NYHETER
  PRESSRELEASER
  RALLYFOTO
  INTERVJUER
  INBJUDNINGAR
  RESULTAT
  TABELLER
  WEBTV & VIDEO
  E-CUPEN
  SVENSKA
       RALLYCUPEN

  RALLY VM - WRC
  RALLY EM - ERC
  RALLY SM
  KÖP & SÄLJ
  KALENDER



   | START | OM EMOTORSPORT.SE | ARKIV | LÄNKAR |

Kristensson imponerade i Torsby, premiär i VOC´s riksserier.
PRESSRELEASE

Tom Kristensson var namnet på allas läppar när VOC Mekonomen Rally körde årspremiär i såväl SverigeSerie som klassens nya VinterSerie med dubbeltävling i värmländska Torsby. En skåning i högsta elitklassen som imponerar på snö och is! Men Kristensson var inte ensam om att imponera. I den lägre elitklassen slog Fredrik Eckhardt till med en dubbelseger i topptempo även totalt. I Cupklassen imponerade förhandstippade Dennis Rådström lika mycket. Och i ungdomsrally etablerade sig unge Elias Lundberg även han med en imponerande dubbelseger och fantastiska sträcktider som ”den-att-slå” i årets juniorklass, ser vi återigen en ny storstjärna på uppgång i VOC Mekonomen Rally?

Torsby och Rally Finnskogsvalsen skapade fond för premiärhelgen i VOC Mekonomen Rallys nationella serier anno 2014, såväl den sedan länge väletablerade SverigeSerien som den för året nystartade VinterSerien. Glädjande att se är också att VOC Mekonomen Rally håller ställningarna i ett rallysverige med vikande antal startande på många håll, hela 58 VOC Mekonomen Rallybilar kom till start i Torsby, ett antal mycket nära toppnoteringarna för en specifik klass i en vintertävling i modern tid.

Torsby och MK Ratten bjöd på rallysträckor i absolut toppkvalitet. I fjol gäckade Kung Bore med sin frånvaro tävlingen tvingade arrangerande MK Ratten att ställa in för första gången på mer än 20 år. Men, i år tog MK Ratten en gruvlig revansch på Bore. Fantastiskt fina sträckor rakt igenom hela rallyt, på sträckningar med anor från svenska VM-rallyt, absolut toppklass! Tack MK Ratten, tack eldsjälen Sven Täppers och hela ditt fantastiska gäng funktionärer.

Kristensson överraskade i högsta elitklassen

När hade vi senast en skåning högst upp på prispallen i en vintertävling, med en smålänning som stark utmanare?

Första dagen av dubbeltävlingen i Torsby var det förhandstippade norrbottningarna Thomas Lahti med CoDriver Tomas Wikström som klev upp högst på pallen, men detta först efter en fantomtid på sista sträckan och trots denna tätt följda av Tom Kristensson/Timmy Berntsson. En av klassens nytända OldBoysekipage Lars Ohlsson/Göran Widell körde in på en stabil tredjeplats, berättar klassansvarig Roger Fransson.

Annan ordning i söndagstävlingen.

På söndag var det återigen Kristensson som tog taktpinnen redan på första sträckan, huvudsakligen utmanade av duon Erik Karlström och Oscar Almqvist, Skåne före Småland. En krånglande växellåda gjorde att de sistnämnda paret inte riktigt kunde göra sig rättvisa i lördagens tävling, problem som till sist också kostade strafftid på grund av en sen ankomst till en tidskontroll. Lahti på tredjeplats trots en stark spurt.

I kraft av detta leder Kristensson serierna skuggad av Lahti och med Ohlsson på tredje plats.

Trots att Kristensson fanns med som en dark-horse i förhandstipset så måste det ändå ses som en överraskning att den unge jättetalangen från Hörby nu kan stoltsera som serieledare, fantastiskt bra kört Tom.

Eckhardt stabil i lägre elitklassen

I Elit B så var det lågoddsarna Fredrik Eckhardt och CoDriver Charlie Ekström för hela slanten.

Det var en imponerande uppvisning av duon Eckhardt/Ekström. De åkte i ett fantastiskt tempo, fullt i klass med högsta elit. På lördag var det ständigt hårdsatsande Fredric Magnusson med Joakim Ihren i högerstolen som tog andraplatsen, Per Allo med ledsagare Kristoffer Gustavsson tätt därefter, och nyligen uppklassade Patrik Westerberg/Ida Bood skuggandes på en fin fjärdeplats.

Lika imponerande av Eckhardt på söndag.

