|
 Team Tidös Race4Health: Blomqvist och Göransson anför svensk välgörenhetssatsning. PRESSRELEASE
I veckan inleds East African Safari Rally, en av motorsportens tuffaste och mest historiska tävlingar. Med startpunkt i kenyanska Mombasa ska närmare 60 bilar ta sig an ett nio dagar långt äventyr över den afrikanska savannen – och med på startlinjen finns det svenska välgörenhetsinitiativet Race4Health, anfört av motorprofilerna Stig Blomqvist och Richard Göransson. Med i teamet finns även meriterade kartläsaren Emil Axelsson, nybliven mästare i Asia-Pacific Rally Championship tillsammans med Pontus Tidemand, samt de framgångsrika juniorerna Robin Friberg och Mattias Adielsson.
Race4Health lanserades 2012 av Team Tidö-ägaren David von Schinkel med syftet att sammanföra motorsport och välgörenhet. Under East African Safari Rally 2013 - projektets första stora internationella åtagande - samlades drygt två miljoner svenska kronor in till sex öronmärkta hjälporganisationer, var och en representerade av varsin Porsche 911 med fullt upplåten reklamplats.
I årets upplaga av den afrikanska tävlingen finns fem organisationer företrädda: Alzheimerfonden, Project Playground, Drying-Little-Tears by Sixt, Riders samt Zelmerlöw & Björkman Foundation. Varje organisation kommer liksom 2013 att få använda rallyt som plattform för sina respektive kampanjer, återigen med varsin bil till start. Donationer sker huvudsakligen på www.Race4Health.com.
Stig Blomqvist, rallyvärldsmästare 1984, kommer att köra en av bilarna med den legendariske belgiske kartläsaren Stephane Prevot i högerstolen. Med i Race4Healths föraruppställning finns även den fyrfaldige STCC-mästaren och Team Tidö-chauffören Richard Göransson.
– Ambitionen med Race4Health är att skapa en plattform där motorsporten blir något viktigare än bara en tävlingsform, säger initiativtagaren David von Schinkel. Det känns verkligen fantastiskt att kunna kombinera välgörenhet med rally på det här sättet, i en extrem miljö där både team och bilar genomgår en obeskrivlig påfrestning. Vi har förberett oss ordentligt och går ut med målsättningen att dels få alla bilar i mål – en tuff uppgift i Afrika – och dels att slåss om segern. Vi hoppas att så många som möjligt följer oss och är med och stöttar det här projektet till förmån för vårt gemensamma samhälle.
Årets insamling genomförs under parollen "Tribute 2 Björn Waldegård", i en hommage till 1979 års rallyvärldsmästare Björn Waldegård. Den mycket populäre upplänningen gick tragiskt bort i augusti 2014, 70 år gammal, och stöttade Race4Health genom att bland annat köra en av projektets bilar 2013.
East African Safari Rally avgörs mellan den 19-27 november.
» Pressrelease från Race4Health.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad: 2015-11-16 12:42
|
|
33 rallyåkare till Höljes eget Rally Magic.
Som uppvärmning inför rallycrossfesten i Höljes körs Rally Magic med Finnskoga MK som arrangör, nästa fredagkväll körs det rally över banan och på områdets vägar, bland annat campingområdet "lyckliga gatan".
Igår fredagens presenterades listan, 33 namn för rallyt som inleds med Pontus Tidemand, J...Publicerad: 2025-06-27 23:32
Surasprinten, rallyåkning i centrala Surahammar.
Söndagsrally med Surasprinten hos MSK Hammaren - rallyt går i Surahammars centrum som totalt ger knapp 3km och då ska en sträcka på asfalt som går fyra gånger.
14 åkare genom trimmat 2wd med Jörgen Jansson, Marcus Rutgerson, Ole Morten Korsmo och Johnny Nilsson bland namnen i klassen.
Åtta åka...Publicerad: 2025-06-27 22:28
Skilling 500, Seffle City Motor Challenge och Acropolis Rallyt bland lördagens rallyn att följa.
Det blir en massiv rallyhelg på flera fronter, både i Sverige och utomlands tävlas det med Svenska intressen, Skilling 500 med närmare 170-talet startande är störst med sex sträckor på 45km.
Hällefors MK kör sista deltävlingen för året i HMK´s RS-serie och har Historiska Sprint & Back Cupen på be...Publicerad: 2025-06-27 22:24
Summering, Tidemand och Wesslen lyckliga SM vinnare i Norrköping.
Högt tempo, bra rallyväder och gott om publik runt Himmelstalundsområdet när SM Veckan Rallysprint avgjordes under fredagen i Norrköping - för rallysprinten stod Norrköpings MK. Inledning med två kvalåk för de 40 åkarna, enskilt bästa kvalåk som utgjorde gallringen till finalen och det var i andra å...Publicerad: 2025-06-27 22:23
WRC ledning för Tänak, Solberg och Türkkan - Mille tvåa i JWRC.
