM-Veckan, på Himmelstalundsfältet - vi laddar upp med bilder direkt från serviceplatsen och rallyt under dagen. Rallyt drar igång med första av två kvalåk vid 13-tiden. För kvalet är det enskilt snabbaste åk som ger den tävlande chansen att ta sig till final - d.v.s....Publicerad: 2025-06-26 18:17
170 åkare till Skilling 500, sex sträckor under lördagen för DM-åkarna.
Skilling 500 med Skillingaryds MK som arrangör, med Vrigstad som bas blir det ett nytt rally för dem flesta, sex sträckor på 45km som inte nyttjats i modern tid ger chanserna till incar från tävling obefintliga.
Rallyt går med Smålands och Södras DM-serier med också Sydsvenska Mästerskapet och VOC ...Publicerad: 2025-06-26 18:14
Fredagsrally, SM Veckan och EKO Rally Acropolis.
Totalt sex sträckor varav endast en går dubbelt, tuff uppgift för Elfyn Evans att spåra på vägarna i EKO Rally Acropolis när han startar först under fredagen.
Dagen inleds också med rallyts längsta sträcka, 26,76km långa Aghii Theodori 1, fram mot 19-tiden är etappen över och de tävlande har nattv...Publicerad: 2025-06-26 18:11
Tänak och Ogier toppar SS1 i EKO Rally Acropolis, Solberg WRC2 ledare, Mille åtta i JWRC.
Ott Tänak och Sebastien Ogier delar ledning i EKO Rally Acropolis efter den första, endast 1,5km första sträckan EKO Athens SSS. Takamoto Katsuta, Adrien Fourmaux, Thierry Neuville, Elfyn Evans och Kalle Rovanperä var alla inom 1,5 sekund. En marginal som väntas ändras snabbt när rallyts längsta str...Publicerad: 2025-06-26 18:10
Carlberg redo för Kanadensiskt rallyäventyr, 'fått fria tyglar' av Peugeot.
Carlbergs är redo för Rally Baie Des Chaleurs (BDC) i Quebec, Kanada! De deltar med fullt stöd från Peugeot Sport. Förberedelser pågår.
"Idag, torsdag, ska vi köra ett kortare test för att se att allt stämmer", säger Carlberg. "Vi har hittat en grym setup i Opeln under säsongen, och den...Publicerad: 2025-06-26 05:54
Katsuta och Neuville delat snabbast på shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Sträckan Lygaria på 3,62km avverkades under förmiddagen som shakedown inför EKO Acropolis Rally - de tävlande gjorde så få åk de kunde för att spara på materialet inför rallyt. Snabbast runt när samtliga i Rally1 klassen har två noterade tider var Takamoto Katsuta och Thierry Neuville som delade ti...Publicerad: 2025-06-26 05:40
Jubileumsrally mitt i Säffle centrum, Seffle City Motor Challenge med maxat startfält.
Seffle City Motor Challenge 50-årsracet är vad Säffle MC bullar upp med under lördagen, klubben firar jubileum med rallyt mitt i centrum. Det tävlade genom parkmiljö, bostadsområde och in i centrum och drar ett varv i rondellen och ut över bron. Just rondellen ger också chans att plocka priset "best...Publicerad: 2025-06-25 22:15
60-talet åkare när HMK´s RS-serie avslutar med Sommarsprinten.
Fjärde och sista deltävlingen i HMK´s RS-serie körs med Sommarsprinten på Hällefors MK´s motorområde, på plats också Historiska Sprint & Back Cupen för tävlande. Det är en sträcka som körs tre gånger vilket ger 5km special. Totalt ett 60-tal åkare där Oliver Fernros går ensam ut i Ungdomsrally.
D...Publicerad: 2025-06-25 22:03
Andervang på 700 mils rallyturné, tävlingar, Monte Carlo-sträckor och i20 Rally2 Step 2.
Många har nog undrat varför tävlandet för Stig Andervang varit sporadiskt sista tiden, efter ELE-Rally blev det helrenovering av bil och semester inför gångna helgens ACON-Van der Spek Vechtdalrally.
Stig Andervang hemma efter fem veckors och två tävlingars resa som inneburit helrenovering och up...Publicerad: 2025-06-25 19:05
|
| |