På söndgens första, långa och helt fantastiska första sträcka så slog Per Allo till med en kanontid och ledde klassen klart. Men Eckhardt kontrade med en likaledes imponerande tid på SS2, kallad Solberg där starten sker alldeles utanför inte rallyikonen forne världmästaren och nyblivne RallyCross världsmästarens Petter Solbergs hus. Eckhardt återställde med detta ordningen. Unga Fredrik Jonasson och CoDriver Jimmy Nesterud för dagen i nybyggd bil efter den kraftiga kraschen i Eskilstuna i höstas, tätt därbakom. I mål Eckhardt före Allo i sin tur före Jonasson, och återigen en fin prestation av Westerberg med ytterligare en fjärdeplats. Magnusson längre ner i listan efter tio minuters snöskottning.

Dennis Rådström tämligen ohotad i Cupklassen

Även i cupklassen så var klassansvarigs förhandstips riktigt pålitliga.

Dennis Rådström med CoDriver Filip Wernefur hade kontroll på handlingarna. I lördagens tävling utmanades de till en början ordentligt av ett annat av förhandstipsen, Per Ström/Emma Eriksson som faktiskt var snabbast på dagens första sträcka med André Nygren/Emil Ohlsson bara tiondelar bakom. Men med stabil körning vann till slut Rådström tämligen komfortabelt före Ström och med Nygren på den sista pallplatsen. Tänker Dennis måhända ärva manteln av SverigeSerie mästaren för bara något år sedan pappa Arne, numera dominant i Historic-klassen?

Än mer stabilt av Rådström på söndag.

I söndagstävlingen hade Rådström tempot inne redan från början, slog knock redan på första sträckan för daqen och kunde efter detta tryggt bevaka segern. Nygren nu på stabil andraplats och med Johan Eriksson vägledd av Sten Yngve Styffe på säker tredjeplats. Ström hade inte riktigt tempot under söndagen, skottade dessutom snö på dagens sista sträcka och var med detta definitivt borta från toppstriden.

Elias Lundberg imponerade stort i juniorklassen

Såg vi en kommande stjärna födas i Torsbytävlingarnas juniorklass?

Unge Elias Lundberg, ännu inte fyllda 17 år, med pappa Robert i högerstolen tog sin första seger redan i fjolårets finaltävling i Örebro. Jag utfärdade redan då ett ”håll-koll-på-denna-yngling”. Och kunde samtidigt berätta att han går in i ett mentorsystem som klassen nu dragit igång och får med detta vägledning i sin karriär av snabbe och seriöst satsande Per Allo. I lördagstävlingen i Torsby så krossade Elias allt motstånd, vann till slut med nästan två minuter och detta utan att någonsin kört rallybil på snö och is tidigare. Imponerande!

Lukas Kindgren/Peo Kindgren på andraplats och Rasmus Holm/Per Kvarnström på den tredje.

­På söndag morgon måste både Rasmus och kartläsare Per ätit taggtråd till frukost! De utmanade nu Elias stenhårt. Elias tog kommandot på första sträckan, Rasmus bröt tillbaka ordentligt på den andra med en kanontid och ledde efter detta klassen. Men med en supersatsning på sista sträckan så tog ändå Elias segern även i söndagens tävling. Vilka fantastiska juniorer den här klassen plockar fram hela tiden, tack Elias och Rasmus för showen!

Elias före Rasmus med Lukas på tredjeplats.

Vi kan inte lämna ungdomsklassen utan att nämna ytterligare en prestation, Emelie Axelsson som körde in som fyra båda dagarna. Emelie är en tjej av den nya sorten som fokuserar enbart sin klass och klasserna ovanför, inte att tävla mot andra tjejer. Helt rätt tänk för vidare utveckling. Och helt i linje med klassens som alltså från och med i år inte längre har en separat dam/tjej klass. Go for it Emelie!

Nu laddar klassen för Sveg och Härjedalsbrickan 1 & 2

När detta reportage skrivs så har anmälan till Härjedalsbrickan hunnit stänga. Återigen en dubbeltävling kommande helg som kommer att gå på fantastiska vägar. Nästan 14 mils rallyåka på två dagar. Har du ångrat dig så finns efteranmälan öppen på raceconsulting.se

Det finns massor med intressanta frågor inför tävlingarna i Sveg: Ska Tom Kristensson kunna upprepa bedriften från Torsby eller blir det Lahti eller kanske Karlström som ställer sig överst i Elit A? Eckhardt är i skrivande stund inte anmäld till Sveg, vem axlar då manteln i Elit B? Blir det Allo, Jonasson, Magnusson eller någon annan? Ska Rådström fortsätta dominera i C eller har Ström, Nygren eller någon annan hittat lite mer fart? Ska striden i juniorklassen mellan Elias och Rasmus bli lika het som den var i söndagstävlingen i Torsby?

