|
  Ogier borta ur segerstriden, i diket på Likenäs 1.
Dramatiken i kampen om segern startade redan på Likenäs 1, kort in på sträckan, efter bara ett par svängar var Sebastien Ogier i snövallen, tappade 10-15 sekunder mot konkurrenterna och slog där efter av en aning på tempot.
- Snön drog fast bilen, jag snurrade, ett dumt misstag i första kurvan. Nu sparar vi däcken för powerstage, summerade Sebastien Ogier som nu är ute ur kampen om topp 2. Ogier tappade slutligen 20 sekunder mot teamkollegan Ott Tänak - 27 sekunder till Latvala!
Latvala vaknade bäst.
Klart snabbast ut till första mellantiden är Jari-Matti Latvala, är så långt 4,1 sekund före Estländaren Ott Tänak. Till den andra mellantiden har Latvala utökat, nu 6,2 sekunder före Tänak.
"Titta på vägen och kör."
Klart snabbast ute på dagens första sträcka är Jari-Matti Latvala som med Toyota Yaris WRC satsar allt, är 7,1 sekunder före Tänak till sträckmålet, är nu 11 sekunder före Tänak totalt.
- Fundera inte på inställningarna, titta på vägen och kör, det var orden Latvala fick av Tommi Mäkinen innan han lämnade servicen på morgonen.
Tidemand i säker fart.
Pontus Tidemand avslutar sträckan på Likenäs i lugnt tempo.
- Vi kör för att ta oss till mål, vi tar det lugnt, synd på en sådan fin sträcka att inte få köra i rätt tempo.
Bergkvist kör för seger.
Snabbast i klassen är Teemu Suninen, ett par sekunder före Ole Christian Veiby på sträckan, 7,1 sekunder skiljer nu mellan dem totalt - Tidemand ett 10-tal sekunder bakom på sträckan men ändå dryga minuten före totalt.
Emil Bergkvist tappade 36 sekunder på sträckan mot Suninen.
- Vi har order att ta oss till mål, nu kör vi säkert, summerar Emil som har sjätteplatsen i klassen.
Specialsite om Rally Sweden!
Startlista, Resultat sträcka för sträcka - se nedan banner där vi samlat all info om och med Rally Sweden.
» Mer info om Rally VM - WRC serien, se ''Rally VM - WRC''.
Publicerad: 2017-02-12 07:49:41
|
|
En vecka kvar av anmälan, missa inte Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
En intensiv rallytid väntar ihop med helger mitt i veckan, om en vecka - onsdagen den 20:e maj stänger anmälan för kommande deltävling i Svenska RallyCupen. Det handlar om Hällefors MK´s Loxam-Ramirent / Åttioåringen.
Klubben jubilerar och ställer till med stort rally, fyra sträckor om 41km med a...Publicerad: 2026-05-13 17:51:26
Anmälningslistan släppt för Bauhaus Royal Rally of Scandinavia - 62 bilar i rallyt.
Sedan tidigare är namn som Eyvind Brynildsen och Martins Sesks presenterade hos MRF-teamet bland de 29 bilarna i Rally2 klassen för EM - även Frank Tore Larsen går för MRF likt förra året.
Svenskt genom Isak Reiersen och Adam Grahn kör EM-serien med JC Raceteknik där nu Tim Liljegren följer med ...Publicerad: 2026-05-13 14:21:29
Carlberg kör Bauhaus Royal Rally of Scandinavia med GK Door Team Sweden i Toyota GR Yaris Rally2.
Den JVM-ledande Calle Carlberg tillsamman med kartläsare Jørgen Eriksen kommer efter en tuff krasch i Portugal till start i EM-deltävlingen i Karlstad. Detta gör man tillsammans med Svenska teamet GK Door Team Sweden i deras helt nya Toyota GR Yaris Rally2.
"Detta har vi jobbat mot sedan starten...Publicerad: 2026-05-13 12:40:39
Blicken redan mot 2027 för Rally-SM med partners och kalender. I helgen avgörs Rally SM med Nyköping som centralort. Det innebär även starten för grussäsongen av årets mästerskap. Men redan nu är blicken riktad mot nästa års Rally-SM.
– Det ser riktigt spännande och lovande ut när jag tittar på de tänkbara arrangörerna för 2027, säger Jonas Kruse, Svensk Bil...Publicerad: 2026-05-13 12:38:21
Svenskar, Polacker, Italienare och Irländare - många nationer i Rally Nyköping NRC.
Rally Nyköping NRC - sidotävling för Nordiska Rallymästerskapet som kör sin andra deltävling för säsongen och går nu bredvid SM-tävlingen. Efter premiären i Norge möter nu rallyåkarna Sverige - 27 bilar och många som tar rallyt som test inför stundande EM-rally snarar än tävlande för Nordiska mäster...Publicerad: 2026-05-13 08:55:47
Försäljningen av program igång inför Rally Nyköping, lista var de säljs!
Rally Nyköping närmar sig, så nära att programmen redan börjat säljas inför helgens Rally SM start.
- Nu är programförsäljning igång på Preem i Nyköping, hälsar klubben samtidigt som de berättar om vilka mer platser som säljer.
Från och med onsdag finns program även hos övriga försäljning...Publicerad: 2026-05-13 05:53:26
Lärorik helg för Dante i Rally Vipavska dolina Leone.
I Slovenien kördes i helgen Rally Vipavska dolina Leone, Svenskt i rallyt genom Dante Johansson ihop med co-driver Theo Bergsten.
- Ja i helgen körde vi vår första tävling tillsammans med IK Sport som förberedelse inför vår säsong i ADAC Opel GSE Rally Cup. Fokus på rallyt var att lära asfaltskö...Publicerad: 2026-05-12 18:08:28
Brynildsen & Fredriksson till Bauhaus Royal Rally of Scandinavia i Toyota för MRF-teamet.
Eyvind Brynildsen är tillbaka i Bauhaus Royal Rally of Scandinavia för att försvara sin ERC seger i tävlingen från 2025. Han byter däcktillverkare och tar plats i MRF-teamet i en Toyota GR Yaris Rally2 och med sig i högerstolen tar han Anders Fredriksson - två som plockat många titlar och framgångar...Publicerad: 2026-05-12 13:10:27
Torsdagsrally med Minigruvan - 50-talet åker om DM-serier.
En lång rallyhelg som inleds redan på torsdagen, Minigruvan hos Åtvidabergs MK med Östergötlands DM och Östergötlands RS-DM på besök. 14,2km special är vad som väntar de närmare 50-talet tävlande - men anmälan är också fortsatt öppen.
20 åkare går genom Trimmat 2wd - Magnus Johansson både för Tju...Publicerad: 2026-05-12 09:02:31
Andervang och Sofie tvåa i Björn Waldegårds Minne.
Under lördagen åkte Stig Andervang och co-driver Sofie Sjöberg Karlsson Björn Waldegård Minne - rallyt bestod av sex specialsträckor i Hyundaien.
- Tävlingen inleddes med sträckan ”Gökan” där vi öppnade starkt direkt med en sträckseger, berättar Stig.
På andra sträckan fick ekipaget ett l...Publicerad: 2026-05-12 05:53:12
|
| |