|
 Nu startar Sydsvenska Rallycupen. PRESSRELEASE
Äntligen ser vi slutet på den korta men milda vintern. Tidigare års vånda med kvardröjande snö och is är hos alla arrangörer nu ett minne blott och grussäsongen kan börja med Simrishamnsmixen lördagen den 1 april. Redan nu är mer än de 170 möjliga anmälda och gallring måste tillämpas.
Med Simrishamnsmixen inleds grundserien i Sydsvenska Rallycupen. De tio deltävlingarna som leder fram till finalen ger förare i alla klasser möjligheten att komma bland de främsta i den så kallade prispottslistan baserat på placeringen i den egna bil- och förarklassen. Bonusen efter det är förstås möjligheten att placera sig så bra att man är bland de som är kvalificerade till finalen i höst. Sammanlagt skall mer än 250.000:- fördelas till förarna under året. Som bonus finns också utmaningen att placera sig så bra efter vårsäsongen att en plats i Mästarmötet i slutet av augusti säkras
När väl anmälningslistan är klar kommer vi att noga analysera klassernas tänkbara vinnare men vi inleder året med en första förarpresentation.
En av de bästa är tillbaka
I Simrishamns anmälningslista hittar vi en av Sveriges mest framgångsrika standardbilsförare. Under de första tio åren av 2000-talet dominerade Henrik Levin Skånes, Sveriges och Europas serier för Volvo Original bilar. Men vem är han?
- Jag är född och uppvuxen i en liten by utanför Tollarp i Skåne och har tre barn, 11, 6 och 4 år gamla, berättar Henrik. Min sambo och co-driver Ida Isaksson kommer från Vuollerim i norra Lappland. Sedan 2009 är vi bosatta i Vislanda i Småland. Jag arbetar som stationschef och verksamhetsutvecklare på Besikta bilprovning och Ida är veterinär.
Henrik började sin rallykarriär som så många andra som co-driver, i Henriks fall åt sin bror Per, ett utbyte som slutade med Henrik lånade bilen och vann Sydcupen 1999. Mellan 2000 och 2005 vann Henrik Sverigeserien som C-förare på maximala poäng, DM för Östergötland!!, Sverigeserien som B-förare och Nordic West Euro Cup.
- 2006 sadlade jag om till en grupp H-bil, en Volvo 240 men det blev bara sporadiska tävlingar men ändå några framskjutna placeringar. Bilen såldes och planen var att införskaffa en riktigt vass grupp H-bil men när min kartläsare hoppade av rann det ut i sanden. Istället köpte jag återigen en VOC-bil till säsongen 2008 och Ida började läsa. Vi körde endast ett fåtal tävlingar det året och den största framgången var segern i tyska finalen i Nordic West Euro Cup, Lausitz Rallye. 2009 fokuserade vi enbart på Europaserien som vi vann 40 poäng före tvåan. 2010 var målet att vinna Europaserien igen, men en hård krasch i Dackefejden samt ett litet nyfött knytte satte stopp för vidare körning för lång tid framåt.
Henrik och Ida kom nu in ett skede av livet där, av naturliga skäl, rally fick bli en mindre prioriterad aktivitet. Men efter att familjen utökats till tre barn, flyttlasset gått till Småland, garaget blivit färdigbyggt och rallybilen reparerad var det 2016 dags för come-back i hemmaklubbens tävling TV-svängen och efter det blev seger i Rally Blekinge.
- Planen för 2017 är att vinna det enda jag inte gjort i Volvo-klassen, det vill säga, Sverigeserien för A-förare samt att vi förstås vill köra SSRC. En fjärde plats i Sverigeseriens deltävling i Vännäs blev en bra start men nu ska det bli riktigt roligt att komma igång i Simrishamnsmixen dessutom med Nybe AB som ny sponsor, avslutar en förväntansfull Henrik Levin
» Pressrelease från Sydsvenska Rallycupen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2017-03-16 18:24:44
|
|
Solberg på Sydamerikansk jakt efter fler WRC2-poäng.
Rallyföraren Oliver Solberg får nya utmaningar i okänd terräng då jakten på VM-titeln i WRC2 fortsätter i helgen.
Paraguay gör sin debut på WRC-kalendern och blir den 38:e nationen någonsin att vara värd för en deltävling i rally-VM. Flest tävlingar i rally-VM har hållits i Finland.
