|
 Hedström i rallyskogen igen. PRESSRELEASE
- Ger värdefulla mil bakom ratten inför rallycross-säsongen!
Peter Hedström har siktet inställt på ännu en rallycross-säsong, men vägen dit går genom hård träning och rally! Siktet är inställt på att skapa de bästa förutsättningarna för rallycross någonsin, både fysiskt, mental och körmässigt.
Det är inte bara bakom ratten det går fort hos Hedströms Motorsport. Från ax till limpa på två dagar, var resultatet efter lite idéer om att testa rally igen.
- Det var meningen en grupp H-bil, men slutade med en Evo 10-Mitsubishi, säger Peter Hedström glatt.
Peter har bara kört ett enda rally i sitt liv tidigare, för tolv år sedan. Men nu på lördag är det dags igen, då han står på startlinjen i helgens stora motorbegivenhet i Värmland, Finnskogsvalsen, arrangerad av MK Ratten.
Hedström gör rallysatsningen lite som en kul grej, men också för att skaffa värdefulla fullfartsmil i kroppen inför kommande rallycross-säsong. Med sig vid sin sida har han rallyrutinerade Patrik Westerberg, en av Peters bästa vänner, som han växt upp tillsammans med uppe i Torsby.
- Det här ska bli riktigt kul! Och spännande! Patrik är superduktig bakom ratten och vunnit Sverigeserien i Volvo Original, men har aldrig suttit bredvid och läst noter förut, berättar Peter Hedström.
Vi kan räkna med att det blir en spännande tur bilen med många skratt.
- Jag har ju aldrig kört på noter heller, vi höll på att skratta ihjäl oss när vi testade lite i helgen, vi brukar inte kunna va riktigt seriösa tillsammans, skrattar Peter.
Hårdträningen för att komma i form fysiskt började Peter Hedström redan för ett år sedan, som ett nyårslöfte 2015.
- Jag sa 15 kilo, men gick ner 24,6 under året. Senaste två månaderna har jag kört 4 gym-pass i veckan för att bygga upp muskler.
Trots en tuff höst på det privata planet, känner sig nu Peter starkare än någonsin, även mentalt.
- Jag har fått självförtroendet tillbaka, det kom efter EM-finalen i Italien där jag kände att jag verkligen kan vara med och kriga i toppen igen.
Peter nämns också i förhandssnacket inför Finnskogsvalsen eftersom det väntas en rallycross-duell mellan honom och Sebastian Eriksson. Men Peter vill gärna passa på att tona ner förväntningarna på detta lite. I Mitsubishin ska nämligen Peter skjutsa runt 100 personer, vid i ett team-arrangemang i samband med Svenska Rallyt.
- Jag riskerar inte mitt åtagande mot alla de 100, men dyker Sebastian även upp i LBC-ruschens anmälningslista, så tar jag gärna upp kampen då.
Avslutningsvis riktar Peter Hedström ett stort tack till alla de lokala sponsorerna hemma i Torsby, som gjort den här rallysatsningen möjlig att genomföra.
» Pressrelease från Hedströms Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2016-01-14 20:25:27
|
|
Från SM guld till Norsk Junior ERC satsning.
Nu 18-åriga Norska framtidsnamnet Karl Peder Nordstrand siktar kommande säsong på en full säsong i Junior ERC. Årets säsong har inneburit tävlande på hemmaplan med Peugeot 208 R2 där bland annat Johan Johansson hoppat in som co-driver.
Han har också gjort två Junior ERC starter, slutade tvåa i bå...Publicerad: 2025-10-24 18:36:04
90-talet bilar för Mälarturf Sprinten.
Taxinge MK med Mälarturf Sprinten under lördagen, nationell RS-tävling med rekognosering av de 7,6km som är special, en sträcka som körs dubbelt och rallyt är deltagarmässigt störst för helgen med 92 tävlande.
