|
 Solid insats gav två nya VM-poäng! PRESSRELEASE
Daniel presterade ännu en stabil körning som gav honom två nya meriterande poäng i VM-tabellen. Daniel och Denis har nu kört tre VM-deltävlingar i rad tillsammans och tagit poäng i samtliga! Faktum är att Marcus Grönholm, Mikko Hirvonen och Daniel är de enda tre förarna som tagit VM-poäng, i de tävlingar som de hittills kört under säsongen.
Daniel ändrade några inställningar på Xsaran inför dagens avslutande etapp och det gav genast utdelning. På den inledande specialsträckan i morse lyckades Daniel med sin bästa åkning under hela rallyt, som han själv uttryckte det. Det startade drygt 25 WRC-ekipage varav endast 15 bilar kom i mål. Det var en av de knixigaste och tekniskt krävande tävlingarna som Daniel fullföljt i sin karriär. Att han deltagit i Rally Portugal tidigare år hade han inte så mycket fördel av - hastigheten och tempot på noterna är helt annorlunda i en WRC-bil - något som Mikko Hirvonen också kunde intyga vid målgång. Prestationen blir inte mindre av att Daniel sätter sig i en Citroën Xsara WRC för första gången i ett grusrally, utan några testmil alls i bilen innan...!
-Vi måste vara helnöjda efter ett sånt här rally, säger en något slutkörd men samtidigt lycklig Daniel! Att kunna klättra ännu en placering under slutdagen är jag ruskigt stolt över, i synnerhet med tanke på att Henning faktiskt hade passerat mig på de avslutande sträckorna under lördagen. Förutsättningarna inför varje tävling är givetvis annorlunda. Det enda som emellertid under några är nu inte skiljer sig från föregående rallyn, är de nästan obefintliga förberedelser som jag ställs inför varje gång. Det är med bakgrund av dessa kalla fakta som jag rankar den här prestationen väldigt högt, faktiskt.
-Jag kom hit ner till Portugal med förhoppningen och målsättningen att jag skulle konkurrera om platserna strax bakom de sex fabriksförarna. Även om jag på förhand inombords visste att jag också skulle få svårt mot sådana förare som exempelvis Manfred Stohl (fjärdeplats totalt i VM 2006), Henning Solberg, Gigi Galli och Tony Gardemeister för att nämna några. Att i sammanhanget då kunna kvittera ute en sjundeplats, är därför för mig personligen en riktig höjdare!
Nu väntar en period välförtjänt vila hemma i Sverige för Daniels del, innan nästa rally går av stapeln. Vi återkommer med information angående fortsättningen inom kort.
Håll dock utkik - imorgon kommer en pressrealese om föraren som fick WRADD:s hedersutmärkelse under Rally Portugal!
» Pressrelease från Daniel Carlsson.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad:
|
|
WRC tabellerna efter Central European Rally - två Svenska guldmedaljörer.
WRC-säsongen närmar sig sitt slut, efter helgen Central European Rally står deltävlingar i Japan och Saudiarabien på spel innan serien avslutas. Om förartiteln är det spännande, tre förare från ett och samma team gör upp.
Elfyn Evans tillbaka som ledare, nu 13 poäng före Sebastien Ogier och helge...Publicerad: 2025-10-20 11:05:39
Så körs Rally Sweden 2026 - Sträckor, tidsplan och kartor!
I förra veckan presenterades såväl Rallyguide som tidsplan och kartor för Rally Sweden 2026, torsdagen 12:e februari inleds rallyt med shakedown, sträckan Umeå City klockan 9:01, identisk med årets lyckade shakedown centralt i Umeå på 3,44km.
På kvällen efter klockan 18 invigs rallyt och de tävla...Publicerad: 2025-10-20 08:55:53
Reiersen till mål i tufft Rallye Sanremo.
72:a upplagan av Rallye Sanremo avgjordes i helgen med Svenskt på startlinjen, Isak Reiersen och Stefan Gustafsson åkte till Italien för andra raka asfaltsrallyt.
Fyra sträckor på fyra mil under lördagens kväll, som 43:a ses Isak efter dagen med Skoda Fabia Rally2 Evo, man inledde annars som tol...Publicerad: 2025-10-20 05:58:49
Oliver Solberg bäst på asfalt, också.
VM-framgångarna fortsätter för Oliver Solberg (24). I Central European Rally imponerade den nykrönta världsmästaren med sin första seger på asfalt i karriären.
35 dagar efter att Solberg och kartläsaren Elliott Edmondson säkrade sin första VM-titel i WRC2-klassen, visade sig duon vara oslagbara ä...Publicerad: 2025-10-19 21:08:45
243 ekipage i listan när anmälan för Novemberskölden stängde.
Klockan 17 stängde anmälan till Novemberskölden som körs den 1:e november, tävlingen som final för Bilsport Rally Cup. Räkneverket stannade på 243 ekipage inklusive föråkare när klockan slagit 17:00 - det är då fyra föråkare och en debutant i den siffran för rallyts fyra sträckor.
Totalt ett 100-...Publicerad: 2025-10-19 17:18:48
Mille Johansson och Johan Grönvall Juniorvärldsmästare i rally - avgjorde med 1,6 sekund.
20-årige rallyföraren Mille Johansson från Katrineholm och kartläsaren Johan Grönvall från Arvika är Juniorvärldsmästare i rally 2025. Svenskduon säkrade VM-guldet efter en dramatisk avslutning på Central European Rally, där de vann tävlingen med 1,6 sekunders marginal – och därmed också hela mäster...Publicerad: 2025-10-19 16:34:46
Junior VM titeln till Mille och Johan efter fantastisk och dramatisk avslutning.
Junior WRC guldet hamnar i Sverige, Mille Johansson och Johan Grönvall gör en makalös urladdning på sista specialsträckan i Central European Rally. Svenska ekipaget har legat i underläge då Ali Turkkan haft ledningen och gjort upp om titeln med Taylor Gill.
Men turkiske Ali körde av på näst sista...Publicerad: 2025-10-19 14:36:34
Rovanperäs seger säkrar Toyotas VM titel - Solberg vann Rally2.
Kalle Rovanperä var trea genom sista specialsträckan, säkrade segern i Central European Rally, finländarens tredje seger för säsongen. Samtidigt passerade Elfyn Evans upp som tvåa då han gick förbi Ott Tänak. Takamoto Katsuta, Adrien Fourmaux, Sami Pajari och Josn McErlean fortsatte för Rally1-klass...Publicerad: 2025-10-19 14:23:00
Latvala tog året fjärde seger i historiska EM-serien.
Efter 14 mil asfalt i spanska Rally de Asturias Historico stod Jari-Matti Latvala och Janni Hussi igår som vinnare. Det finska Toyota Celica ekipaget tog också samtliga 11 sträcksegrar i rallyt och körde hem rallyt med 2:02 minut före Andrea "Zippo" Zivian i Peugeot 306 Maxi.
Av de för EM tävlan...Publicerad: 2025-10-19 11:50:26
Stopp för Neuville - tre sträckor kvar för Central European Rally.
Fyra sträckor blev tre när Central European Rally inledde söndagen, 4km in på första sträckan tog det stopp för Thierry Neuville som träffade ett broräcke och blockerade vägen.
Besättningen är oskadd men bilen behöver flyttas och bron vars räcke deformerades behöver säkras upp inför andra vändan ...Publicerad: 2025-10-19 09:03:13
|
| |