Många frågor, till helgen får vi svaren. En sak är säker, det kommer att bjudas på tuffa fajter och rallyunderhållning på toppnivå. På lördag morgon kör vi!


» Pressrelease från VOC Mekonomen Rally.

» Denna samt tidigare pressreleaser, se
Pressrelease


Följ helgens rallyn:
Svenska Sprintserien 10:[Resultat]
Kanonen:[Resultat]
Laxårallyt:[Resultat][GPS-Karta][Mellantider]
Svenska Sprintserien 9:[Resultat]
Polkatrofén:[Resultat]
LightOn Rallyt:[Resultat]
Future SM-ralli:[Resultat][Tidsplan][WebTV][GPS-Karta][Mellantider][Anslagstavla][Karta]
Barum Czech Rally Zlin:[Resultat][Shakedown][Tidsplan][WebTV][Mellantider][Info][Anslagstavla][Karta]
Lahti Historic Rally:[Resultat][Anslagstavla][Karta]

Publicerad:






Tobias rattade hem Polkatrofén, snabbast från start till mål.
© emotorsport.sePolkatrofén med start & mål vid Adelövs Gård, Gränna MK som arrangör och det bjöds på deltävling i E-Cupen. Intresset var stort med 100-talet anmälda till de 65 platserna, arrangören kunde få loss yta för 80 bilar som gavs plats i startfältet. 1,6 mil special fördelat på två sträckor dubbelt var kon...

Publicerad: 2025-08-16 22:22:11


Punktering för Mille - Calle bröt med trasig drivaxel från stor Junior ERC ledning.
© @World / Red Bull Content Pool.Tufft för Svenskarna i Barum Czech Rally Zlin, för Mille Johansson och Johan Grönvall började rallyt stabilt på fredagskvällen, nia totalt på publiksträckan. Men direkt på lördagens morgon en snurrning och bort mot tio tappade sekunder, missade ett vägbyte på ss3. Fortsatte bra men på kvällens sista...

Publicerad: 2025-08-16 20:56:46


Hult i VW Golf totalsnabbast i Laxå Rallyt.
© emotorsport.seTre sträckor hos Laxå Rallyt gav närmare fyra mil för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup. Lite oväntat med 2wd bilarna i topp, Tobias Hult och Lina Fredriksson i VW Golf satte tempot på ss1 där 4wd åkande Dan Johannesson var sträcktvåa. Hult fortsatte bäst, ny sträcksege...

Publicerad: 2025-08-16 19:55:17


Sandells tredje raka i LightOn Rallyt - vann före Andervang.
© PatrikSandell.comJämtlands MK med Light On Rallyt under lördagen ingående i Hälsingeserien, sträckorna Furulund och klassiska I5-skogen körde dubbelt. På förhand stod Patrik Sandell med vännen och co-drivern Henrik Bolinder som storfavoriter.

Skulle det bli en tredje raka seger i hemmatävlingen, till helgen med e...

Publicerad: 2025-08-16 19:14:45


Liiten totaltrea i Future SM Ralli - målgång för Jonna.
© Taneli Niinimäki.Jari Liiten och Per Almqvist kör hem en total tredjeplats i Future SM Ralli, årets sjätte och näst sista deltävling i Finska Mästerskapet. Svensken försvarade placeringen från fredagens sex sträckor, lördagen innehöll endast tre sträckor.
- Efter två tuffa dagar med snabba vägar och hårda fighte...

Publicerad: 2025-08-16 18:55:45


Söndagsrally i Eslöv, RS-åkarna kör Kanonen.
© Henrik Åkeson, Henrikrallyfoto.Eslövs MS skjuter av Kanonen som deltävling i Södras RS-DM under söndagen, 15,4km special fördelat på tre prov som går dubbelt. 42 åkare i sju klasser gör upp.

16 åkare går genom trimmat 2wd med Peter Holgersson, Jonas Olsson och Tommy Andersson bland A-förarna. Skawomir Bronk och Hans-Daniel Ste...

Publicerad: 2025-08-16 09:52:57


Sju rallyn att följa under lördagen, bl.a Laxårallyt och Polkatrofén.
© emotorsport.se100-talet åkare går för Laxårallyts tre sträckor om närmare fyra mil, det tävlas för Västras DM, Stockholms DM, VOC Sverigeserien och Mega Rally Cup.

