|
![](bilder/0.gif) Bäckström segrade i Midnattssolsrallyt. PRESSRELEASE
Efter 117 mil, med flera olika ledare, vann till slut Arne Bäckström, Haninge MK, KAK Midnattsolsrallyt med sin Audi quattro.
-Riktigt skönt, att vinna rallyt är en dröm som förverkligats.
KAK Midnattssolsrallyt har varit en omväxlande tävling. Under första delen av Etapp 1 var veteranen Stig Andervang i en egen klass med sin Ford Escort, men när motorn sade ifrån klev Tobias Johansson, med pappa Erik ”Eken” i kartläsarstolen, fram. Även han fick ge sig på sista sträckan då bilen bara gick att köra på femman. Arne Rådström, Volvo 242, tog då över ledningen.
Under Etapp 2 var det Mikael Wisti, Volvo 240, för hela slanten och han ledde från start till mål. Rådström hade problem med skräp i bränslet och kunde inte köra fullt, samtidigt attackerade Arne Bäckström, Audi quattro, hårt bakifrån.
Att Bäckström menade allvar visade han redan på första sträckan av Etapp 3. Han gick upp i ledningen och Rådström hängde på, medan Wisti halkade ner till tredjeplatsen. På näst sista sträckan, som även var den längsta på 20,68 kilometer, minskade Bäckströms ledning. Trean Wisti låg bara 5,4 sekunder efter, och det blev en riktigt spännande avslutning på den publikstinna sträckan i centrala Västerås. Rådström lyckades dock inte köra in hela försprånget och blev tvåa totalt.
-Siktet var inställt på totalseger. Vi attackerade hela dagen, ibland kanske för hårt, och gjorde vad vi kunde för att vinna.
Även Bäckström hade siktet inställt på seger och han hade en plan för att nå dit: att inte ta några risker i början, öka efter hand och sedan ge järnet på slutet.
-Planen höll, vi är glada över segern och det kändes riktigt skönt att förverkliga vår dröm - att vinna Midnattssolsrallyt med den här egenbyggda bilen. Vi har en plan för nästa år också, sa Bäckström efter målgången.
I Regularity Elite var det mycket norskt och redan på de första sträckorna kopplade Thorbjörn Bye/Oddvar Moland, BMW 2002, greppet och behöll det ända till målet, även om Bertil Trued/Uno Dahl, Saab 96, gjorde vad de kunde för att köra prickfritt. Bye tog därmed sin tredje seger och Moland sin fjärde seger i KAK Midnattssolsrallyt.
-Det är lätt att få prickar på långa tävlingar, men rutinen hjälpte oss. Segern känns ”kjempegreit”, sa Moland.
I Regularity Sport var det far och dotter Sture och Helena Svensson, Saab 96, som dominerade från start till mål.
-Tävlingen har varit fenomenal och vi har fått oerhört mycket uppmuntran från deltagare och från publik, att det nästan är rörande. Uppslutningen på sista sträckan var fantastisk och vi är glada att vi kunde bjuda dem på en riktig fartshow, säger Lars Jonsson, KAK Midnattssolsrallyt.
Preliminärt slutresultat KAK Midnattssolsrallyt 2015
Historic
1) Arne Bäckström, Haninge MK, Audi quattro. Tid 1.50.24,9
2) Arne Rådström, Östmarks MFF, Volvo 242. +2,9s
3) Mikael Wisti, Fagersta MK, Volvo 240. +7,0s
Regularity Elite
1) Thorbjörn Bye/Oddvar Moland (N), BMW 2002 Tii. 118,6 prickar
2) Bertil Trued/Uno Dahl, SMK Trollhättan, Saab 96. 167,6
3) Anders och Jörn Gröttum (N), Opel Ascona. 194,3
Regularity Sport
1) Sture och Helena Svensson, GMF:s BK, Saab 96. 135,6 prickar
2) Gunilla Åling/Åsa Samuelsson, SMF Västerås, Volvo 142. 171,9
3) Björn Burum/Rolf Alexandersen (N), Volvo 142. 180,5
» Pressrelease från Midnattssolsrallyt.
» Denna samt tidigare pressreleaser, se Pressrelease
Publicerad: 2015-06-27 20:51
|
|
VOC Mekonomen Rally summerar året och ser framåt!
VOC Mekonomen Rally vill så här i årets slut passa på att önska alla en riktigt God Jul och ett Gott Nytt Rallyår.