Prestigefylld tävling där 4wd klassen ställer 16 bilar på startlinjen med bland andra P...Publicerad: 2025-10-24 10:46:28
Närmare 60 bilar för Skilling 50, final för E-Cup.
E-Cupen tar final med Skilling 50 hos Skillingaryds MK, där väntar två sträckor dubbelt och ger 16km special. 64 bilar i listan men då tre debutanter och tre föråkare inräknat - 30 bilar tävlar då om poäng i E-Cupen.
För de trimmade klasserna med två och fyrhjulsdrift ses totalt 24 åkare där åtta...Publicerad: 2025-10-24 08:55:19
Kalle utmanar i Cambrian Rally - final i Brittiska mästerskapet.
Lewis & Hunter Cambrian Rally tar Brittiska rallymästerskapet till mål, från Llandudno utgår rallyt med 82km under lördagen. Lördagen bjuder sju sträckor, välkända sträcknamn från VM med Elsi, Clocaenog, Brenig och Alwen. Start strax efter nio på lördagens förmiddag och målgång vid 17-tiden för rall...Publicerad: 2025-10-24 05:55:23
Fyra tävlingshelger i Back SM 2026.
Kalendern för 2026 års Back SM är presenterad, det blir fyra tävlingshelger där det går två race per helg hos varje arrangör. Premiär blir det i Himlabacken hos Borås MK den 9-10:e maj. Sedan styr man norrut för tävlande hos Lima MS redan den 23-24:e maj.
Den 8-9:e augusti drar man till Bydalen f...Publicerad: 2025-10-23 19:43:39
Andervang kör helgens Holländska final, Rocar-Tech Twente Rally.
Inför helgen drar Stig Andervang till Holländska Rocar-Tech Twente Rally där Sven Hakkesteeg är tillbaka i högerstolen på Hyundai i20 N Rally2. Ett 80-tal bilar totalt i rallyt som avgörs Holländska Mästerskapet med 13,4 mil special på asfalt.
Rallyt startar lördag eftermiddag då tre sträckor kör...Publicerad: 2025-10-23 11:14:30
Hälsingeserien avslutar med Kåtmyraslaget.
Hälsingeserien tar målgång med Kåtmyraslaget hos Ljusdals MS, det är tävling på banan med tre varv per om gång och två tävlingsåk.
Totalt 40 åkare stannade listan på när anmälan stängde, då med 35 bilar för rallyklasserna. Ut för 4wd går Jan Wikström i Ford Fiesta R5 medans Tony Persson och Måns ...Publicerad: 2025-10-23 09:01:10
Sesks kör Puma Rally1 i WRC finalen.
M-Sport Ford WRT har redan sagt att de bevakar en rad rallytalanger för sin satsning i WRC-serien 2026 - dagens förare med Gregoire Munster och Josh McErlean kan komma att ändras.
En av förarna som redan gjort sex starter i år och gör sig nu redo för en sjunde är Martins Sesks, Lettländaren får c...Publicerad: 2025-10-23 05:57:06
Missa inte anmälan till Svenska RallyCupens prisutdelning & fest.
Svenska RallyCupens kalender för 2026 är på gång samtidigt som det är dags att hylla årets pristagare efter sina prestationer i Vilda Ryd Racet, Rally Uppland, Kullingstrofén, Rally Bergslagen och Marknadsnatta.
Den 8:e november är det dags att inta Katrineholm där prisutdelning äger rum ihop med...Publicerad: 2025-10-22 18:31:41
Juniormästare Carlberg om nya Opel Mokka GSE - Opel Motorsport jagar nya svenska rallytalanger.
Calle Carlberg bjöd in att köra nya Opel Mokka GSE som föråkare till ADAC Opel e-Rally Cup´s final i samband med Central European Rally. Svensken med bred erfarenhet av dagens Opel Corsa-e fick nu chansen att vara med och utveckla den kommande cupbilen som ska forma nästa generation rallyjuniorer.
...Publicerad: 2025-10-22 08:55:19
|
| |