Gränna MK tar vid i E-Cupen där 80 tävlande ger sig i kast med två sträckor dubbelt, 16km special.

Jämtländska LightOn sprinten i Hälsingeserien...

Publicerad: 2025-08-16 06:03:13


Liiten totaltrea efter dag ett i Future SM Ralli.
© Jari Liiten Motorsport.I Future SM Ralli som samkörs med Lahti Historic Rally ses Esapekka Lappi i topp efter fredagens sex sträckor - tre Skodaekipage i täten efter dagens sju mil.

32 sekunder bakom den tidigare VM åkaren ses Anssi Rytkönen - exakt samma marginal har han vidare till Jari Liiten och Per Almqvist. Det ...

Publicerad: 2025-08-15 20:43:48


Halvtid i Lahti där Jonasson är bäste Svensk, motorhaveri för Johansson.
© emotorsport.seFinska Lahti Historic Rally ingående i FIA European Historic Championship har nått halvtid, sex av tolv sträckor körda där Jari-Matti Latvala tog en snabb ledning som han höll in på kvällens sista sträcka, där tog det stopp med motorproblem för finländaren som fick styra åt sidan.

Istället är det...

Publicerad: 2025-08-15 20:35:26


Tungt för Mille på Barum Czech Rally Zlin kvalet - Calle snabbast i JERC - rallystart ikväll!
© emotorsport.seDominik Stritesky slog till med snabbaste tid på kvalet inför Barum Czech Rally Zlin, hemmaåkaren var då knappa tiondelen före Andrea Mabellini som hade Marco Marczyk som trea. De sex främsta med Skoda Fabia RS Rally2 på kvalet, totalt 17 Skodabilar ur den 23 bilar stora klassen i EM.

18:e tid fö...

Publicerad: 2025-08-15 16:32:17


Tidigare nyheter:
Halvtid i Lahti där Jonasson är bäste Svensk, motorhaveri för Johansson.
Tungt för Mille på Barum Czech Rally Zlin kvalet - Calle snabbast i JERC - rallystart ikväll!
SverigeSerien inleder hösten i Laxå med Laxårallyt.
4 sträckor och 80 ekipage gör upp i Polkatrofén.
WebTV direkt från kvalet inför Barum Czech Rally Zlin.
110-talet åkare för lördagens Laxårally.
Tom Kristensson med partners hjälper Carlberg mot säsongsavslutningen.
Följ morgondagens träning, kval och shakedown inför Barum Czech Rally Zlin.
50-talet åkare i Jämtlands MK´s LightOn Rally.
35 rallyåkare ut i helgens Tractive Race.
Dubbelt Svenskt i helgens Future SM-ralli.
Mille Johansson redo för Barum Czech Rally Zlín – tillbaka i Rally-EM.
Latvala jagas av Johansson - tre svenska bilar i helgens Lahti Historic Rally.
Läget i Rally SM tabellerna efter KR Snapphanerallyt.
Inför ERC Barum Czech Rally Zlin, upplägg, startfält och länkar!
15-årige Arvid tar över Calle Carlbergs EM-vinnare - byter Peugeot mot Opel Corsa Rally4.
Oilcenter Solång Motorsport summerar Snapphanerallyt - Peter gör sitt livs rally.
TV-tablå för helgens Barum Czech Rally Zlin.
Så körs Ekrundan, missa inte anmälan - 100-talet anmälda men plats för fler.
Carlberg kan säkra EM-guldet i helgens Rally Barum.



Nyhetsarkiv:
[
2025 ][ 2024 ][ 2023 ][ 2022 ][ 2021 ][ 2020 ][ 2019 ][ 2018 ][ 2017 ][ 2016 ][ 2015 ][ 2014 ][ 2013 ][ 2012 ][ 2011 ][ 2010 ][ 2009 ][ 2008 ][ 2007 ][ 2006 ][ ]
[
Nyheter 2005 ][ Nyheter 2004 ][ Nyheter 2003 ][ Nyheter 2002 ][ Nyheter 2001 ]






Nästa deltävling:
E-cupen:
Ekrundan 23/08


Rally EM - ERC:
Barum Czech Rally Zlin 15-17/08


Rally SM:
South Swedish Rally 12-13/09


Rally VM - WRC:
Ueno Rally del Paraguay 28-31/08


Svenska RallyCupen:
HEAT / Rally Bergslagen 06/09




Foto:
Kullingstrofén.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, lördag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Slottssprinten.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se

Midnattssolsrallyt, fredag.
© emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se © emotorsport.se



 © Ericsson-Motorsport, emotorsport.se - 1999-2024.