|
 Positiv första erfarenhet av asfalt för Elias Lundberg. PRESSRELEASE
Under helgen kördes ADAC Stemweder-Berg Rallye runt den tyska staden Lübbecke. Rallyt bestod av ca 15 mil tävlingskörning uppdelat på 15 sträckor. Tävlingen ingick i ADAC Opel Rallye Cup, där alla kör identiska Opel Adam’s.
Elias Lundberg, 19 år och boende i Sala, var en av de 25 startande i cupen som gästförare i en av Audex Motorsports bilar, en möjlighet som blev verklig tack vare stödet ifrån STAR.
Målet för Elias och co-driver Jim Hjerpe, Borlänge, var att ta bilen i mål och skaffa så många erfarenheter och intryck som möjligt för framtiden. Tävlingen startades på fredag kväll i ett försiktigt tempo, och man provade sig fram med bromspunkter och hur greppet var. Efter de första fem sträckorna summerades dagen på serviceplatsen: -Det är verkligen häftigt med asfalt, hur kul som helst, utbrister Elias.
På lördagen skulle ytterligare 10 sträckor köras, och det var speciellt två sträckor Elias och Jim kände sig bekväma med och skulle prova att ”pusha” lite. På den första av dom blev de dock hindrade av två bilar, men fick en bra tid ändå. På den andra satte de näst bästa tid.
-Ja, det var kul, det skiljer inte jättemycket i körningen från att vara 10 sekunder efter och att vara med i toppen, men vi måste få rutin och hitta vår ”comfort-zone” innan vi törs ligga på så mycket överallt, vi är här för att lära, förklarar Elias.
Han och Jim kör in till slutmålet på 10e plats, en placering som kunde vara snäppet bättre om det inte vore för att de tappade tid på SS12 där varma bromsar ställde till det:
-Det var också en ny erfarenhet, det hände rätt så fort och plötsligt var bromsverkan mycket sämre, så vi fick ta oss en liten vända ut på ett fält. Men vi är grymt nöjda med helgen, vi har lärt oss mycket och det tar vi med oss till framtida äventyr, säger en glad Elias.
Vi vill rikta ett stort tack till STAR som tillsammans med deras stödmedlemmar och stödjande företag gjort detta möjligt! Självklart vill vi även tacka våra egna samarbetspartners, familj, vänner och följare. Det är alla ni tillsammans som gör denna resa möjlig!
» Pressrelease från Elias Lundberg.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-06-26 14:30:12
|
|
Anmälningslistan släppt för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - 62 bilar i rallyt.
Sedan tidigare är namn som Eyvind Brynildsen och Martins Sesks presenterade hos MRF-teamet bland de 29 bilarna i Rally2 klassen för EM - även Frank Tore Larsen går för MRF likt förra året.
Svenskt genom Isak Reiersen och Adam Grahn kör EM-serien med JC Raceteknik där nu Tim Liljegren följer med ...Publicerad: 2026-05-133 14:21:29
Carlberg kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med GK Door Team Sweden i Toyota GR Yaris Rally2.
Den JVM-ledande Calle Carlberg tillsamman med kartläsare Jørgen Eriksen kommer efter en tuff krasch i Portugal till start i EM-deltävlingen i Karlstad. Detta gör man tillsammans med Svenska teamet GK Door Team Sweden i deras helt nya Toyota GR Yaris Rally2.
"Detta har vi jobbat mot sedan starten...Publicerad: 2026-05-13 12:40:39
Blicken redan mot 2027 för Rally-SM med partners och kalender. I helgen avgörs Rally SM med Nyköping som centralort. Det innebär även starten för grussäsongen av årets mästerskap. Men redan nu är blicken riktad mot nästa års Rally-SM.
– Det ser riktigt spännande och lovande ut när jag tittar på de tänkbara arrangörerna för 2027, säger Jonas Kruse, Svensk Bil...Publicerad: 2026-05-13 12:38:21
Svenskar, Polacker, Italienare och Irländare - många nationer i Rally Nyköping NRC.
Rally Nyköping NRC - sidotävling för Nordiska Rallymästerskapet som kör sin andra deltävling för säsongen och går nu bredvid SM-tävlingen. Efter premiären i Norge möter nu rallyåkarna Sverige - 27 bilar och många som tar rallyt som test inför stundande EM-rally snarar än tävlande för Nordiska mäster...Publicerad: 2026-05-13 08:55:47
Försäljningen av program igång inför Rally Nyköping, lista var de säljs!
Rally Nyköping närmar sig, så nära att programmen redan börjat säljas inför helgens Rally SM start.
- Nu är programförsäljning igång på Preem i Nyköping, hälsar klubben samtidigt som de berättar om vilka mer platser som säljer.
Från och med onsdag finns program även hos övriga försäljning...Publicerad: 2026-05-13 05:53:26
Lärorik helg för Dante i Rally Vipavska dolina Leone.
I Slovenien kördes i helgen Rally Vipavska dolina Leone, Svenskt i rallyt genom Dante Johansson ihop med co-driver Theo Bergsten.
- Ja i helgen körde vi vår första tävling tillsammans med IK Sport som förberedelse inför vår säsong i ADAC Opel GSE Rally Cup. Fokus på rallyt var att lära asfaltskö...Publicerad: 2026-05-12 18:08:28
Brynildsen & Fredriksson till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i Toyota för MRF-teamet.
Eyvind Brynildsen är tillbaka i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia för att försvara sin ERC seger i tävlingen från 2025. Han byter däcktillverkare och tar plats i MRF-teamet i en Toyota GR Yaris Rally2 och med sig i högerstolen tar han Anders Fredriksson - två som plockat många titlar och framgångar...Publicerad: 2026-05-12 13:10:27
Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
En lång rallyhelg som inleds redan på torsdagen, Minigruvan hos Åtvidabergs MK med Östergötlands DM och Östergötlands RS-DM på besök. 14,2km special är vad som väntar de närmare 50-talet tävlande - men anmälan är också fortsatt öppen.
20 åkare går genom Trimmat 2wd - Magnus Johansson både för Tju...Publicerad: 2026-05-12 09:02:31
Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
Under lördagen åkte Stig Andervang och co-driver Sofie Sjöberg Karlsson Björn Waldegård Minne - rallyt bestod av sex specialsträckor i Hyundaien.
- Tävlingen inleddes med sträckan ”Gökan” där vi öppnade starkt direkt med en sträckseger, berättar Stig.
På andra sträckan fick ekipaget ett l...Publicerad: 2026-05-12 05:53:12
Mille Johansson med årsbästa i Portugals VM-rally.
I helgen avgjordes Portugals VM-deltävling i rally. Mille Johansson från Katrineholm med kartläsaren Johan Grönvall från Arvika gjorde sin bästa tävling för säsongen och slutade på en sjätteplats i WRC2-klassen.
Tävlingen var årets första grustävling för Mille och Johan, och deras fjärde start fö...Publicerad: 2026-05-11 16:59:37
|
| |