VOC Mekonomen Rally ser tillbaka på ett 2024 där mycket hänt lite bakom kulisserna och som därför inte synts så mycket utåt. VOC är ju en klass, det tror jag det är många som inte ri...Publicerad: 2024-12-21 12:30
Brinke gör WRC2 satsning, inleder med Rally Sweden.
47-årige Holländaren Bernhard ten Brinke gör WRC2 satsning i Skoda Fabia RS Rally2 tillsammans med Wevers Sport.
Med co-driver Tom Woodburn och sponsorn Eurol Lubricants körs en program i WRC2 serien 2025.
Första starten sker i Rally Sweden vilket också blir Holländarens första tävling på snö ...Publicerad: 2024-12-21 08:27
Finnskogsvalsen ökar ut, ger 30 extra platser i startfältet.
Från 120 till 150, så accelererar startfältet till Rally Finnskog när arrangören MK Ratten idag kan ge rallyåkarna en julklapp, man utökar startfältet.
De maximala 120 ekipagen slog i taket snabbt när anmälan öppnade, med Volvo Euro Cup, 1300 Rallycup och MAS Cupen var intresset stort, många vill...Publicerad: 2024-12-20 15:44
Fler möjligheter att tävla i VOC öppnas kommande säsong.
Från och med säsongen 2025 så öppnas ett nytt sätt att tävla på hög nivå i VOC på sidan om SverigeSerien. I samarbete med Rally SM öppnas möjligheten att tävla i ett RM, Riksmästerskap som körs tillsammans med alla SM-tävlingar. VOC har alltid haft som mål och ledstjärna att vara klassen för alla. F...Publicerad: 2024-12-20 14:31
Uppesittarkväll för rallyfantaster på söndag, 10 gäster berättar om året och framtiden.
Rally Live sänder sin populära uppesittarkväll på söndag kväll den 22:e, med start klockan 18:00 rullar det igång med snack i studion fram till 21:00.
Redan 18:15 rings första gästen upp, sedan följer det med en ny rallypersonlighet i kvarten fram till slut. Först ut är Patrik Flodin som följs a...Publicerad: 2024-12-19 21:02
Uppdatering från Jari Liitens garage, Skodan redo för tävling igen.
En jul uppdatering från Jari Liiten Motorsport,
- Många har varit nyfiken vad som hände med Skodan efter avåkningen i Spanien. Det visade sig att karossen hade tagit alldeles för mycket stryk och vi fick ta beslutet att beställa en ny kaross från Skoda Motorsport.
Efter någon vecka så var...Publicerad: 2024-12-19 20:57
Flodin summerar rallyåret, tackar fansen och ser fram emot 2wd 2025.
Tredje raka SM-guldet och Svenska Mästare sex gånger på sju år i två olika klasser. Nästa år är det åter tvåhjulsdrivet som väntar för Patrik Flodin och Göran Bergsten.
– Det har varit jäkligt kul att få köra en sån här potent bil, men var sak har sin tid, sa Göran när han klev ur Polon.
...Publicerad: 2024-12-19 18:56
Skoda Motorsport skruvar upp bonusprogrammet för snabba Skodaförare.
Två år i rad har Skoda Motorsport missat EM titeln, inför året införde man ett bonusprogram för de som tävlar i EM med Skoda Fabia Rally2 av någon modell. 13 team med 16 förare var registrerade för årets ERC säsong och körde om pengar på ett Skoda-konto för att köpa reservdelar och service.
Med f...Publicerad: 2024-12-18 20:44
Irländaren McErlean tar andrasitsen hos M-Sport Ford WRT 2025.
Fyra förare på heltid i Toyota Gazoo Racing, tre för Hyundai Motorsport och så kom idag andra föraren till M-Sport Ford WRT som kör full säsong i teamets ena Ford Puma Rally1.
Gregoire Munster bekräftades igår för en fortsättning i teamet, idag är det Josh McErlean som visas upp som andre förare ...Publicerad: 2024-12-18 20:34
Rachele Somaschini gör WRC2 satsning med Citroen.
WRC2 klassen fortsätter att växa och det är Citroen C3 Rally2 som verkar hetaste bilen just nu, idag presenterade Rachele Somaschini att hon ihop med co-driver Nicola Arena gör ett program om sex deltävlingar i WRC2 nästa säsong.
Hon har tävlat i EM och Tour European Rally och tar nu steget upp i...Publicerad: 2024-12-18 20:30
|
| |