|
 Christer Carlsson, rapport från Snapphanerallyt. PRESSRELEASE
Vi var mycket laddade inför helgens tävling. 1 sträcka 2 gånger på Garnison med asfalt på fredagkvällen för Niklas Hägg och mig - co-driver Christer Carlsson.
- Hade preppat bilen lite inför asfalten. Vi åkte ss1 och tyckte de kändes ok, men oj så långt efter vi var. Lite justering inför ss2, förbättra oss lite, men de gjorde alla. Nu börja man undra vad som var galet.
Nya tag på lördagsmorgon med tre sträckor två gånger med service emellan. Vi körde på och ladda som vanligt, men vi var ljusår efter, nu börja våra hjärnor gå på fullvarv vad felet kunde vara. På servicen efter tre sträckor kollades allt tänkbart vad felet kunde vara. Varv 2 på sträckorna så ökade vi tempot ännu mer, hängde inte med alls dom andra. Nu var målet att ta sig i mål och ta så många SM poäng som möjligt. Vi kämpade på men på transporten till sista sträckan började kopplingen att slira. Lite fix innan start, lite bättring en stund blev de. Vi kom i väg på sträckan och de flöt på skapligt, sen på transporten till mål blev spännande, vid mål rampen fick vi köra med startmotorn. Noll koppling då. Vi kom i mål med något defekt bil. Vi fick 13 SM poäng med oss, ligger 4:a i tabellen fortfarande.
Stort tack till Anton och Mats för fenomenal service och till Niklas som rattar Skodan lugnt och säkert. Nu lite renovering av bilen innan SM Linköping om tre veckor.
Tack för ordet!
Codriver Christer Carlsson
Häggs Bildem motorsport
» Pressrelease från Christer Carlsson.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2016-08-21 11:39:00
|
|
Mälarturf Sprinten, Skilling 50 & Kåtmyraslaget bland lördagens rallyn att följa.
Fem rallyn att följa lite extra, störst på hemmaplan är Mälarturf Sprinten hos Taxinge MK, enkelt med en sträcka på knappt 4km som går dubbelt och närmare 90-talet startande.
Skilling 50 lockar närmare 60 tävlande när E-Cupen tar final, hälften av åkarna kör om cupens poäng. Rallyt med två sträck...Publicerad: 2025-10-25 06:16:20
Från SM guld till Norsk Junior ERC satsning.
Nu 18-åriga Norska framtidsnamnet Karl Peder Nordstrand siktar kommande säsong på en full säsong i Junior ERC. Årets säsong har inneburit tävlande på hemmaplan med Peugeot 208 R2 där bland annat Johan Johansson hoppat in som co-driver.
Han har också gjort två Junior ERC starter, slutade tvåa i bå...Publicerad: 2025-10-24 18:36:04
90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
Taxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.
Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...Publicerad: 2025-10-24 10:46:28
Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
E-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.
För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...Publicerad: 2025-10-24 08:55:19
Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
Lewis & Hunter Cambrian Rally tar Brittiska rallymästerskapet till mål, från Llandudno utgår rallyt med 82km under lördagen. Lördagen bjuder sju sträckor, välkända sträcknamn från VM med Elsi, Clocaenog, Brenig och Alwen. Start strax efter nio på lördagens förmiddag och målgång vid 17-tiden för rall...Publicerad: 2025-10-24 05:55:23
Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
Kalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.
Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...Publicerad: 2025-10-23 19:43:39
Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
Inför helgen drar Stig Andervang till Holländska Rocar-Tech Twente Rally där Sven Hakkesteeg är tillbaka i högerstolen på Hyundai i20 N Rally2. Ett 80-tal bilar totalt i rallyt som avgörs Holländska Mästerskapet med 13,4 mil special på asfalt.
Rallyt startar lördag eftermiddag då tre sträckor kör...Publicerad: 2025-10-23 11:14:30
Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
Hälsingeserien tar målgång med Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS, det är tävling på banan med tre varv per om gång och två tävlingsåk.
Totalt 40 åkare stannade listan på när anmälan stängde, då med 35 bilar för rallyklasserna. Ut för 4wd går Jan Wikström i Ford Fiesta R5 medans Tony Persson och Måns ...Publicerad: 2025-10-23 09:01:10
Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
M-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.
En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...Publicerad: 2025-10-23 05:57:06
Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
Svenska RallyCupens kalender för 2026 är på gång samtidigt som det är dags att hylla årets pristagare efter sina prestationer i Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta.
Den 8:e november är det dags att inta Katrineholm där prisutdelning äger rum ihop med...Publicerad: 2025-10-22 18:31:41
|
| |