|
 Jerker Axelsson tillbaka i Rally-SM efter kraschen. PRESSRELEASE
För bara 10 dagar sen avgjordes den fjärde deltävlingen i Rally-SM i Askersund och där kraschade Jerker Axelsson och kartläsaren Mattias Andersson bilen hårt när de var i ledning. På fredag startar den femte deltävlingen av Rally-SM i Linköping och på plats kommer Jerker var med en nyrenoverad bil.
Efter halva förra deltävlingen hade Jerker Axelsson och Mattias Andersson en 15-sekunders ledning när det som inte fick hända hände. I en högerkurva som nöp så rullade de bilen ut i skogen på sexans växel.
- Det var en ordentlig avåkning, som tur var slog vi inte i några träd utan mest buskar innan det stoppade på taket långt ute på ett hygge, berättar Jerker
Efter heroisk insats av teamet senaste tio dagarna kommer Jerker och Mattias start med en nyrenoverad blå Subaru Impreza WRC S10 i helgens deltävling i Linköping.
- Ja de säger ju att Subarus skall vara blåa så fick bli den färgen , säger Jerker med ett skratt.
East Sweden Rally startar under fredagskvällen med två sträckor, varav den ena går i centrala Linköping. Under lördagen körs de återstående sju sträckorna, totalt skall 11 mil specialsträcka avverkas under helgen.
- Det blir en tuff tävling med utmanande vägar, förra året åkte vi av på sista sträckan när vi kunde säkra SM-guldet, berättar Jerker
Det kommer bjudas på tuffaste möjliga motstånd då i tävlingen med Fredrik Åhlin åter finns på startlinjen, förutom Fredrik kommer hela norska eliten i 4WD då det även vankas landskamp i tävlingen. Totalt är det 19 st ekipage anmälda i klassen Trimmat 4WD.
- Vi får försöka och komma in i det snabbt trots att avåkningen säkert kommer sitta i bakhuvudet på de första sträckorna, vi har inte råd att tappa för mycket tid så det är full fart framåt för att nå ett andra raka SM-guld nu när vi tappade ledningen i förra tävlingen, avslutar Jerker
Tidsplan
Fredag 4/9
17:30 Första bil startar
SS1-SS2
19:38 Första bil in för nattservice 60 min
Lördag 5/9
07:30 Första bil startar från Service
SS3-SS5
10:39 Lunchservice 60 min
SS6-SS8
12:42 Service 200 min
SS9
17:15 Första bil kör över målrampen
SM-Tabell Trimmat 4WD efter fyra av sex deltävlingar
1. Mats Jonsson, 47 poäng
2. Jerker Axelsson, 41 poäng
3. Thomas Thunström, 32 poäng
» Pressrelease från Bike Motorsport.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Följ helgens rallyn:
Publicerad:
|
|
Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
Polkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...Publicerad: 2025-08-16 22:22:11
Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
Tufft för Svenskarna i Barum Czech Rally Zlin, för Mille Johansson och Johan Grönvall började rallyt stabilt på fredagskvällen, nia totalt på publiksträckan. Men direkt på lördagens morgon en snurrning och bort mot tio tappade sekunder, missade ett vägbyte på ss3. Fortsatte bra men på kvällens sista...Publicerad: 2025-08-16 20:56:46
Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
Tre sträckor hos Laxå Rallyt gav närmare fyra mil för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup. Lite oväntat med 2wd bilarna i topp, Tobias Hult och Lina Fredriksson i VW Golf satte tempot på ss1 där 4wd åkande Dan Johannesson var sträcktvåa. Hult fortsatte bäst, ny sträcksege...Publicerad: 2025-08-16 19:55:17
Sandells tredje raka i LightOn Rallyt - vann före Andervang.
Jämtlands MK med Light On Rallyt under lördagen ingående i Hälsingeserien, sträckorna Furulund och klassiska I5-skogen körde dubbelt. På förhand stod Patrik Sandell med vännen och co-drivern Henrik Bolinder som storfavoriter.
Skulle det bli en tredje raka seger i hemmatävlingen, till helgen med e...Publicerad: 2025-08-16 19:14:45
Liiten totaltrea i Future SM Ralli - målgång för Jonna.
Jari Liiten och Per Almqvist kör hem en total tredjeplats i Future SM Ralli, årets sjätte och näst sista deltävling i Finska Mästerskapet. Svensken försvarade placeringen från fredagens sex sträckor, lördagen innehöll endast tre sträckor.
- Efter två tuffa dagar med snabba vägar och hårda fighte...Publicerad: 2025-08-16 18:55:45
Söndagsrally i Eslöv, RS-åkarna kör Kanonen.
Eslövs MS skjuter av Kanonen som deltävling i Södras RS-DM under söndagen, 15,4km special fördelat på tre prov som går dubbelt. 42 åkare i sju klasser gör upp.
16 åkare går genom trimmat 2wd med Peter Holgersson, Jonas Olsson och Tommy Andersson bland A-förarna. Skawomir Bronk och Hans-Daniel Ste...Publicerad: 2025-08-16 09:52:57
Sju rallyn att följa under lördagen, bl.a Laxårallyt och Polkatrofén.
100-talet åkare går för Laxårallyts tre sträckor om närmare fyra mil, det tävlas för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup.
Gränna MK tar vid i E-Cupen där 80 tävlande ger sig i kast med två sträckor dubbelt, 16km special.
Jämtländska LightOn sprinten i Hälsingeserien...Publicerad: 2025-08-16 06:03:13
Liiten totaltrea efter dag ett i Future SM Ralli.
I Future SM Ralli som samkörs med Lahti Historic Rally ses Esapekka Lappi i topp efter fredagens sex sträckor - tre Skodaekipage i täten efter dagens sju mil.
32 sekunder bakom den tidigare VM åkaren ses Anssi Rytkönen - exakt samma marginal har han vidare till Jari Liiten och Per Almqvist. Det ...Publicerad: 2025-08-15 20:43:48
Halvtid i Lahti där Jonasson är bäste Svensk, motorhaveri för Johansson.
Finska Lahti Historic Rally ingående i FIA European Historic Championship har nått halvtid, sex av tolv sträckor körda där Jari-Matti Latvala tog en snabb ledning som han höll in på kvällens sista sträcka, där tog det stopp med motorproblem för finländaren som fick styra åt sidan.
Istället är det...Publicerad: 2025-08-15 20:35:26
Tungt för Mille på Barum Czech Rally Zlin kvalet - Calle snabbast i JERC - rallystart ikväll!
Dominik Stritesky slog till med snabbaste tid på kvalet inför Barum Czech Rally Zlin, hemmaåkaren var då knappa tiondelen före Andrea Mabellini som hade Marco Marczyk som trea. De sex främsta med Skoda Fabia RS Rally2 på kvalet, totalt 17 Skodabilar ur den 23 bilar stora klassen i EM.
18:e tid fö...Publicerad: 2025-08-15 16:32:17
|
| |