– Det kom...Publicerad: 2025-08-27 13:47:00
”Norge-känsla” när SSRC drar mot Dalsland.
Lördagen den 6 september är det dags för Bengtsfors MC att vara värd för årets fjärde deltävling. Tävlingen består av två sprintsträckor som kommer att köras två gånger är den totala sträcklängden är på 28 kilometer. Anmälan, besiktning och serviceplats är belägen i Brohögen, Dals Långed.
Simon A...Publicerad: 2025-08-27 12:52:18
Semenuk tog fjärde raka titeln i Amerikanska rallymästerskapet.
Helgens seger i Ojibwe Forests Rally säkrade Canadensaren Brandom Semenuk sin fjärde raka titel i Amerikanska rallymästerskapet ihop med Subaru Motorsports USA och co-driver, britten Keaton Williams.
20 specialsträckor där Brandom i Subaru och Conner Martell i Skoda Fabia RS Rally2 gjorde upp som...Publicerad: 2025-08-27 11:05:16
Ikväll stänger anmälan, missa inte 7 mil special i Heat Rally Bergslagen.
Sista rycket, ikväll klockan 18:00 stänger ordinarie anmälan för Heat Rally Bergslagen, som körs 6:e september, det handlar om sju unika sträckor på 7,2mil. Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM, Stockholms DM, Södermanland / Västmanlands DM och 1300 Rallycup.
En bit över 14...Publicerad: 2025-08-27 08:58:33
Inför Paraguays WRC-debut, startfält, länkar och nyheter inför Ueno Rally del Paraguay.
33,3 mil grusvägar väntar, fördelat på 19 sträckor när Ueno Rally del Paraguay ska avgöras. Shakedown torsdag eftermiddag svensk tid, fredagen med fyra sträckor dubbelt på 14 mil går med start 14-tiden och målgång framåt midnatt.
Lördagen med start 13:35 där fyra sträckor går, tre nya samt en av fr...Publicerad: 2025-08-27 06:01:48
Svenska ekipage i listan för Rally Larvik - Norska och Nordiska mästerskapen.
Redan den 5-6:e september körs nästa deltävling i Norska mästerskapet med Rally Larvik, en tät höst där Rally Hedemarken står som final om ännu ett par veckor.
I kommande Rally Larvik körs totalt tio sträckor på 86km asfalt och där deltar Nordiska Mästerskapet och både svenska och finska ekipage ...Publicerad: 2025-08-26 09:03:14
Tyskland jagar ny WRC-deltävling, med Belgien och Luxemburg.
2019 kördes senast den tyska WRC deltävlingen där landet arrangerade i egen regi, snart körs tredje upplagan av Central European Rally som nu ser ut att gå i graven.
I Central European Rally är det Tyskland, Tjeckien och Österrike som arrangerar ihop men rallyt finns inte i 2026 års kalender.
...Publicerad: 2025-08-26 06:01:34
19 EM-åkare i JDS Machinery Rali Ceredigion, ingen Svensk.
Den 5-7:e september avgörs JDS Machinery Rali Ceredigion, i Wales med Aberystwyth som huvudort körs rallyt på 12 sträckor, 18,5 mil på hala asfaltvägar.
Just släpptes anmälningslistan som pekar på endast 26 bilar för de internationella klasserna varav 19 anmälda för EM poäng och inga Svenska flag...Publicerad: 2025-08-25 16:41:18
HEAT Rally Bergslagen & Marknadsnatta för Svenska RallyCupen - anmälningarna rullar in!
Över 130 rallyåkare har redan gjort det, anmält sig till HEAT Rally Bergslagen som arrangeras av Kolsva MS, Fagersta MK och Ludvika MS. De tre klubbarna har gått ihop för att arrangera sju unika sträckor på cirka 72km den 6:e september.
Det tävlas om poäng för Svenska RallyCupen, Nedre Norras DM,...Publicerad: 2025-08-25 11:02:49
TV-tablå för helgens WRC Ueno Rally del Paraguay.
Årets tionde WRC deltävling till helgen, nu har serien rest till Paraguay för Ueno Rally del Paraguay - rallyt inleds torsdag eftermiddag med shakedown som kan ses live i vår WebTV & Video avdelning.
Sedan rullar det på med eftermiddag och kväll svensk tid där TV4 Motor, Sportkanalen och TV12 sän...Publicerad: 2025-08-25 09:02:43
|
| |