____ WWW.MOTORSPORTSALONGEN.SE ____

   
   

   
   

   
   

   
   

   


  NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

© @World.
© @World.
Pontus och Jonas körde felfritt i Tyskland.
Tidemand glänste i tyska VM-rallyt.
PRESSRELEASE

Pontus Tidemand åstadkom en topprestation när han visade sina växande skickligheter på asfalt i helgens Rally Tyskland. Med starka sträcktider och smart och taktisk körning under de tre tävlingsdagarna, landade han på en imponerande åttonde plats - totalt.

Rally Tyskland står för en av höstens stora VM-utmaningar på asfalt med varierade sträckor som ger deltagarna en rejäl prövning i att snabbt kunna anpassa sig till rådande förhållanden. Erfarenhet är en av de viktigaste faktorerna för att nå framgång här, både på kort och lång sikt. SKODA-föraren Pontus Tidemands fokus ligger helt på WRC 2-serien där han i år kör full säsong, vilket innebär sju nominerade tävlingar varav sex resultat räknas. Rally Tyskland är inte en av dessa tävlingar som ingår i hans program, men samarbetet mellan SKODA Motorsport och EVEN Management gav honom chansen att ändå få delta, dock utanför tävlan i WRC 2-klassen, för att få träning på de tyska vägarna och behålla VM-tempot i kroppen.

Och tempot var det inget fel på - redan på torsdagens shakedown var Pontus, som har sällskap i högerstolen av co-drivern Jonas Andersson, snabbast i sin kategori och höll kvar känslan över fredagen, då de fem första sträckorna kördes. På slingrande vägar genom vingårdar utnyttjade han sina tekniska färdigheter och i slutet av dagen låg han på plats tio totalt och hade bara två likvärdiga bilar framför sig.

- Nu när vi inte körde i mästerskapet så startade vi längre bak i fältet än vi brukar och med det kom andra svårigheter som till exempel mängder av grus som de tvåhjulsdrivna bilarna före oss drog ut på vägen. Men det är värdefull träning att få hantera olika situationer, säger Pontus, som nu gjorde sitt första Rally Tyskland i en SKODA Fabia R5.

På lördagen mixades landsväg med sträckor på det ökända militärområdet Panzerplatte. Pontus var snabbaste R5-bilen under förmiddagen och blandade sig in med WRC-bilarna när han som bäst satte sjundetider på två av sträckorna trots att han hade närmare 40 bilar före sig i startledet. Ett passerande regnväder gjorde förhållandena besvärliga under eftermiddagen, men tidstappet blev ändå inte nämnvärt stort och den värmländska duon klockade in på en åttonde plats totalt efter rallyts 14:e sträcka.

Även på finaldagen visade Pontus sig från sin bästa sida och kunde knyta ihop en fantastisk helg på ett storstilat sätt genom att vara snabbast R5:a på den sista sträckan. Han säkrade sin åttondeplats i totalen och hade han varit registrerad i WRC 2 den här gången hade han slutat tvåa.

- Det är ett skönt besked att veta att vi har farten med oss och faktiskt kan mäta oss med asfaltspecialister i en tävling som denna, säger Pontus. Jag ser det inte som att vi teoretiskt sett kunde ha plockat viktiga poäng här, utan att vi fick en bonustävling som vi har gjort det mesta av. Erfarenhetsmässigt har det varit väldigt bra och vi har lärt känna sträckorna bättre, samtidigt som vi har haft möjligheten att prova oss fram med saker som däcksval och förberett oss inför kommande rallyn. Nu ser vi fram emot att ge oss in i matchen igen i nästa tävling.

Pontus och Jonas skulle ha rest till Kina i september för att köra nästa deltävling i VM, men man har tvingats ställa in eventet efter att ett häftigt oväder drabbat området och totalförstört vägarna. Nu får teamet istället tänka om och lägga en ny plan för resten av säsongen. Kvar på kalendern finns Korsika, Spanien, Wales och Australien.

Resultat Rally Tyskland 2016
1. Sébastien Ogier, Frankrike 3:00:26.7
2. Dani Sordo, Spanien +20.3
3. Thierry Neuville, Belgien +20.4
4. Andreas Mikkelsen, Norge +27.2
5. Hayden Paddon, Nya Zeeland +3:34.8
6. Mads Østberg, Norge +4:31.2
7. Esapekka Lappi, Finland +8:36.8
8. Pontus Tidemand, Sverige +8:52.5
9. Jan Kopecký, Tjeckien +9:44.2
10. Armin Kremer, Tyskland +10:10.6


» Pressrelease från Pontus Tidemand.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease

Publicerad: 2016-08-21 15:30:33






90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
© emotorsport.seTaxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.

Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...

Publicerad: 2025-10-24 10:46:28


Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
© emotorsport.seE-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.

För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...

Publicerad: 2025-10-24 08:55:19


Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
© Kalle Gustafsson Motorsport.Lewis & Hunter Cambrian Rally tar Brittiska rallymästerskapet till mål, från Llandudno utgår rallyt med 82km under lördagen. Lördagen bjuder sju sträckor, välkända sträcknamn från VM med Elsi, Clocaenog, Brenig och Alwen. Start strax efter nio på lördagens förmiddag och målgång vid 17-tiden för rall...

Publicerad: 2025-10-24 05:55:23


Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
© emotorsport.seKalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.

Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...

Publicerad: 2025-10-23 19:43:39


Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
© Privat.Inför helgen drar Stig Andervang till Holländska Rocar-Tech Twente Rally där Sven Hakkesteeg är tillbaka i högerstolen på Hyundai i20 N Rally2. Ett 80-tal bilar totalt i rallyt som avgörs Holländska Mästerskapet med 13,4 mil special på asfalt.

Rallyt startar lördag eftermiddag då tre sträckor kör...

Publicerad: 2025-10-23 11:14:30


Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
© emotorsport.seHälsingeserien tar målgång med Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS, det är tävling på banan med tre varv per om gång och två tävlingsåk.

Totalt 40 åkare stannade listan på när anmälan stängde, då med 35 bilar för rallyklasserna. Ut för 4wd går Jan Wikström i Ford Fiesta R5 medans Tony Persson och Måns ...

Publicerad: 2025-10-23 09:01:10


Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
© Jaanus Ree / Red Bull Content PoolM-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.

En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...

Publicerad: 2025-10-23 05:57:06


Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
© emotorsport.seSvenska RallyCupens kalender för 2026 är på gång samtidigt som det är dags att hylla årets pristagare efter sina prestationer i Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta.

Den 8:e november är det dags att inta Katrineholm där prisutdelning äger rum ihop med...

Publicerad: 2025-10-22 18:31:41


Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
© Opel Motorsport.Calle Carlberg bjöd in att köra nya Opel Mokka GSE som föråkare till ADAC Opel e-Rally Cup´s final i samband med Central European Rally. Svensken med bred erfarenhet av dagens Opel Corsa-e fick nu chansen att vara med och utveckla den kommande cupbilen som ska forma nästa generation rallyjuniorer.
...

Publicerad: 2025-10-22 08:55:19


Svenska Sprintserien redo med sex tävlingshelger 2026.
© emotorsport.seSvenska Sprintserien körs på banor med rally och rallycrossbilar, serien släppte i släppte i helgen kalendern för 2026 års serie. Det blir som tidigare sex tävlingshelger med en deltävling per dag - totalt 12 deltävlingar.

Konceptet med tre åk på tid, först ett träningsåk följt av två i tävling...

Publicerad: 2025-10-22 05:53:33


Tidigare nyheter:
Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
Svenska Sprintserien redo med sex tävlingshelger 2026.
Söndag full av rallykurser hos Fagersta MK.
Dags att nominera till Kickens Minnesfond, vem tycker du ska få stipendier för 2025?
Junior WRC summering, Milles väg till guldet.
Heindrichs vann händelserik ADAC Opel e-Rally Cup avslutning - brorsans WRC-krasch del i segern.
Lancia bekräftar, Ypsilon Rally2 HF Integrale i WRC2 redan 2026.
WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.
Mille Johansson och Johan Grönvall Juniorvärldsmästare i rally - avgjorde med 1,6 sekund.
Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
Rovanperäs seger säkrar Toyotas VM titel - Solberg vann Rally2.
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.
Fyra sträckor kvar i Central European Rally, följ spännande söndag.
Just nu guldläge för Gill i Junior WRC - bronsplats för Mille.
Rovanperä och Solberg VM ledare i Central European Rally - Mille trea i JWRC.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Skilling 50 25/10


Rally EM - ERC:
Rally Hungary 20-22/03


Rally SM:
Vinterpokalen 06-07/02


Rally VM - WRC:
Forum8 Rally Japan 06-09/11


Svenska RallyCupen:
Prisutdelning & Fest 08/11




Foto:
Rally Vetlanda.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Marknadsnatta.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

TV-Svängen.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

South Swedish Rally, del 2.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.