|
 Pelle Wilén gör 4WD-debut i Rally Uppsala. PRESSRELEASE
Efter att landslagsföraren Pelle Wilén från Eskilstuna med kartläsare Martin Holmdahl säkrat sitt andra raka SM-guld i JSM-Trimmat med en seger i den näst sista deltävlingen i Rally-SM i Linköping, East Sweden Rally, meddelade man att man inte kommer att köra SM-finalen i Uppsala i sin ordinarie Toyota Corolla. Nu står det klart att Pelle och Martin gör debut i en fyrhjulsdriven bil när man kör Rally Uppsala i en Mitsubishi Lancer EVO 9 i Otrimmat 4WD.
- Det ska bli kul och lärorikt att prova på fyrhjulsdrivet. Martin och jag hoppas att vi kan göra en lika kul tävling som förra året då vi lånade Ola Strömbergs Suzuki, Säger Pelle.
Bilen Pelle ska köra i Uppsala har han fått låna av rallyprofilen och revisorn Johan Rudengren. Och bilen är samma som rattas av stuntföraren Samuel Hübinette i Preem:s tv-reklam.
- Johan Rudengren har alltid varit en viktig person i min rallykarriär, han har varit med mig sedan dag ett. Att han ställer upp och gör det här är jättestort för mig.
Även om Rally Uppsala blir Pelle och Martins första framträdande i en fyrhjulsdriven bil har man höga målsättningar på tävlingen.
- Hög placering vore självklart kul, men jag hoppas mest vi kan åka på sladd. Jag håller på för fullt och jaga ihop en budget till Uppsala så man vågar åka på lite attack, för det är något annat att sitta i en bil som man inte äger själv. Och omställningen från en Corolla som har låg vikt och tvåhjulsdrift till tung, fyrhjulsdriven blir nog större än väntat - men kul! Fortsätter Pelle.
Rally Uppsala är den sista deltävlingen i årets Rally-SM och avgörs den 30/9-1/10 i Uppsala. Pelle Wilén och kartläsare Martin Holmdahl tävlar i klassen Otrimmat 4WD där man bland annat ställs mot segraren från Linköping Anders Karlsson, Säffle MC, och SM-ledande Joachim Carlström, Gullabo RC.
» Pressrelease från Team Wilen.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-09-16 12:59
|
|
Persson körde hem Hällefors Sommarsprint. Sommarsprinten hos Hällefors MK avslutade säsongen för HMK´s RS-serie samt deltävling för Historiska Sprint & Back Cupen. En sträcka tre gånger på klubbens motorområde där Lima MS föraren Tony Persson vann 1,7 sekund före Måns Lindell - trea på pallen Sören Svensson.
Segern för A/B-förare 2wd kör...Publicerad: 2025-06-28 20:46
33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
Som uppvärmning inför rallycrossfesten i Höljes körs Rally Magic med Finnskoga MK som arrangör, nästa fredagkväll körs det rally över banan och på områdets vägar, bland annat campingområdet "lyckliga gatan".
Igår fredagens presenterades listan, 33 namn för rallyt som inleds med Pontus Tidemand, J...Publicerad: 2025-06-27 23:32
Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
Söndagsrally med Surasprinten hos MSK Hammaren - rallyt går i Surahammars centrum som totalt ger knapp 3km och då ska en sträcka på asfalt som går fyra gånger.
14 åkare genom trimmat 2wd med Jörgen Jansson, Marcus Rutgerson, Ole Morten Korsmo och Johnny Nilsson bland namnen i klassen.
Åtta åka...Publicerad: 2025-06-27 22:28
Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
Det blir en massiv rallyhelg på flera fronter, både i Sverige och utomlands tävlas det med Svenska intressen, Skilling 500 med närmare 170-talet startande är störst med sex sträckor på 45km.