Marginalerna drog ut redan på första sträckan under fredagens morgon i EKO Acropolis Rally, det var också rallyts längsta sträcka på 26,76km där Sebastien Ogier tog kommandot.
Thierry Neuville tog över ledningen innan Belgaren körde punktering och dalade i listan på ss4. Hyundaiåkarna med Adrien ...Publicerad: 2025-06-27 21:55
Imorgon, rallyfest runt Vrigstad, publiktips inför Skilling 500.
Nu på lördag den 28 juni är det dags för årets upplaga av Skilling 500. För första gången har tävlingen sin start- och målplats i Vrigstad. Det är också det fina samarbetet med Best Western Hotell Vrigstad och dess syskonhotell i gruppen Meeting Småland Hotel Group som ger tävlingen namnet Meeting S...Publicerad: 2025-06-27 21:31
Rally-SM presenterar kalendern för 2026.
Svensk Bilsport presenterar nu en preliminär kalender för 2026 års Rally-SM. Med sex deltävlingar på snö och grus väntar en säsong som bland annat bjuder på två vinterklassiker, final med South Swedish Rally i Olofström och ett historiskt jubileum i Vimmerby.
Kalendern innehåller både välkända st...Publicerad: 2025-06-27 15:35
Tidemand och Wesslen årets vinnare i SM Veckans Rallysprint.
Summering, två kvalåk följdes av två finalåk - när dem båda finalåken slagit samman och dammet lagt sig över Himmelstalundsområdet intill E4:an i Norrköping kunde de tre snabbaste besättningarna i de båda klasserna ta klivet upp på prispallen.
För de fyrhjulsdrivna ser vi Pontus Tidemand som vinn...Publicerad: 2025-06-26 18:23
Finaldags, två nya åk på Himmelstalundsfältet avgör SM Veckans rallysprint.
Finaldags vid 17-tiden, två nya åk ska göras över Himmelstalundsfältets välkända område, efter lite banpreparering och under tälten justeringar på bilarna. Tolv bilar för 2wd och åtta i fyrhjulsdrift gör upp om SM medaljerna.
Här gäller två åk, nu med sammanslagen tid vilket gör att det gäller at...Publicerad: 2025-06-26 18:21
Söndagsrally med Trollsprinten - 30-talet åkare i Trollhättan.
Rallykörning för söndagen även i Trollhättan, där går Trollsprinten med SMK Trollhättan som arrangör, 8,4km special fördelat på två sträckor väntar de tävlande 30-talet tävlande.
Smdigit arrangerat med fyra klasser, störst är Standard på 19 bilar med Tomas Sjöberg och Dan Rhodin som A-förare, på ...Publicerad: 2025-06-26 18:18
|
|
Tidigare nyheter:
Kvaldags i SM-Veckan, 12:50 drar man igång - WebTV och resultat live.
170 åkare till Skilling 500, sex sträckor under lördagen för DM-åkarna.
Fredagsrally, SM Veckan och EKO Rally Acropolis.
Tänak och Ogier toppar SS1 i EKO Rally Acropolis, Solberg WRC2 ledare, Mille åtta i JWRC.
Carlberg redo för Kanadensiskt rallyäventyr, 'fått fria tyglar' av Peugeot.
Katsuta och Neuville delat snabbast på shakedown inför EKO Acropolis Rally.
Jubileumsrally mitt i Säffle centrum, Seffle City Motor Challenge med maxat startfält.
60-talet åkare när HMK´s RS-serie avslutar med Sommarsprinten.
Andervang på 700 mils rallyturné, tävlingar, Monte Carlo-sträckor och i20 Rally2 Step 2.
Shakedown inför EKO Acropolis Rally - WebTV & resultat direkt här.
145 klassiska ekipage redo för KAK Midnattssolsrallyt 2025.
Resultat & WebTV från morgondagens shakedown inför EKO Acropolis Rally.
103 ekipage till ERC Rally di Roma Capitale - fyra Svenska bilar.
VM-ledande Mille redo för stentuffa JVM-tävlingen i Grekland.
Helin till helgens Rally Aalborg, ingår i Danska Mästerskapet och DM-Veckan.
Svenskt i Rallye Auto International Baie-des-Chaleurs, Carlberg favorit i 2wd.
Fler namn släppta för Rally Magic i Höljes - Sevius, Liljegren och Kristoffersson.
SM Veckan med 40 rallyåkare som gör upp om medaljer på Himmelstalundsområdet.
Onsdag och kvällsrally, SMK Sundsvall med Mittsverigesprinten.
Inför EKO Acropolis Rally, Startfält, Sträckor och länkar inför rallyt.
Nyhetsarkiv:
[ 2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[ Nyheter 2005 ][
Nyheter 2004 ][
Nyheter 2003 ][
Nyheter 2002 ][
Nyheter 2001 ]
|
| |