Hällefors MK kör sista deltävlingen för året i HMK´s RS-serie och har Historiska Sprint & Back Cupen på be...Publicerad: 2025-06-27 22:24
Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
Högt tempo, bra rallyväder och gott om publik runt Himmelstalundsområdet när SM Veckan Rallysprint avgjordes under fredagen i Norrköping - för rallysprinten stod Norrköpings MK. Inledning med två kvalåk för de 40 åkarna, enskilt bästa kvalåk som utgjorde gallringen till finalen och det var i andra å...Publicerad: 2025-06-27 22:23
WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
Marginalerna drog ut redan på första sträckan under fredagens morgon i EKO Acropolis Rally, det var också rallyts längsta sträcka på 26,76km där Sebastien Ogier tog kommandot.
Thierry Neuville tog över ledningen innan Belgaren körde punktering och dalade i listan på ss4. Hyundaiåkarna med Adrien ...Publicerad: 2025-06-27 21:55
Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
Nu på lördag den 28 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. För första gången har tävlingen sin start- och målplats i Vrigstad. Det är också det fina samarbetet med Best Western Hotell Vrigstad och dess syskonhotell i gruppen Meeting Småland Hotel Group som ger tävlingen namnet Meeting S...Publicerad: 2025-06-27 21:31
Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
Svensk Bilsport presenterar nu en preliminär kalender för 2026 års Rally-SM. Med sex deltävlingar på snö och grus väntar en säsong som bland annat bjuder på två vinterklassiker, final med South Swedish Rally i Olofström och ett historiskt jubileum i Vimmerby.
Kalendern innehåller både välkända st...Publicerad: 2025-06-27 15:35
Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
Summering, två kvalåk följdes av två finalåk - när dem båda finalåken slagit samman och dammet lagt sig över Himmelstalundsområdet intill E4:an i Norrköping kunde de tre snabbaste besättningarna i de båda klasserna ta klivet upp på prispallen.
För de fyrhjulsdrivna ser vi Pontus Tidemand som vinn...Publicerad: 2025-06-26 18:23
Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.
Finaldags vid 17-tiden, två nya åk ska göras över Himmelstalundsfältets välkända område, efter lite banpreparering och under tälten justeringar på bilarna. Tolv bilar för 2wd och åtta i fyrhjulsdrift gör upp om SM medaljerna.
Här gäller två åk, nu med sammanslagen tid vilket gör att det gäller at...Publicerad: 2025-06-26 18:21
|
|
Tidigare nyheter:
Söndagsrally med Trollsprinten - 30-talet åkare i Trollhättan.
Kvaldags i SM-Veckan, 12:50 drar man igång - WebTV och resultat live.
170 åkare till Skilling 500, sex sträckor under lördagen för DM-åkarna.
Fredagsrally, SM Veckan och EKO Rally Acropolis.
Tänak och Ogier toppar SS1 i EKO Rally Acropolis, Solberg WRC2 ledare, Mille åtta i JWRC.
Carlberg redo för Kanadensiskt rallyäventyr, 'fått fria tyglar' av Peugeot.
Katsuta och Neuville delat snabbast på shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Jubileumsrally mitt i Säffle centrum, Seffle City Motor Challenge med maxat startfält.
60-talet åkare när HMK´s RS-serie avslutar med Sommarsprinten.
Andervang på 700 mils rallyturné, tävlingar, Monte Carlo-sträckor och i20 Rally2 Step 2.
Shakedown inför EKO Acropolis Rally - WebTV & resultat direkt här.
145 klassiska ekipage redo för KAK Midnattssolsrallyt 2025.
Resultat & WebTV från morgondagens shakedown inför EKO Acropolis Rally.
103 ekipage till ERC Rally di Roma Capitale - fyra Svenska bilar.
VM-ledande Mille redo för stentuffa JVM-tävlingen i Grekland.
Helin till helgens Rally Aalborg, ingår i Danska Mästerskapet och DM-Veckan.
Svenskt i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, Carlberg favorit i 2wd.
Fler namn släppta för Rally Magic i Höljes - Sevius, Liljegren och Kristoffersson.
SM Veckan med 40 rallyåkare som gör upp om medaljer på Himmelstalundsområdet.
Onsdag och kvällsrally, SMK Sundsvall med Mittsverigesprinten.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |